Choroba albo macierzyństwo przedłużają okres, w którym naukowiec może korzystać ze środków przeznaczonych dla młodych badaczy. Tak wynika z nowelizacji z 15 stycznia 2015 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2015 r. poz. 249). Dzisiaj wchodzi ona w życie.
Wprowadza definicję „młodego naukowca”. Zgodnie z nią o przyznanie środków finansowych może ubiegać się osoba prowadząca działalność badawczo-rozwojową, która nie skończyła 35 lat. Nowelizacja określa również wyjątki od tej reguły. Jeżeli badacz przebywał na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym, to może wnioskować o pieniądze po ukończeniu 35. roku życia przez okres odpowiadający czasowi przebywania na tych urlopach, jednak nie dłuższy niż dwa lata. Taka sama zasada będzie dotyczyła naukowców, który chorowali – pobierali zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy.
Ponadto nowe przepisy definiują osobę rozpoczynającą karierę naukową. To badacz nieposiadający stopnia naukowego doktora lub który nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe uzyskał doktorat. W tym drugim przypadku do tego okresu nie będą wliczane przerwy związane z urlopem macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim czy wychowawczym albo chorobą.
Nowelizacja umożliwi również kierowanie większego strumienia pieniędzy do najlepszych jednostek naukowych (z kategorią A i A+). Najgorsze (z kat. C) muszą się liczyć z tym, że dotacja dla nich będzie spadać.
Ponadto system informacji na temat szkolnictwa wyższego (POL-on) zostanie poszerzony o dane z instytucji badawczych. Uwzględnione zostaną w nim informacje o osiągnięciach jednostek: naukowych, innowacyjnych, wdrożeniowych. Dostęp do większości z nich ma być otwarty.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 25 maja 2015 r.