statystyki

ZUS zwiększa wpływy i oszczędza. Zarabia na zdrowiu Polaków

autor: Bożena Wiktorowska09.07.2015, 19:00
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zakład wydawał mniej m.in. na materiały, energię czy podróże służboweźródło: ShutterStock

W ubiegłym roku do kasy zakładu wpłynęło 121 mln zł tytułem poboru składki zdrowotnej. To o 6,9 proc. więcej, niż zakładała ustawa budżetowa.

Reklama


Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma powody do zadowolenia. W ubiegłym roku nie tylko więcej zarobił, ale i mniej wydał. Zaoszczędził nawet na pensjach swoich pracownikach. Ze sprawozdania przyjętego przez radę nadzorczą planu finansowego ZUS za 2014 r. wynika, że na wynagrodzenia dla załogi organ wydał 2,1 mld zł. Koszty te stanowiły 52,9 proc. wszystkich wydatków i były niższe od planowanych aż o 6 mln zł.

– To jednak niepokojąca tendencja. Może bowiem oznaczać, że w przyszłorocznym budżecie o tyle będzie mniej pieniędzy na pensje. A przecież dopiero niedawno prezes Łopacińskiej udało się zakończyć spór ze związkowcami trwający od 2011 r. – zauważa Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

ZUS także mniej wydawał na materiały i koszty energii – wydatki na ten cel były niższe o 21,7 proc., niż pierwotnie planowano, a to w praktyce oznacza, że w ten sposób zaoszczędzono 107,7 mln zł. Z kolei na zwrot kosztów podróży osób wzywanych na badania oraz podróżach służbowych w sumie zaoszczędzono 32,9 mln zł.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (10)

  • Andrzej765(2015-09-07 11:36) Zgłoś naruszenie 30

    A co się dzieje ze składkami emerytalno rentowymi ludzi którzy już nie żyją. Niech ZUS robi zestawienia do NIK co z tymi pieniędzmi robi, bo jak na razie to cisza ze strony ZUS.Nam każą pracować do śmierci 40 lat myślę to wystarczające aby odejść na emeryturę i jeszcze do tego duży kapitał na koncie emerytalnym.Jeżeli ktoś odkładał całe życie na fundusz rentowy i z niego nie korzystał tak żę powinien być wypłacany wraz z emeryturą, ZUS tę część powinien wyliczać procentowo i doliczać do emeryturę. A co się dzieje z tymi naszymi składkami rentowymi, przejmuje to ZUS i żyją z nas na potęgę, a my znowu nic.
    NIK powinien sprawdzić te składki ZUS które zostają na kontach umarłych Polaków, co się z nimi dzieje.

    Odpowiedz
  • ja(2015-07-10 09:12) Zgłoś naruszenie 10

    A pani Łopacińska ma 65 lat i jest już emerytką i bierze 20 tys. miesięcznej pensji, i dostała od mordusewicza nagrodę 30 tys. za odbieranie rent i nie dawanie wcześniejszych emerytur...
    Tą co wygrała konkurs pogonili bo chciała wyjmować trupy z szafy... a raport NIK-u nt. korupcji w ZUS-ie też utajniono... co za kraj ???

    Odpowiedz
  • OBSERWER(2015-07-10 05:42) Zgłoś naruszenie 00

    Mafia inwestuje pieniądze z naszych składek w BHP aby rozmydlić korupcję.To najbardziej znienawidzona instytucja w Polsce,która żeruje na nieszczęściu obywateli.

    Odpowiedz
  • tetryk(2015-07-10 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    kiedy skonczy sie 'cudowne uzdrowienia;przez ZUSCzy Pan Prezydent Elekt i Pani przyszla Premier jak uzdrowic ZUS i jeszcze jedna sprawa cz znaleziono okolo 9 miliardow zl wypowadzone z konta depozytow ZUS

    Odpowiedz
  • Iwona(2015-07-10 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    A może ktoś się zainteresuje , co dzieje się z pieniędzmi - składka zdrowotna z tytułu dodatkowej działalności gospodarczej?.
    Takie pytanie zadałam Pani, co dzieje się z tymi pieniędzmi gdzie dodatkowo opłacam składkę zdrowotną?
    odpowiedź- nie wiem !:))
    To chyba jakieś jaja?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-07-09 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Złodziejski proceder ZUS-u kwitnie dzięki tzw. sądom pracy i ubezpieczeń społecznych .
    To jest ta krysza nad tym mafijnym korytem .
    O Kosiniaku i Kamyszu nie wspomnę .

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-07-09 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Potrzebna pilna zmiana kierowników oddziałów ZUS. Oni po prostu nie panują nad swoimi pracownikami. Jakaś miernota wyda złą decyzję a pracownicy włuczą się po sądach latami i większość wygrywa ale ile nerwów tracą. To ma być przyjazne państwo? Chyba tylko dla Po.

    Odpowiedz
  • helikopter(2015-07-09 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    pod koniec kadencji PO wszystko statystycznie jest ok a tak naprawdę miliardy brakują ! ja się pytam dlaczego w TVP na okrągło pokazują reklamę w której ZUS obiecuje pieniądze na BHP do 500.000 zł KPINA !

    Odpowiedz
  • kreZUS(2015-07-09 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to na pewno chodzi o składkę zdrowotną a nie CHOROBOWĄ - bo to są dwie zupełnie inne sprawy. I kwota 121 mln też jakaś śmiesznie niska kwota 121 mln na 16 mln ubezpieczonych na 12 mies daje ok 63 gr na jednego ubezpieczonego. Proszę o weryfikację artykułu.

    Odpowiedz
  • Emy(2015-07-09 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy piszący niniejszy artykuł odróżnia "mln zł" od "mld zł"?.

    Odpowiedz