statystyki

Na jakie przywileje mogą liczyć kombatanci i osoby represjonowane

autor: Bożena Wiktorowska08.06.2015, 09:40; Aktualizacja: 08.06.2015, 09:51
18 437 tylu mężczyzn zawierających związek małżeński w latach 2000–2012 było starszych od żony o 20 lat

Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. źródło: ShutterStock

Weteranom oraz osobom prześladowanym przysługują dodatkowe uprawnienia. Mają między innymi prawo do zniżkowych przejazdów komunikacją miejską, pociągami i autobusami.

reklama


reklama


Żołnierz Armii Krajowej kilka razy do roku odwiedza współtowarzyszy mieszkających w innych miastach. Czy kupując bilet, może skorzystać ze specjalnej zniżki?

Kombatanci mają prawo do ulgowych przejazdów międzymiastowych. Zniżka wynosi 51 proc. przy podróży koleją w klasie pierwszej i drugiej pociągu osobowego oraz pospiesznego. Taki sam upust jest wtedy, gdy kombatant zdecyduje się na przejazd autobusem zwykłym lub przyspieszonym. W obu jednak przypadkach ze zniżki można korzystać wyłącznie przy zakupie biletów jednorazowych. Osoby posiadające legitymacje kombatanckie i inne osoby uprawnione mogą również podróżować, korzystając ze zniżkowych biletów jednorazowych na pociągi inne niż osobowe i pospieszne, pod warunkiem że przejazdy odbywają się wyłącznie klasą 2. Także w tym przypadku ulga wynosi 51 procent.

Podstawa prawna

Art. 20 ust. 1 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1206 ze zm.).


Pozostało jeszcze 88% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • 55 letni rezerwiska , zmuszony robić do wieku 67 l(2015-06-08 11:44) Odpowiedz 00

    Przed stanem wojennym byłem zabrany z zakładu pracy do wojska n a 2 lata.
    Straciłem 2 letnie zarobki i przez cały stan wojenny byłem w wojsku.
    Tymczasem Bolek w ośrodku wczasowym w Arłamowie przebywał na wczasach z Kiszczakiem.
    Kto mi zapłaci odszkodowanie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane