Szpitale dla więźniów nie będą musiały ubezpieczać się od zdarzeń medycznych. Zadbali o to posłowie, którzy do laski marszałkowskiej wnieśli projekt nowelizacji ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217 ze zm).

Znosi on obowiązek ubezpieczania się przez szpitale więzienne od roszczeń pacjentów z tytułu błędów lekarskich, które mogą oni zgłaszać specjalnym komisjom działającym przy wojewodach. Obowiązujące wciąż przepisy ustawy o działalności leczniczej nałożyły od przyszłego roku taki wymóg na wszystkie podmioty prowadzące szpitale.
W Sejmie jest już nowelizacja przepisów, która odracza ten obowiązek o rok (do końca 2016 r. ) wobec cywilnych placówek medycznych. Nowela nie dotyczy jednak szpitali podlegających ministrowi sprawiedliwości. Grupa posłów Platformy Obywatelskiej postanowiła znieść ten wymóg całkowicie w stosunku do tych ostatnich placówek.
Autorzy projektu argumentują, że koszt polis byłby nieracjonalnym wydatkiem budżetu państwa(szpitale więzienne są bowiem finansowane z tego źródła). Ponoszą już one duże koszty ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (w 2013 r. wydały na ten cel 2,76 mln zł). Od stycznia 2016 r. kwota ta wzrosłaby o 3,4 mln zł (tyle według szacunków kosztowałyby dodatkowe polisy).
– Tymczasem wydatek ten jest zupełnie nieuzasadniony, bo jak dotąd nie wystąpiły przypadki konieczności wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu zdarzeń medycznych – podkreśla Michał Szczerba, przedstawiciel wnioskodawców.
Nowela ma wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji wpłynął do Sejmu