statystyki

Rewolucja w wypłacie chorobowego: Po jednorazowym opłaceniu składki nie dostaniesz wyższego zasiłku

autor: Bożena Wiktorowska18.05.2015, 07:24; Aktualizacja: 19.05.2015, 13:22
1,25 mln osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe

1,25 mln osób prowadzących działalność gospodarczą opłaca składki na ubezpieczenie choroboweźródło: ShutterStock

Prowadzący działalność gospodarczą nie będą mogli już po jednorazowym opłaceniu wysokiej składki pobierać przez kilka kolejnych miesięcy większych świadczeń z ZUS.

Reklama


Reklama


Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 159). Zostanie ukrócona patologiczna praktyka, że przedsiębiorca, wiedząc o planowanej przerwie w prowadzeniu działalności spowodowanej chorobą lub porodem, opłacał składki na ubezpieczenie społeczne oraz dobrowolne chorobowe w maksymalnej wysokości. Dzięki temu zainteresowany po jednorazowej wpłacie pobiera wysoki zasiłek chorobowy do 182 dni (lub 270 dni w przypadku leczenia gruźlicy). Przedsiębiorcze kobiety, które urodziły dziecko, świadczenia z ZUS mają wypłacane przez 52 tygodnie (ciąża pojedyncza) lub 71 tygodni (mnoga). – Zdarzały się przypadki zakładania firm przed porodem wyłącznie w celu wyłudzenia wypłaty – stwierdza Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami wysokość wypłacanego świadczenia będzie zależeć od wpłaconych składek. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, kiedy powstała niezdolność do pracy. Jeśli okres opłacania składek jest krótszy niż 12 miesięcy, podstawa będzie uśredniana. Przy ustaleniu wysokości świadczenia będzie brana pod uwagę suma najniższej podstawy wymiaru oraz kwota stanowiąca 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą podstawę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia.

Nowelizacja wprowadza zasadę, że jeśli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni, to do okresów składkowych uprawniających do otrzymania świadczenia zalicza się pełne miesiące kalendarzowe z poprzedniego tytułu. Liczba doliczonych miesięcy nie może przekraczać 12.

Nowe przepisy regulują także kwestię wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej – zaczną obowiązywać od 2016 r. Aby ograniczyć błędy, ZUS ma bezpłatnie udostępnić lekarzom i dentystom dane zawarte w: Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych, Centralnym Rejestrze Płatników Składek oraz w Centralnym Rejestrze Członków Rodziny Ubezpieczonych Uprawnionych do Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wystawiający zaświadczenie o chorobie będzie musiał potwierdzić u ubezpieczonego prawdziwość danych i informacji udostępnionych przez ZUS. Lekarz, wprowadzając dane chorego do systemu ZUS, będzie poinformowany, czy płatnik posiada elektroniczny profil informacyjny umożliwiający odbieranie e-zwolnień. Taki dokument będzie podpisany z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Gotowy dokument zostanie przesłany na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, następnie zostanie przekazany pracodawcy. Taki mechanizm wynika z tego, że lekarz do zaświadczenia o niezdolności do pracy wpisuje numer statystyczny choroby, zaś pracodawca nie może wiedzieć, na co choruje jego podwładny.

Ustawa zachowuje możliwość wystawienia zwolnień w formie papierowej – będzie to wydruk z systemu teleinformatycznego. Aby nie było wątpliwości co do autentyczności dokumentu, medyk będzie musiał opatrzyć go podpisem i pieczątką. To rozwiązanie będzie miało zastosowanie tylko wówczas, gdy nie będzie działać internet lub firma chorego nie rozlicza się z ZUS drogą elektroniczną. Lekarz ma jednak obowiązek wprowadzenia takiego zwolnienia do systemu informatycznego ZUS w ciągu 3 dni roboczych od daty jego wystawienia. 

