Właściciel nieruchomości rolnej nie ma prawa do statusu osoby bezrobotnej. Może jednak ubiegać się w urzędzie pracy o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej.
Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na zapytanie poselskie złożone w sprawie kobiety zwolnionej z pracy po przepracowaniu ponad 10 lat w jednej firmie, której powiatowy urząd pracy odmówił nadania statusu bezrobotnej. Powód? Kobieta była właścicielem nieruchomości rolnej, przy czym wydzierżawiła ona ziemię siostrze i w efekcie nie czerpała z niej żadnej korzyści majątkowej czy materialnej.
W odpowiedzi na zapytanie resort pracy poinformował, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 149) bezrobotnym może być osoba, która nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych przekraczającej dwa hektary przeliczeniowe.
Przy czym resort przypomniał, że umowę dzierżawy reguluje art. 693 par. 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, z kolei dzierżawca zobowiązuje się płacić w zamian umówiony czynsz.
– Mając powyższe na uwadze, osoba, która wydzierżawiła gospodarstwo rolne, nadal pozostaje jego właścicielem. Tak więc zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie może uzyskać statusu bezrobotnego – wyjaśnia Jacek Męcina, wiceminister pracy.
Ponadto wiceminister poinformował, że dla właścicieli i posiadaczy samoistnych lub zależnych nieruchomości rolnej przewidziano odrębne rozwiązania. Są one opisane w rozdziale 12 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pt.: „Świadczenia przysługujące rolnikom zwalnianym z pracy”.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele gospodarstw rolnych mogą złożyć w pośredniaku wniosek o sfinansowanie szkoleń czy też przyznanie środków na podjęcie działalności pozarolniczej.
„Zatem ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje możliwość ubiegania się w urzędzie pracy o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej pomimo braku możliwości uzyskania statusu bezrobotnego z uwagi na własność gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych powyżej 2 ha przeliczeniowych” – napisał wiceminister Męcina.