statystyki

Jaki zasiłek dla pracownika otrzymującego dodatkowe składniki wynagrodzenia

autor: Izabela Nowacka21.05.2015, 09:08; Aktualizacja: 21.05.2015, 09:32
umowa-kontrakt

Oprócz umowy o pracę ma z nami zawartą także dodatkową umowę-zlecenie trwającą od 1 lutego do 31 maja, z wynagrodzeniem 800 zł miesięcznie oraz stałym dodatkiem 200 zł za uciążliwość pracy w terenie.źródło: ShutterStock

Pracownik w wieku 38 lat jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, z wynagrodzeniem 4900 zł miesięcznie. Od 1 marca do końca kwietnia otrzymywał jeszcze dodatek za tymczasowe zwiększenie obowiązków – 300 zł.

Reklama


 Oprócz umowy o pracę ma z nami zawartą także dodatkową umowę-zlecenie trwającą od 1 lutego do 31 maja, z wynagrodzeniem 800 zł miesięcznie oraz stałym dodatkiem 200 zł za uciążliwość pracy w terenie. Dodatek nie jest zmniejszany za okresy niewykonywania prac zleconych (np. z powodu choroby). Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla tego pracownika i jak ująć wynagrodzenie ze zlecenia, jeżeli pracownik zachorował w maju? Zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 15 maja do 5 czerwca (złamanie kończyny).

ODPOWIEDŹ

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego od 15 do 31 maja należy przyjąć – oprócz wynagrodzenia za pracę na etacie – również wynagrodzenie ze zlecenia wypłacone od lutego do kwietnia wraz z dodatkiem 200 zł. Natomiast podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego od 1 do 5 czerwca trzeba przeliczyć, tzn. przyjąć tylko wynagrodzenie za pracę – bez przychodu ze zlecenia. Dodatek za powierzenie większej liczby obowiązków służbowych w wysokości 300 zł należy w ogóle pominąć przy obliczaniu podstawy chorobowego za oba okresy.

Wynagrodzenie chorobowe jest uprawnieniem wyłącznie pracowniczym. Przysługuje pracownikowi na podstawie art. 92 kodeksu pracy za okresy orzeczonej niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym. Przez krótszy okres, tj. łącznie 14 dni, wynagrodzenie to pobierają pracownicy, którzy ukończyli 50. rok życia. Za czas niewydolności zdrowotnej trwającej łącznie dłużej niż 33 dni (14 dni) w ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego. Obowiązują wspólne zasady ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku, określone w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (a więc i wynagrodzenia chorobowego) przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi stanowi uśrednione miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W opisanym przypadku jest to więc wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od maja 2014 r. do kwietnia 2015 r., po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne wynoszących łącznie 13,71 proc. podstawy ich wymiaru. Ustalając podstawę świadczenia chorobowego, należy pominąć dodatek za wykonywanie nadmiarowych zadań, gdyż w miesiącu powstania choroby już nie przysługiwał. Został zniesiony od maja.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane