Rzecznik praw obywatelskich upomina się o minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych pracujących w niepublicznych placówkach medycznych.
Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpiła z wnioskiem do ministra zdrowia w sprawie zapewnienia odpowiedniej liczby średniego personelu medycznego w niepublicznych szpitalach i przychodniach. Ze skarg wpływających do rzecznika wynika, że obsada pielęgniarska nie zawsze jest tam wystarczająca, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom.
Zdaniem RPO właściwą jakość świadczeń i ich dostępność powinny gwarantować minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Jednak zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2013 r. poz. 217 ze zm.) obowiązek ich stosowania mają tylko podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami (czyli samodzielne publiczne zakład opieki zdrowotnej oraz jednostki budżetowe). Dyrektor placówki ustala je w regulaminie organizacyjnym po zasięgnięciu opinii kierujących jednostkami, np. ordynatorów oddziałów oraz przedstawicieli samorządu zawodowego i związków zawodowych pielęgniarek i położnych. Normom nie podlegają podmioty niebędące przedsiębiorcami, a więc placówki niepubliczne, mimo że również korzystają ze środków NFZ.
RPO zapytała ministra zdrowia, w jaki sposób zamierza rozwiązać ten problem. Podkreśla, że zgodnie z art. 68 ust. 1 i 2 konstytucji to na władzy publicznej spoczywa obowiązek zapewnienia prawa do ochrony zdrowia i równego dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. RPO wskazuje na dodatkowy problem, którym jest deficyt średniego personelu w publicznych i niepublicznych szpitalach i przychodniach. Średnia wieku dla pielęgniarek wynosiła w 2008 r. 44,19 roku, zaś w 2013 r. – już 48,69. W przypadku położnych odpowiednio – 43,23 i 47,69 roku.
– Dane te w sposób oczywisty wskazują, że osoby młode nie chcą wykonywać tych zawodów, przede wszystkim ze względów finansowych – podkreśla prof. Irena Lipowicz.
RPO poprosiła także ministra o wyniki kontroli w placówkach medycznych dotyczących stosowanych przez nie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych oraz zasad ich przestrzegania.
Resort zdrowia zapytany przez DGP o stanowisko w sprawie wystąpienia RPO, uchylił się od wyjaśnień.