statystyki

Spółka nie musi opłacać składek od stypendiów

autor: Mariusz Stępień11.06.2015, 07:28; Aktualizacja: 11.06.2015, 08:41

Jest tak, gdy funduje je najzdolniejszym uczniom odbywającym praktyczną naukę zawodu, a podmiotem kierującym na nią była szkoła.

Tak stwierdził ZUS w decyzji interpretującej przepisy. Występująca o jej wydanie spółka zawarła umowę o współpracy. Na jej podstawie zobowiązała się do praktycznej nauki zawodu uczniów szkoły w swojej siedzibie i wypłacania co najmniej dwóm najzdolniejszym stypendiów. Spółka ma wątpliwość, czy z tego tytułu ciąży na niej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS przypomniał, że katalog osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do nich, został określony w art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121). Z przepisu tego wynika, że obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty. Zgodnie z ustawą do takich podmiotów kierujących należą: jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne (z wyjątkiem wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy), ochotnicze hufce pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, instytucje dialogu społecznego, instytucje partnerstwa lokalnego, organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju zasobów ludzkich i przeciwdziałania bezrobociu, jednostki naukowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe, ośrodki doradztwa rolniczego, ośrodki poradnictwa zawodowego i psychologicznego korzystające z publicznych środków wspólnotowych i krajowych na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane