Na naukę zawodu w stolicy będą mieli szansę tylko najbardziej zdolni absolwenci medycyny. To efekt nowych zasad kierowania absolwentów na staże podyplomowe, który przyjął samorząd lekarski.

Do średniej ocen ze studiów będą wliczane poprawki egzaminów, a w województwie mazowieckim wszystkie wyniki osiągnięte przez lekarza podczas nauki na kierunku lekarskim czy lekarsko-dentystycznym.
Dotychczas nie było jednolitych zasad wyliczania średnich. Niektóre uniwersytety medyczne przy jej ustaleniu nie brały pod uwagę ocen niedostatecznych, które zostały poprawione, oraz zaliczeń. Tymczasem ostateczne wyniki nauki – zgodnie z par. 4 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 474) – decydują o miejscu odbywania szkolenia. Izba lekarska tworzy na ich podstawie swoisty ranking. Osoby o najwyższej średniej mają pierwszeństwo w wyborze najlepszych klinik, natomiast te z gorszymi wynikami trafiają do powiatowych placówek. Co więcej, staż jest przyznawany na podstawie miejsca zameldowania, a nie studiowania. Jest on bowiem finansowany z budżetu marszałka, który ma obowiązek zapewnić takie szkolenie wszystkim młodym lekarzom – mieszkańcom województwa, nawet jeśli są absolwentami uczelni z innych regionów Polski.
Niektórzy absolwenci, by uczyć się zawodu w renomowanym szpitalu, fikcyjnie meldowali się w stolicy. – Staż w województwie mazowieckim chce odbywać co piąty absolwent wydziału lekarskiego w Polsce. Tymczasem okazuje się, że średnia wyliczana przez Warszawski Uniwersytet Medyczny jest bardziej rygorystyczna niż inne – tłumaczy Ładysław Nekanda-Trepka z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. – Niektórzy absolwenci byli więc pokrzywdzeni, bo ich wnioski były rozpatrywane w dalszej kolejności – dodaje.
To ma się zmienić. Naczelna Rada Lekarska na ostatnim swoim posiedzeniu podjęła uchwałę, zgodnie z którą, kierując lekarzy do odbywania stażu podyplomowego, będzie uwzględniać średnią arytmetyczną ze wszystkich egzaminów na studiach. Żeby ją udokumentować, absolwent będzie musiał przedłożyć stosowne zaświadczenie. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wprowadza jeszcze bardziej zaporowe warunki. Ranking lekarzy ustali na podstawie tzw. wykazu ocen ze studiów. Jest to dokument, który prowadzi każda uczelnia w formie papierowej albo elektronicznej, a są w nim uwzględniane wszystkie oceny, jakie otrzymał student w trakcie nauki – nie tylko z egzaminów, ale również z ćwiczeń. Szkoła wyższa ma obowiązek wydać go na wniosek zainteresowanego. Ponadto szansę na miejsce stażowe na Mazowszu będą miały tylko te osoby, które były zameldowane na terenie województwa w terminie ukończenia studiów, tzn. 30 czerwca.