statystyki

ZUS chce składek od wszystkich menedżerów - też 5 lat wstecz

autor: Bożena Wiktorowska19.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 23.11.2015, 12:03
Pieniądze, kalkulator

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczyło spółki kapitałowej i członków jej zarządu. źródło: ShutterStock

Zakład będzie się domagać składek od kontraktów podpisanych przez członków zarządów i zawartych przez inne osoby. Zamierza też się upomnieć o należności za pięć lat wstecz.

Reklama


Reklama


ZUS triumfuje. Osoby świadczące usługi na podstawie umów menedżerskich, do których stosuje się przepisy o zleceniu, podlegają ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorcy. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy równolegle prowadzą działalność gospodarczą.

– W takiej sytuacji działalność gospodarcza nie jest tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Takie stanowisko prezentujemy od stycznia 2004 r. – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. – Ostatnia uchwała Sądu Najwyższego potwierdziła słuszność naszego stanowiska – dodaje.

Liczy się kontrakt

Chodzi o uchwałę SN podjętą w składzie 7 sędziów w ostatnią środę (sygn. akt III UZP 2/15). Zgodnie z nią członkowie zarządów spółek kapitałowych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktów menedżerskich, czyli świadczenia usług, a nie z tytułu samozatrudnienia, czyli prowadzenia działalności gospodarczej. SN nadał uchwale moc zasady prawnej i uznał, że przedstawiona wykładnia wiąże od dnia wydania orzeczenia, tj. od 17 czerwca 2015 r.

– To ujednolici orzecznictwo w takich sprawach – wyjaśnia prof. Marcin Zieleniecki z Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert NSZZ „Solidarność”. Od tego dnia sądy, wydając wyroki, powinny uwzględniać treść uchwały.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczyło spółki kapitałowej i członków jej zarządu. Okazuje się jednak, że ZUS rozumie je szerzej i zamierza stosować tę wykładnię adekwatnie do wszystkich osób realizujących kontrakty menedżerskie.

– Zakład systematycznie, w ramach rutynowo prowadzonych kontroli, które stwierdzają konieczność opłacania składek od kontraktów menedżerskich, ustala okres, za który powinny być one odprowadzane, i ustala należną kwotę. Przedawnienie należności składkowych wobec ZUS następuje po pięciu latach – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Dodaje, że w sytuacji gdy dana osoba osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i równocześnie przychody na podstawie kontraktu menedżerskiego (z działalności wykonywanej osobiście), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. I składki muszą być płacone od kontraktu.

Takim podejściem do sprawy są oburzeni eksperci.

– ZUS w nieuprawniony sposób rozszerza krąg osób zobowiązanych do opłacania składek od umów menedżerskich. Jeśli więc wyda decyzję nakazującą zapłatę zaległych danin, sprawę powinien zbadać sąd – komentuje prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS.

Zakład kontra firmy

Adwokat Beata Bieniek-Wiera z kancelarii Adwokaci i Radcowie Prawni Izabella Żyglicka i Wspólnicy z Katowic zwraca uwagę, że podejście, jakie prezentuje zakład, jest sprzeczne z deklaracjami rządu.

– W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Na jej podstawie taka instytucja publiczna jak ZUS powinna traktować obywatela jak partnera. Stanowisko zakładu, że będzie ścigać wszystkich przedsiębiorców z kontraktami, jest karygodne – podkreśla.

Inaczej do sprawy podchodzi Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy. W jego ocenie ZUS dobrze robi, sprawdzając kontrakty menedżerskie.

– Wiele firm próbuje w ten sposób obejść prawo. Zwalniani z pracy pracownicy muszą zakładać działalność gospodarczą, żeby na końcu podpisać umowę menedżerską o świadczenie usług. Dzięki temu przedsiębiorcy unikają płacenia składek – tłumaczy. – Wiele kontraktów menedżerskich powinno być umowami o pracę, ale taka forma zatrudnienia jest najbardziej kosztowna – dodaje.

Natomiast prof. Marcin Zieleniecki zauważa, że konieczna jest analiza przepisów ubezpieczeniowych.

– Stwarzają one duże pole do nadużyć ze strony nieuczciwych płatników. Przypomnę też, że w gorszej sytuacji od osób, które przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia odprowadzają składki od pierwszej, często najniższej kwoty, są pracownicy zatrudnieni u dwóch różnych pracodawców. Oni muszą płacić daninę od każdej złotówki – wyjaśnia. – I to szybko trzeba zmienić, aby wszyscy byli równi wobec prawa – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • anrezgierz(2015-06-22 20:30) Odpowiedz 00

  Czyli ile ZUS zbierze od menadżerów cwaniaczków

 • no tak(2015-06-19 12:09) Odpowiedz 00

  Brawo i jeszcze raz brawo, musowo skubać też białe kołnierzyki !

