statystyki

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności też do sądu

autor: Ryszard Sadlik09.07.2015, 08:42; Aktualizacja: 09.07.2015, 08:46

Niekorzystne rozstrzygnięcie wojewódzkiego zespołu można obecnie zaskarżyć do sądu ubezpieczeń społecznych tak samo, jak decyzję ZUS. Zasady reguluje kodeks postępowania cywilnego

Reklama


Osoba ubiegająca się o uznanie jej za niepełnosprawną może żądać ustalenia tego przed sądem ubezpieczeń społecznych. Przysługuje jej bowiem odwołanie od niekorzystnej decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zasady wnoszenia odwołania reguluje kodeks postępowania cywilnego.

W ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidziano trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki. Posiadanie jednego z tych stopni niepełnosprawności wiąże się z różnego rodzaju uprawnieniami. Dlatego też wiele osób stara się o uzyskanie orzeczenia stwierdzającego ich niepełnosprawność. Sprawy te są często przyczyną wielu kontrowersji i nierzadko muszą być rozstrzygane przez sądy. Tryb postępowania w ww. sprawach został unormowany w ten sposób, że postępowanie dotyczące niepełnosprawności ma charakter postępowania dwuinstancyjnego, w którym w pierwszej instancji orzekają powiatowe (miejskie) zespoły, natomiast w drugiej instancji – wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Osoba niezadowolona z ich rozstrzygnięcia ma możliwość wniesienia odwołania do sądu, o czym powinna zostać pouczona w treści decyzji. Sądami właściwymi do rozstrzygania odwołań są obecnie wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych sądów rejonowych.

W ciągu miesiąca

Odwołanie od decyzji można złożyć tylko w ciągu miesiąca od dnia otrzymania orzeczenia. Przekroczenie terminu skutkuje odrzuceniem odwołania przez sąd, chyba że przekroczenie nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Natomiast w sytuacji, gdy wojewódzki zespół nie wydał decyzji w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia roszczenia w sposób przepisany, odwołanie można wnieść w każdym czasie po upływie tego terminu. Zatem w razie milczenia wojewódzkiego zespołu pomimo prawidłowo zgłoszonego roszczenia osoba żądająca wydania decyzji może w każdym czasie wystąpić z odwołaniem do sądu.

Osoba niezadowolona z orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności powinna złożyć odwołanie do sądu tylko za pośrednictwem tego zespołu, który wydał zaskarżane orzeczenie. Nie należy zatem wysyłać odwołania wprost do sądu, lecz złożyć go w siedzibie wojewódzkiego zespołu. Jest to tym bardziej uzasadnione, że jeżeli wojewódzki zespół uzna, iż odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. Może się więc zdarzyć, że wskutek uwzględnienia odwołania sprawa w ogóle nie trafi do sądu. Niezależnie od tego trybu, osoba odwołująca się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności może również wnieść odwołanie do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w sądzie właściwym dla swego miejsca zamieszkania. Wówczas sąd prześle protokół do wojewódzkiego zespołu.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (4)

  • Marlena(2017-08-04 19:57) Zgłoś naruszenie 20

    mi też zabrali stopień umiarkowany i przyznali lekki ale tak nie powinno być bo do mojej choroby zalicza się stopień umiarkowany a oni skurczysyny te z Andersa zmienili mi orzeczenie z umiarkowanego na lekki i odwołałam się do wojewódzkiego zespołu ale oni nie widzieli podstaw więc odwołałam się do sądu i zobaczymy

    Odpowiedz
  • renata(2017-08-26 21:44) Zgłoś naruszenie 00

    witam,my walczymy juz rok z córką bo na powiatowej zabrała nam zwykla pediatra niepełnosprawnosc,dzis po dlugiej walce dopiero bylismy w gliwicach u biegłych lekarzy sadowych,teraz od nich to zalezy jaka opinie wysla do sadu:().

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane