Orzecznictwo
Obywatel kraju UE, który przyjechał do innego państwa Wspólnoty w poszukiwaniu pracy, nie może zostać pozbawiony prawa do świadczeń z pomocy społecznej, jeśli przybyli wspólnie z nim członkowie jego rodziny mający prawo do nauki w nowym kraju zamieszkania. Taki pośredni skutek wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Melchiora Watheleta w sprawie C-67/14.
Zgodnie z dyrektywą 2004/38/WE z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich (Dz.U. L 158, s. 77) państwo członkowskie przyjmujące obywatela innego kraju UE nie jest zobowiązane do przyznania mu świadczeń z pomocy społecznej w ciągu trzech pierwszych miesięcy pobytu lub dłużej, jeśli przybyli w celu poszukiwania zatrudnienia. Rzecznik generalny uznał jednak, że automatyczne wyłączenie obywatela kraju unijnego z kręgu osób uprawnionych do wsparcia (o ile świadczył on już – choćby krótkotrwale – pracę) bez umożliwienia mu wykazania związku z przyjmującym państwem jest niezgodne z zasadą równego traktowania.
Wykraczając poza kwestie rozstrzygane w sprawie C-67/14, rzecznik podkreślił, że jeśli zostanie wykazane, iż dzieci przybyłego obcokrajowca uczęszczają regularnie do szkoły w nowym państwie, mają one – a także ich rodzice – prawo do pobytu na terytorium tego kraju. Wynika ono z tego, że prawo unijne przyznaje dzieciom prawo dostępu do kształcenia. Takie prawo do pobytu w danym państwie UE nie zależy w szczególności od spełnienia warunków określonych w dyrektywie 2004/38/WE, czyli m.in. od posiadania wystarczających środków utrzymania i pełnego ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji – jak podkreślił rzecznik generalny – wyłączenie możliwości korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej, przewidzianych w ustawodawstwie krajowym (w omawianej sprawie chodzi o Niemcy), nie będzie znajdowało zastosowania. Prawa do takiego wsparcia można bowiem pozbawić obcokrajowców, których pobyt uzasadniony jest wyłącznie poszukiwaniem pracy (a nie także prawem do kształcenia się).
To ważna interpretacja, ale należy przypomnieć, że opinia rzecznika nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości UE. Wyrok w omawianej sprawie zapadnie w terminie późniejszym (najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych miesięcy).
ORZECZNICTWO
Opinia rzecznika generalnego Melchiora Watheleta z 26 marca 2015 r. (sprawa C-67/14). www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Na jakie zasiłki mogą liczyć Polacy w krajach Europy Zachodniej GazetaPrawna.pl