 • wjw(2015-06-19 14:18) Odpowiedz 00

  Kolejna wyższa szkoła jazdy spółki SN i ZUS.
  A od kiedy rolnicy też zaczną płacić składki jak inni przedsiębiorcy ?

 • sn(2015-06-19 15:40) Odpowiedz 00

  Widać jak Rząd dbał o biednych ,którzy musieli płacić na ZUS od każdej złotówki, bogaczom POpartym PSL pakował systemowo (wymyślonymi kontraktami) kasę po 20-50-100-200tys/m-c za nic, bo byli dobrzy dla partii, pociotki kolesie , nosili teczkę za szefem, często zepsuli nie jeden zakład -narobili strat > jeszcze do tego nie płacili stosownych składek na ZUS. To jest Państwo Prawa serwowane po 8 latach rządów tych POpartych, takie jest ich oblicze ,bezwstydne (każą biednym jeść szczaw z wałów PKP a sami żrą ośmiorniczki , kawior, smirnowa za 300zł, za nasze,płacąc kartami RP . Oni chcą dalej nas uszczęśliwiać,trudno się dziwić,że na to zbuntowała się duża grupa ludzi szczególnie młodych(bez pracy,na śmieciówkach, na zasiłkach, na utrzymaniu babć , rodziców z niskimi dochodami itp ) i zagłosowała przeciw nim takiemu stworzonemu systemowi . Powinny podzielić los pyszałków z AWS, aferzystów z SLD itp. !!!

 • Kuba(2015-06-19 15:40) Odpowiedz 00

  No to mafia POltyczna rządząca w tym kraju POwinna beknąć przezd TS za tolerowania Umów Menadżerskch rażąco ponad kominowych w pseudoprywatnych Spólkach Skarbu Państwa.
  To jest Ich pomysł na omijane Ustawy Kominowej i to swiadczy że musieli te sprawy przewidzieć z ZUSem -czyli działali na zasadzie "PO nas to i POtop."
  Kopalnie ,Huty ,Spólki SP teraz zostaną zniszczone.

 • Mikołaj(2015-06-23 00:07) Odpowiedz 00

  Ludzie, co Wy piszecie. Chcecie płacić składki do ZUSu, przecież to trzeba omijać szerokim łukiem.
  To oczywiste, że mi prezesowi, zależy na tym aby jak najwięcej dostać pieniędzy, po co mam otwierać spółkę na Cyprze, jak mogłem płacić mniejsze podatki w PL za pomocą rozwiązania umowy menadżerskiej. A teraz jak mam rocznie wydawać 20 000 zł na ZUS razy 4 ( taki wielki jest zarząd) to wolę, rejestrować kolejne firmy po za granicami naszego ********** Państwa, ponieważ mi się to opłaca. Sam jestem prezesem 4 spółek, ciężko pracuje po 12-17H dzienne, aby w wieku 30 lat NIC KOMPLETNIE nie robić, oddać się pasji łowienie ryb, nurkowanie, podróżowanie.
  Uwielbiam czytać książki, niestety z braku czasu czytam tylko branżowe.
  Pozdrawiam marnych etatowców, zatrudnię was za 1200 zł w swojej firmie :)
  Jak Wam nie pasuje, wolny rynek otwierajcie firmy i zacznijcie prowadzić swoje biznesy.
  Chętnie zainwestuje w Wasze Firmy :) z podziałem zysku 70 dla mnie 30 dla Was.
  A Jak wam to też nie pasuje, to zapraszam do Holandii na zbiory truskawek, ja swoim życiu byłem 3 lata, na kolanach zbierałem truskawki oraz pomidory aby wrócić do ********** Polskiego kraju i założyć działalność. Mogę być dla Was tylko wzorem. Pozdrawiam,

 • jkr(2015-06-23 10:02) Odpowiedz 00

  Taa i co jeszcze. Nie dość, że skubią na CIT i VAT, a jak człowiek chce coś wrzucić w koszt to nie może bo strach, że zapukają do drzwi to jeszcze ZUS upomina się o swoje. Ludzie czy wy nie rozumiecie prostych mechanizmów gospodarczych - pieniądz robi pieniądz, przecież większość z nas managerów różnych szczebli nie chowa pieniędzy w skarpetach tylko inwestuje (tworzy nowe miejsca pracy), wydaję - przez co wpływy do budżetu z tytułu CIT i VAT są większe, a pośrednio też utrzymuje miejsca pracy. No, ale jeżeli ktoś wychodzi z założenia, że mnie się należy bo np. ma mgr z wyższej szkoły tańca i rozrywki lub jest nierobem, albo Bóg wie co jeszcze to nie mam pytań.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane