Posłowie chcą zmniejszyć wysokość sankcji grożącej pracodawcy, który pomyli się w wyliczeniu wysokości obniżenia wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), którego udzielają swojemu kontrahentowi.
Poprawki dotyczące tej kwestii zostały zgłoszone podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Podstawowym celem przewidzianych w nim zmian jest uszczelnienie systemu udzielania ulg na fundusz dla firm, które nie zatrudniają odpowiedniej liczby pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi. Nowe przepisy mają też zapobiegać nieprawidłowościom związanym z przyznawaniem obniżeń, które powodują zmniejszenie przychodów funduszu.
– Projekt jest wprawdzie składany późno, ale uznaliśmy, że odłożenie tej nowelizacji dla nowego parlamentu spowoduje, że PFRON będzie przez następne miesiące tracił należne mu wpływy i jego płynność finansowa może być zagrożona – wskazywał wczoraj Sławomir Piechota, poseł PO, sprawozdawca ustawy.
Również Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, podkreślał, że bez zmian w mechanizmie udzielania ulg dochody funduszu mogą być niższe w 2016 r. o ponad 800 mln zł.
Wśród pracodawców duże kontrowersje wzbudziły zwłaszcza propozycje wysokich kar finansowych grożących za nieprawidłowości w udzielaniu ulg. Ich zmniejszenia dotyczyło wiele zgłaszanych przez posłów poprawek. Ta złożona przez PO zakłada, że sankcja za pomyłkę w obliczeniu wysokości ulgi powinna stanowić trzykrotność różnicy między błędnie wyliczoną kwotą a tą poprawną. Projekt zakładał natomiast, że kara wynosiłaby 30 proc. udzielonego obniżenia. Kolejna poprawka wydłuża okres vacatio legis, tak aby nowe regulacje w zakresie ulg zaczęły obowiązywać nie od marca, ale lipca 2016 r.
Etap legislacyjny
Projekt po II czytaniu w Sejmie