statystyki

Rzeczpospolita bezdzietna. Urodzi się co najwyżej demograficzna katastrofa

autor: Janusz K. Kowalski27.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 27.07.2015, 07:46
Wydatki związane z wychowaniem dzieci ponosi się nie przez kilka miesięcy, ale przez lata.

Wydatki związane z wychowaniem dzieci ponosi się nie przez kilka miesięcy, ale przez lata.źródło: ShutterStock

Polityka prorodzinna się nie sprawdza. Mamy najmniej urodzeń od 11 lat. Śmieciówki, umowy na czas określony, brak tanich mieszkań na wynajem i zmiana obyczajów powodują, że przychodzi na świat za mało dzieci.

Reklama


W pierwszym półroczu urodziło się około 180 tys. dzieci – wynika ze wstępnych szacunków GUS. To o 3 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i najmniej od 2004 r. Czyli od 11 lat. Ostateczne dane mogą być jeszcze gorsze, ponieważ te wstępne zazwyczaj GUS zawyża o 2–3 tys. – wskazują na to statystyki z lat poprzednich.

Spadkowi urodzeń nie zapobiegło ani wprowadzenie rocznego urlopu rodzicielskiego i karty dużej rodziny, ani zwiększenie liczby żłobków. – Wprawdzie wprowadzenie w 2013 r. rocznego urlopu rodzicielskiego jest dobrze oceniane, ale to za mało, aby skłonić do prokreacji – komentuje prof. Ewa Leś z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem barierą w podejmowaniu takich decyzji jest między innymi słabość instytucji do opieki nad dzieckiem.

Według danych GUS w ubiegłym roku liczba żłobków zwiększyła się o 493 do 1605, a klubów dziecięcych o 110 – do 348. Jednak miejsc w tych placówkach było zaledwie 72,2 tys., czyli o niemal 24 tys. mniej niż przed 25 laty. Dla porównania, dzieci w wieku 1–3 lata było w ubiegłym roku prawie 1,2 mln.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (34)

  • jot(2015-07-27 11:22) Zgłoś naruszenie 10

    Dajcie ludziom spokojnie żyć i pracować za godziwą płacę, ot i cała filozofia

    Odpowiedz
  • 13333(2015-07-27 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy wiedzą gdzie leży problem, tylko nasi rządzący jakby z kosmosu przylecieli i nie wiedzą jak temu zaradzić...LUDZIE POTRZEBUJĄ PRACY, STABILIZACJI, MIESZKAŃ ZA ROZSĄDNĄ CENĘ I MĄDRYCH RZĄDZĄCYCH ...

    Odpowiedz
  • Polak(2015-07-27 19:21) Zgłoś naruszenie 01

    kiedy zaczynałem pracę zasuwałem za 800 zł brutto, potem było 1200 na rękę. Lata mijały, doszkalałem się, rząd dowalił mi w międzyczasie 23% VATu za cztery egzaminy na certyfikat. Próbowałem utrzymać małą sieć osiedlową, ale koszty pożerały zyski, zrezygnowałem, lata mijały, nie myślałem o założeniu rodziny, no bo z czego potem żyć kiedy pojawią się dzieci? Dziś zarabiam powyżej średniej krajowej, w branży, w której doświadczeni pracownicy są na wagę złota, a praca jest pewna. Co z tego skoro mam 40+ lat? Może jeszcze uda mi się poznać kobietę i stworzyć rodzinę, chhociaż patrząc realnie to już jest za późno, nie chcę żeby dzieciaki były wyśmiewane, że mają starego ojca

    Odpowiedz
  • goebbels(2015-07-27 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Po czynach ich sądźcie, nie po słowach.

    Koalicja rządząca głośno krzyczy o polityce prorodzinnej, jacy to są wspaniali, jak to dbają o przyszłość ... A jednocześnie robi wszystko aby zniechęcić młodych ludzi do macierzyństwa i ojcostwa. Zajmuje się tematami zastępczymi - małżeństwami LGTB (a para gejów czy les choćby dostała megazakwasów od bzykania dziecka nie spłodzi) i sprowadzaniem do Polski muzułmanów, potencjalnych terrorystów, i afrykanów, szukających socjalu i nie mających zamiaru się europeizować (dla czarnych Polscy to białasy, kolonizatorzy tacy sami jak angole i żabojady, którzy mają im fundować nieróbstwo jako odszkodowanie za wyzysk kolonii). A młodych Polaków PO/PSL wypycha na budowy i zmywaki do UK.

    Odpowiedz
  • wczesniej_nalewo_teraz_na_prawo(2015-07-27 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    No bo przecież ważniejsze są związki partnerskie i piórka w dupie. Co tam wsparcie dla rodziny.

    Odpowiedz
  • Jasiek.(2015-07-27 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    Problem leży zupełnie gdzie indziej i nie wiem, czemu "naukowcy" go nie widzą.

    Kiedyś kobieta w wieku 20-22 lat była często ustabilizowana społecznie. Skończyła zawodówkę, albo technikum, wyszła za mąż i miała czas na rodzenie dzieci. Jeśli poszła na studia, to często pierwsze dziecko rodziło się w akademiku. Dziś trzydziestolatkowie nie mają najczęściej żadnej stabilizacji, ani nawet nadziei na nią. Problem leży tylko w tym.

