statystyki

Korpus Służby Cywilnej poszukuje specjalistów

autor: Artur Radwan13.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 13.10.2008, 12:15
 • Wyślij
 • Drukuj

Niskie zarobki i wysokie wymagania powodują dużą rotację kadr w urzędach. W czasach kryzysu dająca stabilizację zatrudnienia praca w administracji może się jednak stać bardziej atrakcyjna.

reklamareklama


Najczęstszą barierą w znalezieniu pracy zaraz po studiach jest brak doświadczenia. Pracodawcy prywatni wymagają co najmniej kilkuletniego doświadczenia. Nie zawsze jest ono wymagane w przypadku ubiegania się o pracę w Służbie Cywilnej na stanowiska niskiego szczebla. Praca tam bowiem jest postrzegana przez jej pracowników jako mało płatna, ale stabilna.

Rekrutacja do korpusu

Podejmując decyzję o rozpoczęciu kariery w administracji, należy dokładnie zapoznać się z zasadami naboru, siatką płac i możliwością awansu. O pracę w Służbie Cywilnej może ubiegać się wyłącznie obywatel polski. Musi korzystać z pełni praw publicznych, nie może być karany za umyślne przestępstwo i powinien mieć nieposzlakowaną opinię. Informację o wolnych stanowiskach w wersji elektronicznej Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zamieszcza dyrektor generalny danego urzędu. Anonse są uzupełniane o nowe ogłoszenia co dwa tygodnie - na początku i w połowie miesiąca.

Ogłoszenie o naborze na dane stanowisko określa nazwę i adres urzędu, stanowisko pracy, zakres zadań, termin i miejsce składania dokumentów. Kandydat powinien złożyć przede wszystkim oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie, kopię dowodu osobistego, życiorys i list motywacyjny, oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, oświadczenie o niekaralności za przestępstwo skarbowe popełnione umyślnie oraz kopię dokumentów potwierdzających wykształcenie.

Rozmowa lub test

Po upływie terminu na składanie dokumentów (wynosi on co najmniej 10 dni od opublikowania ogłoszenia) dyrektor generalny urzędu podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne. W trakcie rekrutacji kandydaci najczęściej są zapraszani na rozmowę kwalifikacyjną. Może być ona poprzedzona testem sprawdzającym wiedzę niezbędną do zajmowanego stanowiska. Po zakończeniu procesu rekrutacji sporządzany jest protokół i uzasadnienie wyboru danego kandydata.

Warunek zatrudnienia

Jeśli dana osoba po raz pierwszy podejmujące pracę w służbie cywilnej, zawierana jest z nią umowa o pracę na czas określony nie dłuższy niż trzy lata. W praktyce pierwsza umowa jest trzymiesięcznym okresem próbnym.

- Aby ubiegać się o umowę na czas nieokreślony, pracownik Służby Cywilnej musi wcześniej odbyć służbę przygotowawczą - mówi Marzena Krulak, zastępca dyrektora generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wskazuje, że niezaliczenie służby przygotowawczej uniemożliwia zawarcie umowy na czas nieokreślony.

Służba przygotowawcza jest szkoleniem dla osób podejmujących po raz pierwszy pracę w Korpusie Służby Cywilnej. Ma za zadanie praktycznie i teoretycznie przygotować pracownika do wykonywania nowych obowiązków. Polega na zapoznaniu go z podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi funkcjonowania urzędu, w którym podjął pracę, oraz ze strukturą urzędu i zadaniami. Służba przygotowawcza trwa nie dłużej niż trzy miesiące i kończy się sprawdzianem wiedzy w formie testu, a także rozmową z pracownikiem. Po uzyskaniu pozytywnej oceny przez komisję otrzymuje się zaświadczenie o ukończeniu służby przygotowawczej.

Dyrektor generalny, jeżeli uzna, że dotychczasowe doświadczenie i wiedza pracownika pozwalają mu prawidłowo wykonywać obowiązki służbowe, może zwolnić taką osobę z obowiązku odbycia takiego szkolenia.

3,9 tys. zł wynosi średnie wynagrodzenie brutto w Korpusie Służby Cywilnej

Podstawa prawna

• Rozdział 3 ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o Służbie Cywilnej (Dz.U. nr 170, poz. 1218 z późn. zm.).

• Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 16 stycznia 2007 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników Służby Cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom Korpusu Służby Cywilnej (Dz.U. nr 12, poz. 79).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 24

 • 1: siwa87lbn z IP: 87.206.45.* (2012-02-20 14:03)

  taaaa, inspektor, 6 lat pracy 1094 zl na reke ... :/

 • 2: JUŻ NIEDŁUGO Były CYWIL z POLICJI z IP: 83.230.40.* (2011-11-27 20:13)

  No miałem przyjemność w WKU ale mi zlikwidowali to w Policji wylądowałem i to był mój życiowy błąd. Kolego "Aktualny cywil w wojsku" ten tekst cieszcie się że macie pracę to oni chyba na rekrutacji im już wpajają. Ale nic to. Tak jak mówię jak ktoś ma możliwości to niech spada z KSC, a "fachmany Komendanty" niech sobie sami radzą z zapewnieniem wysokiego poziomu działalności. Z resztą jak patrzę na MON i MSWiA to jedna wielka prowizorka, parawan i zasłona dymna w jednym...

 • 3: JUŻ NIEDŁUGO Były CYWIL z POLICJI z IP: 83.230.40.* (2011-11-27 20:05)

  3,9 tyś... to chyba tylko posłów liczyli... w KSC jak masz więcej na rękę niż 1600 toś gość jak diabli (pewnie plecy ma albo konszacht z diabłem) - Panowie 3,9 tyś.? Czasy propagandy minęły - teraz nikt w takie brednie nie uwierzy. A co do pracy to tak jak kolega "Były CYWIL z POLICJI" napisał - żenada 24/365(6) i jak w obozie pracy - informatyk musi wiedzieć wszystko i wszystkich szkolić bo tam sobie nie wiedzą jak pocztę elektroniczną wysłać: gdzie wpisać adresata i po co jest temat... a nie daj Bóg jakby mieli jeszcze oznaczyć priorytet. Smutne tylko że to ludzie którzy często (mundurowi) na poważnych stanowiskach po 3,5-5 tyś. zł. na łapę zgarniają. Z resztą pracuję tam jeszcze bo muszę ale niedługo spadam i niech sobie radzą...
  Wszystkim posiadającym łeb na karku i specjalistyczne umiejętności cywilom z policji mówię: uciekajcie z tej firmy... a co? Że "Państwowe to stabilne"? Guzik prawda: krzywo popatrzysz i masz postępowanie... Paranoja jakaś ta Policja

 • 4: Aktualny cywil w wojsku. z IP: 95.160.58.* (2011-06-25 18:59)

  To co mówicie jest prawdą. W WKU każdy na etacie + kilka nieetatowych fuch za 1600,00 netto. Do tego otrzaskany slogan: cieszcie się, że macie pracę!!! Żygam z radości.

 • 5: iar z IP: 213.238.117.* (2009-12-23 17:27)

  9: iar z IP: 213.238.117.* (2009-12-23 13:09)
  Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

  Prosze mi wskazac, ktory punkt rggulaminu zlamalem albo w ktorym miejscu zlamalem prawo umiesszczajac informacje, ktora została ukryta.

 • 6: iar z IP: 213.238.117.* (2009-12-23 13:09)

  Wiadomość została ukryta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.

 • 7: Pracownik KSC z IP: 83.9.153.* (2009-11-23 14:21)

  Uważam, że KSC to największa grupa korupcjogenna wśród pracowników. Tu normalny pracownik jest na dnie a w dodatku nie wie ile zarabia jego kolega z pokoju na takim samym stanowisku. Płace ukryte to pole do ogromnych manipulacji pracownikami. Podoba mi się to co napisał koleś o Słowacji. Tak powinno być i u nas. Jasno i przejrzyście. Wtedy wiadomo kto ile zarabia i ludzie nie wrzucali by wszystkich do jednego worka. U nas KSC to Korupcyjny Szwindel Cwaniaków.

 • 8: kileros z IP: 83.238.168.* (2009-06-08 16:38)

  Chyba sie zwolnie

 • 9: cywil 2 z IP: 83.3.140.* (2008-12-04 17:43)

  Cywil w Policji to największy specjalista musi sie na wszystkim znac ja pracuję w niej 13 lat i musiałam pracowa na tych stanowiskach gdzie mi kazano cho ostatni etat po tylu latach zmieniłam samam bo przełożony który u nas pracuje 8 lat zdążył sie na mnie poznac. Ale się okazuje ze jednak moje byłe stanowisko nie ma chętnych bo son\bie nie radzą z nawałem pracy. Najsmutniejsze jest to że pozostał mi tylko żal że to wszystko kosztowało mnie tyle nerwów brak docenienia nie raz byłam mobbingowana i nietylko policjantom należą sie senatoria a prawdziwych psychologów też brak Pozdrawiam wszystkich cywili jesteście najlepsi

 • 10: cywilek z IP: 83.12.235.* (2008-10-21 01:20)

  Mogę. Trzymaj się jak najdalej! W policji obowiązuje nast. kolejność: policjant, pies, buda, łańcuch, cywil ...