Etap legislacyjny

Uchwalone przez Sejm

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • mmt(2015-05-19 10:54) Odpowiedz 10

    "Tak wygląda wspieranie rodziny przez nasz obecny rząd. A potem dziwią się, że Polki rodzą za granicą 2-3 dzieci a w Polsce jakoś nie chcą. Za co żyć??" na pewno nie z oszustwa złodziejko

  • mmm(2015-05-19 12:59) Odpowiedz 00

    Kolejny błąd autorki, z tego co sie orientuje nie wystarczy zapłacić 1 wysokiej składki, żeby mieć wysoki zasiłek chorobowy tylko 3 składki. Wystarczy 1 do macierzyńskiego.

  • mama(2015-11-15 18:16) Odpowiedz 00

    Owszem wystarczy zapłacić 1 składkę - ja tak zrobiłam i przez 7 miesięcy byłam na l4 - 7120 zł i teraz 12 miesięcy na macierzyńskim ponad 5600 zł. Tylko trzeba wiedzieć co i jak ;)

  • przemysław michalak(2015-05-18 22:16) Odpowiedz 00

    Socjalizm jest ustrojem doskonale rozwiązującym problemy nieznane w innych ustrojach...

  • nieprzedsiebiorcza(2015-05-18 21:17) Odpowiedz 00

    mam znajomą, która juz 4 dziecko bedzie rodzic i od 8 lat dostaje ten wysoki zus za jedną zaplaconą wysoką skladke. zaplacila skladke i poszla na chorobowe 7 miesiecy, potem macierzynski, potem brala opieke nad chorym dzieckiem (za to tez zus placi), bo niby chorwalo, potem znowu ciaza, czyli w jej przypadku L4 od pierwszych tygodni, potem macierzysnki, opieka nad chorym dzieckiem, ciaza, czyli L4, maciezynski, opieka nad chorym dzieckiem, ciąza, czyli L4, maciezynki (juz ten wydluzony), ciąza, czyli L4 i niedlugo znowu roczny macierzynis... Mąż jej nie pracuje, ona moze przepracowala pol roku w tej swojej firmie robiąc niby zlecenia dla swojego taty. W czasie pobierania zasilku kupili dzialke, wybudowali dom i kupili mieszkanie na wynajem, mają 2 samochody... wszystko to finansowane przez spoleczenstwo. Ta moja znajoma mowi, ze nie oplaca jej sie pracowac, bo wiecej kasy dostanie z zusu, jak dziecko bedzie tydzien czy dwa chore, a ze ma juz trojke dzieci, to zawsze ktores jest chore, a jak nie, to im troche pomaga zachorowac. I czy to jest normalne? Czy jej zazdroszcze? tak, zaluje, ze przez ten caly czas pracuje jak glupia, zaluje, ze nie wiedzialam, ze tak mozna sie ustawic. Ja po tych 8 latach tez poszlam na macierzynki i dostalam 1/4 tego co ona dostaje z zusu. nie mam ani swojego domu, ani mieszkania. obydwoje z mezem pracujemy po 14 godzin dziennie. Mąz ma firme i czy zarobi, czy nie, musi placic ponad 1000 zl na zusy itp. Jak byl chory, to go od razu zus wzywal i cofali mu chorobowe! To jest kur..a sprawiedliwe i prospoleczne, tak? Jedni moga 8 lat i dluzej brac swiadczenia, a jak ktos inny musi isc na 5 dni chorobowego, to od razu dzwoni ZUS i odbiera swiadczenia. Tez chcialabym miec wiecej dzieci, ale niestety nie zalapalam sie na ten przekret i nie wiem, czy mialabym do czego wracac, jakbym znowu poszla na roczny urlop. "Przedsiebiorcze" kobiety nie musza sie martwic tym, ze nie beda mialy do czego wrocic, bo ich firmy byly fikcyjne, wiec i tak nie maja nic do stracenia. Potem taka "przedsiebiorcza" bedzie jechala na zasilkach z MOPSu i dalej doila spoleczenstwo. I jak widze czesc spoleczenstwa sie cieszy, ze jest dojona i smuci sie, ze sie taką patologie konczy.