    Odpowiedz
  • wr(2015-07-28 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    nie mamy się co martwić, przyjeżdzają muzułmanie a oni są bardzo dzietni. Braki uzupełnią z nawiązką

    Odpowiedz
  • bezdzietny(2015-07-27 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    kto przed wojną słyszał o jakiś żłobkach,przedszkolach i innych duperelach,dzieci wychowywała matka a ojciec pracował i zarabiał tyle że starczało na wszystkich,dzisiaj matka zaraz po porodzie musi iść do pracy, bo inaczej zdechną z mężem i dzieckiem z głodu, tyle się zarabia na śmieciówkach w III rp,a w wakacje banki proponują kredyty nie na mercedesa, ale na wyprawkę dziecka do szkoły,przy tej POlityce zdechnie ten bantustan w przeciągu kilku dziesięcileci

    Odpowiedz
  • emigrant 72(2015-07-27 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Polityka jaka???
    Po co debatować nad czymś czego nie ma...

    Odpowiedz
  • propaganda(2015-07-27 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem po co ta propaganda ad małego przyrostu naturalnego?...to jakaś absurdalna manipulacja opinią publiczną ...jest tak dużo dzieci, że aż dziw bierze że takie androny wypisuje się na łamach...dookoła jest mnóstwo dzieci, rodzice często i gęsto idą z 3 i 4-ką dzieci, co trzecia młoda kobieta na ulicy jest w ciąży...6-latki posłano do szkół aby zrobić miejsce innym młodszym dzieciom w przedszkolu ze względu na brak miejsc bo taki duży przyrost naturalny ... Po co takie kłamstwa? ..kiedyś kobieta leżała kilka dni w szpitalu po porodzie teraz wypisują prawie od razu aby szybciej zwolniła miejsce...a szpitali przybyło. Mimo iż dużo osób wyjechało zagranicę to naprawdę nie odczuwa się niżu dem. wręcz przeciwnie ..robi się jak na arabskim jarmarku

    Odpowiedz
  • podatnik dawny wyborca PO za co przepraszam.(2015-07-27 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    No proszę "Państwo" z Platformy Obywatelskiej niby takie "mądre" a jednak nie rozumie że dopóki władza nie zacznie obniżać podatków (tłumaczę dla mniej inteligentnych że obniżanie to nie obniżanie jednego podatku a podwyższenie innego ale obniżanie wszystkich podatków) to dalej będą narastać negatywne skutki nadmiernego opodatkowania. Te skutki to także niż demograficzny, fikcyjny wzrost gospodarczy bo sztucznie pompowany przez rosnące zadłużenie, itd.
    Podatki płacą obywatele a nie ufoludki. Jak większość wynagrodzenia zabiera Państwo (przypomnę że z umowy o pracę jest to prawie 60%), przedsiębiorcy co miesiąc muszą odprowadzać z każdej faktury 42% + prawie 1100zł ZUS niezależnie od tego czy firma ma przychód, czy nie to kto ma mieć te dzieci? Chyba tylko ufoludki.

    Odpowiedz
  • logicznie myslacy(2015-07-27 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    KAZDA osoba w Polsce ktora decyduje sie na rozmnazanie a zarabia MNIEJ niz niemiecka sprzataczka[a kosi ona TYSIAC euro NETTO],DOBROWOLNIE godzi sie na klepanie biedy i zycie wg schematu:oszczedzanie/dziadowanie w pozniejszym czasie.Ceny w DE i RP takie same.

    Odpowiedz
  • mama(2015-07-27 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    sama wychowuję 2 dzieci przy niskich zarobkach i niskich alimentach mam ponad 600 zł na osobę i zasiłek rodzinny nam się nie należy. Więc się pytam co to jest i komu służy ta polityka prorodzinna?

    Odpowiedz
  • emeryt 1948(2015-07-27 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przestań qaduqu duby smolić.To nie tylko polityka PO ale całego katonarodowego tałatajstwa ktoremu poczatek dał 24voltowy elektryk mieniacym się najwierniejszym s...synem kościoła.Teraz to tylko na reset wladzy sie zanosi.Większy zlodziej ktory oskubał na miliardy Skoki krzyczy zeby łapać zlodzieja ktory niby je oskubał.Niepisany sojusz zawarty pomiedzy SB i agenturą Opus Dei,masoneria trwa ima sie dobrze.Wygoglaj sobie "destrukcyjna sekta opus dei w polsce -" i moze coś w tej makowie ci sie rozjaśni.

    Odpowiedz
  • Mama(2015-07-28 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam wrazenie ze jest dobrze I coraz wiecej moich znajomych ma 2 club wiecej dzieci.(won. Slaskie)

    Odpowiedz
  • Phe(2015-07-28 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Mlodzi , Co by bylo gdyby bylo nie ma znaczenia , fakt jest jeden - sami wybraliscie PO ! Wezcie odpowiedzialnosc za swoj wybor i powiedzcie tak,umozliwilem im wladze.

    Odpowiedz
  • ABC(2015-07-28 02:40) Zgłoś naruszenie 00

    Zajmijcie się, do jasnej rzodkiewki, problemem nadmiernie rozbuchanej antykoncepcji hormonalnej i jej dostępnościa za darmo w kazdej aptece na rogu. Tutaj tkwi problem.

    Odpowiedz
  • 2+2(2015-07-27 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo prorodzinne - ...
    I tak od 25 lat ...

    Odpowiedz
  • emeryt bez emerytury(2015-07-27 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    No to po ZUSie

    Odpowiedz
  • teo(2015-07-27 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ziemia ledwo dyszy odnadmiaru ludzi. Zwierzęta chodza po miastach bo kurczy im się ich naturalne środowisko a Wy mało dzieci i mało.

    Odpowiedz