Pracuję w biurze – pisze pani Marzena. – Ostatnio przełożony zaczął wymagać codziennego sprzątania biurka, porządkowania segregatorów. Byłam tak zawalona obowiązkami, że kilka razy zlekceważyłam polecenie. Usłyszałam, że jeśli zrobię tak jeszcze raz, mogę dostać upomnienie, a w ostateczności grozi mi dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Czy rzeczywiście za nieposprzątanie biurka mogę zostać zwolniona? Przecież to absurd – denerwuje się czytelniczka
Dziennik Gazeta Prawna
Pracodawca ma prawo wymagać od podwładnego stosowania się do jego poleceń i ich wykonywania, a jeśli pracownik odmawia, może zdecydować się na upomnienie. Wręczenie dyscyplinarnego zwolnienia to jednak ostateczność – w praktyce za takie przewinienie przełożony nie powinien karać tak dotkliwie, dużo jednak zależy od wewnętrznej sytuacji w firmie. Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że pracodawca może wymagać od podwładnego, by ten utrzymywał ład i porządek na swoim stanowisku pracy. Formalnie to on odpowiada za higienę i bezpieczeństwo pracy, do jego obowiązków należy również organizacja pracy. Za czystość wspólnej przestrzeni, np. korytarze, sale obsługi, powinny jednak odpowiadać specjalnie do tego wyznaczone osoby – np. zatrudniona firma sprzątająca. Pracodawca nie może takich zadań zlecać pracownikowi biurowemu, bo te nie należą do jego obowiązków wynikających z umowy o pracę.
Pani Marzena ma wątpliwości, czy to, że nie wykonuje polecenia codziennego sprzątania stanowiska pracy, może faktycznie spowodować wręczenie wypowiedzenia. Wedle polskiego prawa może to być potraktowane jako uchylanie się od służbowych obowiązków i jako takie spowodować ukaranie przez pracodawcę. Najłagodniejsze kary to upomnienie lub nagana. Należy jednak pamiętać, że informacja o nich zostanie zamieszczona w aktach pracownika. Nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa może skutkować karą pieniężną, a nawet rozwiązaniem stosunku pracy. Jeśli natomiast doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków, a te wiążą się z poważnymi konsekwencjami (np. zagrożenie zdrowia lub życia), umowa o pracę może zostać wypowiedziana dyscyplinarnie. ©?
Podstawa prawna
Art. 52, art. 94, art. 100 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).