statystyki

ZUS: Zawiadomić trzeba tylko o wszczęciu postępowania

autor: EBŁ18.06.2015, 09:14; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:06
prawo, sąd

ZUS: Zawiadomić trzeba tylko o wszczęciu postępowaniaźródło: ShutterStock

Jakiś czas temu dostałem z ZUS zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie zaległości z tytułu składek. Wkrótce potem decyzję stwierdzającą zadłużenie wobec ZUS i wzywającą do uregulowania zaległości. Czy ZUS nie obowiązują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego? Czy nie powinien najpierw zawiadomić mnie o zakończeniu postępowania? Nie mam teraz możliwości uregulowania długu, więc zależy mi na przesunięciu tego w czasie. Czy brak zawiadomienia wpływa na wydaną decyzję?

W postępowaniach prowadzonych przez ZUS stosuje się co do zasady przepisy ogólne k.p.a., w tym art. 10 przewidujący obowiązek poinformowania strony o zakończeniu postępowania w celu umożliwienia jej wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów przed wydaniem decyzji. Stosując jednak te zasady, należy mieć na względzie specyfikę postępowań oraz charakter decyzji wydawanych przez Zakład. Zgodnie z ogólną zasadą decyzje ZUS mają charakter deklaratoryjny, a nie konstytutywny – nie tworzą prawa. Decyzja deklaratoryjna dotyczy praw lub zobowiązań powstałych z mocy prawa, potwierdza jedynie stan istniejący z chwilą ziszczenia się określonych ustawowych warunków. Taki charakter ma właśnie decyzja określająca wysokość zaległości z tytułu nieopłaconych składek, ponieważ obowiązek ich obliczania i opłacenia istnieje z mocy ustawy. Podobnie decyzja określająca wymiar składek.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane