Niezłożenie dokumentów, na podstawie których gmina mogłaby ustalić dochód rodziny, nie przesądza o odmowie przyznania wsparcia. W ustawie o pomocy społecznej są świadczenia niezależne od poziomu zarobków.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, wydając wyrok w sprawie dotyczącej projektu „Pierwszy dzwonek”, przyjętego przez sejmik województwa małopolskiego. Gminy otrzymywały dotację celową, która miała służyć przyznaniu jednorazowego wsparcia rodzinom wielodzietnym 4+ na pokrycie kosztów związanych z zakupem artykułów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych.
Jeden z samorządów odmówił jednak przyznania świadczenia rodzicowi, gdyż ten nie złożył żadnego dokumentu wskazującego na wysokość dochodu rodziny. Gmina uważała, że pomoc finansowa ma formę zasiłku celowego, a ten jest uzależniony od kryterium dochodowego. Zdaniem rodzica decyzja jednostki była niezgodna z regulaminem projektu „Pierwszy dzwonek”. Nie ma bowiem w nim mowy o stosowaniu kryterium dochodowego przy przyznawaniu pomocy.
Po tym jak Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) utrzymało w mocy decyzję gminy, rodzic złożył skargę do WSA w Krakowie. Sąd uznał, że zasługuje ona na uwzględnienie, i postanowił uchylić wcześniejsze rozstrzygnięcia. Podkreślił, że zarówno samorząd, jak i SKO w sposób nieuprawniony zawęziły badanie wniosku strony jedynie do przepisów art. 39 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.), które regulują zasady przyznawania zasiłku celowego. WSA wskazał, że ten sam akt mówi o świadczeniach, które są niezależne od kryterium dochodowego. Należy do nich specjalny zasiłek celowy. Jeżeli więc strona skarżąca nie złożyła oświadczeń i dokumentów, na mocy których można by ustalić dochód rodziny, to nie przesądza to jeszcze o konieczności wydania decyzji odmawiającej wsparcia. WSA potwierdził też, że gmina, zawierając umowę z sejmikiem, zobowiązała się do udzielania wsparcia rodzinom spełniającym wymogi wynikające z regulaminu projektu „Pierwszy dzwonek”. A wśród nich nie ma kryterium dochodowego.
ORZECZNICTWO
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 21 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 74/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia