statystyki

Oprócz zwrotu dofinansowania firma musi wpłacić do PFRON karę

autor: Mateusz Brząkowski18.06.2015, 10:03; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:05
W przypadku niezgodnego z art. 33 ust. 4 przeznaczenia środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) pracodawca jest obowiązany do zwrotu

W przypadku niezgodnego z art. 33 ust. 4 przeznaczenia środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) pracodawca jest obowiązany do zwrotuźródło: ShutterStock

Jako pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej pobieraliśmy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na emeryta z lekkim stopniem niepełnosprawności. Czy oprócz tego, że zmuszeni jesteśmy zwrócić dofinansowanie na tego pracownika, powinniśmy także wpłacić do PFRON tzw. karę 30 proc.?

Ekspert radzi

Tak, pracodawca musi wpłacić karę. W przypadku niezgodnego z art. 33 ust. 4 przeznaczenia środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) pracodawca jest obowiązany do zwrotu 100 proc. kwoty tych środków na fundusz rehabilitacji oraz wpłaty w wysokości 30 proc. tych środków do PFRON w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ujawnienie niezgodnego z ustawą przeznaczenia środków funduszu rehabilitacji.

Kara 30 proc. odnosi się do niezgodnego z przepisami wydatkowania środków ZFRON na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2013 r. poz. 1300).


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Instytut Segregacji Rasowej i Odpadów III RP.(2015-06-18 15:16) Zgłoś naruszenie 00

    Niepełnosprawni to są też POdludzie dla śwynskich i parszywych liberałów PO.
    Bo tylko uprzywilejowani wcześni emeryci górnicy i mundurowi mogą żyć w tym kraju.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane