Przełożeni będą mogli przenosić funkcjonariuszy Straży Granicznej do innej jednostki. Przy czym będzie to możliwe tylko podczas reorganizacji jednostki i nie może pociągnąć za sobą zmiany warunków i miejsca pracy.
Takie zmiany przynosi przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt nowelizacji ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1402 ze zm.). Po zmianach funkcjonariusze tej formacji nie będą mieli obowiązku powiadamiania przełożonego o zamiarze wyjazdu do krajów UE.
Zdaniem autorów dokumentu zmiany związane z możliwością swobodnej migracji w ramach unii nie uzasadniają bowiem dalszego utrzymywania tego obowiązku.
Nowelizacja reguluje kwestię umundurowania. Zgodnie z nią SG będzie mogła odejść od okryć typu wojskowego, co oznacza, że ta formacja będzie mogła mieć własne umundurowanie.
Ponadto projekt wprowadza obowiązek zwrotu ubrania służbowego lub jego równowartości nie tylko przez osoby kończące służbę przygotowawczą, lecz także przez funkcjonariuszy odchodzących z SG, o ile okres używalności munduru jeszcze nie minął. Przy czym nakaz zwrotu ubrania służbowego nie będzie dotyczyć pograniczników, którzy są przenoszeni do innej formacji mundurowej.
Projekt zakłada także ujednolicenie – z innymi służbami – zasad nabywania uprawnień pracowniczych przez zwolnionych pograniczników. Jeśli były mundurowy zacznie pracę w cywilu, to okres służby będzie doliczony mu do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających z prawa pracy.

15 tys. funkcjonariuszy służy w Straży Granicznej

Proponuje się także wprowadzenie możliwości zawieszenia funkcjonariusza SG w czynnościach służbowych w przypadku wniesienia przeciwko niemu prywatnego aktu oskarżenia. Zawieszenie to będzie uzależnione od oceny stanu sprawy przez przełożonego funkcjonariusza.
Nowela umożliwi wsparcie Straży Granicznej przez wojsko w przypadku zagrożeń bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego w zasięgu przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej.
Etap legislacyjny
Skierowany do konsultacji społecznych