Zmienią się niektóre wymagania zdrowotne dla potencjalnych dawców krwi. Jej pobranie będzie łatwiejsze w przypadku osób, które wróciły właśnie z kraju, gdzie wystąpiła możliwość zakażenia wirusem Zachodniego Nilu (jedna z odmian gorączki krwotocznej).
Będzie można odstąpić od 28-dniowego okresu dyskwalifikacji, któremu obowiązkowo poddawane były takie osoby. Po zmianie prawa będzie im można wykonać specjalistyczne badania metodą biologii molekularnej. Jeśli zakończą się wynikiem ujemnym, 28-dniowa kwarantanna nie będzie potrzebna. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców i dawców krwi (Dz.U. z 2005 r. nr 79, poz. 691 ze zm.). Konieczność jej wprowadzenia wynika z dyrektywy Komisji 2014/110/UE z 19 grudnia 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2004/33/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do czasowych kryteriów wykluczania dawców w przypadku allogenicznych pobrań krwi (Dz.U. UE L 366/81). Państwa członkowskie powinny wdrożyć jej przepisy do 31 grudnia 2015 r.
Projekt zaostrza także inne kryterium dyskwalifikujące potencjalnego dawcę krwi autologicznej. Przewiduje, że autotransfuzja nie będzie możliwa w przypadku osoby, u której stwierdzono aktywne zakażenie bakteryjne. Przepis w obecnym brzmieniu stanowi zaś, że „nie kwalifikują się do niej dawcy z ostrym zakażeniem bakteryjnym”, co jest pojęciem węższym niż aktywna infekcja, bo nie obejmuje jej fazy przewlekłej.
Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji społecznych