  • Karolina P.(2015-05-18 20:33) Odpowiedz 00

    Autorka podaję nieprawdę pisząc: "Nowe rozwiązania wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.", podczas kiedy ustawa jasno mówi, że przepisy zmieniające zasady naliczania zasiłku chorobowego czy też macierzyńskiego mają wejść w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Zachęcam do zapoznania się z projektem ustawy, druk 3357. Żenujący poziom merytoryczny autorki.

  • Slazak(2015-05-18 16:46) Odpowiedz 00

    A realnie mówiąc to kiedy wchodzą w życie te przepisy?

  • mamma(2015-05-18 16:28) Odpowiedz 00

    od kiedy wejdzie w zycie? czy ktos to juz wie?

  • db(2015-05-18 16:02) Odpowiedz 00

    Jedna wielka zazdrość i zawiść w tych komentarzach. "Ja nie mam, to i ty nie będziesz mieć. I dobrze ci tak"... jakie to polskie...

  • mt(2015-05-19 08:27) Odpowiedz 00

    Dobre posunięcie sejmu, jedyny zarzut czemu to tak długo trwało.
    Ten proceder był stosowany od chwili, kiedy pojawiła się taka możliwość. Wpłacić maksymalną składkę za dwa miesiące (wystarczyło zainwestować w samą składkę i podatek) , na fikcyjnym zatrudnieniu - i ma się utrzymanie na koszt jeleni, które płacą składkę latami.

  • zebra(2015-05-18 11:29) Odpowiedz 00

    Tak wygląda wspieranie rodziny przez nasz obecny rząd. A potem dziwią się, że Polki rodzą za granicą 2-3 dzieci a w Polsce jakoś nie chcą. Za co żyć??

  • eidealka(2015-05-18 13:41) Odpowiedz 00

    Jak zmiana korzystna dla państwa, to w chodzi w życie po 14 dniach. Jak zmiana korzystna dla podatników, to wchodzi w życie po 18 miesiącach.

  • JJ(2015-05-18 13:23) Odpowiedz 00

    Ciekawe, na stronie procesu legislacyjnego była mowa dopiero o III czytaniu, w uchwalonych ustawach zresztą brak tej, o której mowa tutaj.

    Dziennik ustaw z 2014 r.??? poz. 159... owszem dotyczy tej ustawy, ale nie tej zmiany, która omawiana jest w artykule.

    Da się to jakoś zapewne wyjaśnić...

  • as(2015-05-18 12:57) Odpowiedz 01

    Czas najwyższy i dobrze .To było cwaniactwo do tej pory.

  • MB(2015-05-18 12:53) Odpowiedz 00

    a może dacie konkretny link na stronę sejmu z ustawą?

  • hgf(2015-05-18 12:50) Odpowiedz 00

    nareszcie. koniec wyciągania, bo teraz jedni wpłacają a cwaniaczki korzystają, a niezbyt rozgarnięta część narodu się cieszy, bo ktoś dołożył ZUS. Tylko zapominają skąd ten ZUS ma pieniądze... Ja płacę i nic nie mam, a Pani cwaniara nie płaci i siedzi rok na płatnym macierzyńskie...

  • Andrzej(2015-05-18 12:49) Odpowiedz 00

    chorobowe po 5 tysiecy biora szefowie firm im zrobić kontrole zdrowi a chorzy

  • Goodi(2015-05-18 12:06) Odpowiedz 00

    POlityyka prorodzinna Komorowskiego i Kopacz:))

  • Gregor(2015-05-18 14:00) Odpowiedz 00

    Proszę mnie poprawić jeśli się mylę ale ten projekt chyba jeszcze nie został ostatecznie uchwalony. Na dodatek, o ile i tu się nie mylę, wejście w życie zapisów zmieniających zasady naliczania zasiłku chorobowego, to dopiero perspektywa września, października, w zależności od tego, kiedy ustawa zostanie opublikowana???