statystyki

Aktywizacja seniorów bez pomysłu i bez efektów

autor: Karolina Nowakowska19.02.2015, 07:04; Aktualizacja: 20.02.2015, 10:55
Emeryt

Poprawie tego stanu rzeczy miał służyć ministerialny Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020źródło: ShutterStock

Wydłużenie wieku emerytalnego spowodowało, że polscy seniorzy powinni podnosić swoje kwalifikacje, aby dotrzymać kroku młodym ludziom na rynku pracy. Tymczasem wśród przedsiębiorców wciąż pokutują krzywdzące stereotypy o pracownikach 50+, a programy aktywizacyjne nie spełniają swojej funckji.

Reklama


Reklama


Polska – według raportu SHARE – jest krajem, w którym nie tylko obowiązuje jeden z najniższych progów wieku emerytalnego, ale także system rent daje możliwość szybkiego wyjścia z rynku pracy. Szczególnie często dotyczy to kobiet. Zaledwie 32 proc. Polek w wieku 50+ jest aktywna zawodowo. Dla porównania w Szwecji odsetek ten wynosi 80 proc. Mniejsza dysproporcja panuje wśród mężczyzn. W Polsce pracujących jest nieco ponad 50 proc, a w Szwecji – 84 proc. 

Poprawie tego stanu rzeczy miał służyć ministerialny Program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020. Jego celem jest poprawa jakości życia seniorów i pełniejsze wykorzystanie ich potencjału w różnych rolach społecznych. W 2014 r. przeznaczono na jego realizację 40 mln zł. Organizacje pozarządowe i inne instytucje uprawnione działające na rzecz osób starszych mogły liczyć nawet na 200 tys. zł dotacji. 

Program póki co nie przynosi jednak spodziewanych efektów. Zgłaszane projekty często służą realizacji celów zakładanych przez organizacje, które z tych dotacji funkcjonują. Z realnym rozwiązywaniem problemów ludzi starszych często nie mają nic wspólnego. 

- Bardzo często były to programy, których beneficjentami były osoby w wieku 45+, a więc u progu wieku senioralnego, ale też długotrwale bezrobotne – często nawet przez 10-12 lat i to do nich dostosowywano ofertę, która też niekoniecznie była dostosowana do rzeczywistych potrzeb i wymagań rynku pracy. W ramach tych programów np. organizowano spotkania z wizażystką – mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn.

Tymczasem zmiany jakie narzuciła seniorom reforma emerytalna wymagają ciągłego dokształcania się, a często – przekwalifikowania się seniorów. 

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Bilans Kapitału Ludzkiego” jedynie 20% Polaków w wieku 18-64 lata podnosi swoje kompetencje poprzez udział w szkoleniach, kursach lub ucząc się samodzielnie.

Najbardziej bierną edukacyjnie grupą są ludzie starsi – w żaden sposób nie uczy się 78% pracujących i 88% bezrobotnych wieku 50-64 lata. Jednakże winny poniekąd jest rynek szkoleń - osoby w wieku 55-59/64 lata miały szansę na uczestnictwo w kursach i szkoleniach o 32% mniejszą niż osoby w wieku 25-34 lata. Optymistycznie nie nastrajają również plany osób starszych odnośnie aktualizowania lub podnoszenia swoich kompetencji – w grupie 50-59/64 tylko 9% osób deklaruje chęć uczestnictwa w kursach lub szkoleniach.

- Dobrą inicjatywą, która przyniosła wymierne korzyści był rządowy program „Solidarność 50+”. W latrach 2008-2012 dzięki różnym działaniom przyniósł on wzrost zatrudnienia w tej grupie wiekowej do 38 proc. Od czasu zakończenia tego programu bezrobocie wśród seniorów systematycznie rośnie, co wypacza sens reformy emerytalnej. Duża grupa osób, która mogłaby pracować, pozostaje nieaktywna zawodowo i nie tylko nie generuje zysków, ale też przynosi straty w budżecie, bo w tej sytuacji państwo musi wypłacać im zasiłki czy oferować inne formy wsparcia. Wciągu dwóch lat od czasu zakończenia programu „Solidarność 50+” nie stało się nic co zapewniłoby seniorom miejsca na rynku pracy i jednocześnie wraz z reformą emerytalną nie wdrożono żadnych mechanizmów osłonowych – mówi Wiśniewski.

- Do tego wszystkiego dochodzą negatywne stereotypy dotyczące seniorów na rynku pracy. Przeglądając wypowiedzi różnych ekspertów widać, że wciąż pokutuje myślenie, że starszy pracownik to gorszy pracownik, który jest mało efektywny, nie umie się dostosować, czy nie potrafi pracować w grupie. Jest to w znakomitej większości nieprawda. Poza tym te nowoczesne wymagania rynku pracy są konieczne tylko w niektórych zawodach. Jeżeli takie myślenie przeważa wśród osób, które mają moc sprawczą to trudno się dziwić przedsiębiorcom, że przejmują ten tok myślenia i boją się zatrudniać seniorów – dodaje.

- Kandydaci z grupy wiekowej 50+ mają wiele zalet, z których nie wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę. Są to zwykle osoby z dużym doświadczeniem i poszukiwanymi na rynku kompetencjami. Cenią prace i z zaangażowaniem wykonują zawodowe obowiązki. Mają też dojrzałość, o którą trudno w młodszym wieku, a która przekłada się na ich efektywność oraz podejmowane w pracy decyzje. Rzadziej też chorują i często bardziej skupiają się na życiu zawodowym, mając dawno za sobą etap zakładania rodziny i wychowywania dzieci. By zwiększyć swoje szanse na rynku pracy powinny pamiętać również o inwestowaniu w siebie i nie obawianiu się dalszego rozwoju. Poznawać nowe technologie, a także doskonalić język angielski. Wskazane jest też nie obawianie się zmian, bycie otwartym na większą mobilność zawodową oraz inne formy zatrudnienia, jak np. praca tymczasowa lub własna działalność gospodarcza – Hanna Więcewicz, Kierownik ds. Zmian Kariery w ManpowerGroup, firmie doradztwa personalnego. 

- Aktywizując seniorów nie należy wyrywać ich z dotychczasowego środowiska i na siłę wtłaczać w ramy aktywizacji. Zamiast tego należałoby np. umożliwić nauczycielom-seniorom legalne udzielanie korepetycji. Potencjał seniorów można wykorzystać na wiele różnych sposobów – podsumowuje Przemysław Wiśniewski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • no coment(2015-02-25 07:17) Odpowiedz 10

  Osoby po 50-tce i 60-tce już dawno pokończyły szkoły,już nie maja takiej sprawnej pamięci aby od nowa uczyc sie czegos co i tak im do głowy trudno przyjdzie.Nie sa w stanie bo ciało i mózg sa już zmęczone,wypalone życiem,problemami itd.więc nie piszcie głupot o dokształcaniu seniorów to wy sie musicie dokształcic u psychiatry aby wiedziec jakie potrzeby ma człowiek 60-letni co może a czego juz nie wykona jak ciało fizycznie jest zmęczone to wy idioci siedzący za biurkiem musicie sie uczyc bo też będziecie w takim położeniu jak nie dzisiaj to jutro.Zadajcie sobie pytanie czy jesteście w stanie nauczyc 60-latka swojego zawodu dzisiaj i czy go zatrudnicie u siebie?

 • grom(2015-02-19 19:05) Odpowiedz 00

  Rządowe programy szkoleniowe dotyczące bezrobotnych, ludzi 50+, urzędników SC itd. zasilają głównie firmy szkolące i utrwalają a nie zmieniają rzeczywistość, a na pewno nie na lepszą. Miękkie szkolenia i aplikacje, to fuchy dla dorabiających. Pokażcie mi jednego 50+, który dzięki szkoleniu był rozchwytywany przez rynek. Pokażcie mi firmy wyrywające sobie starszaków po 50-ce, nawet z pożądanymi kwalifikacjami (no chyba że spawacz). Praca do 67 to ucieczka rządu przed zapaścią systemu emerytalnego, ale na bardzo krótko i niestety kosztem prawie emerytów.

 • Antoni(2015-02-25 20:21) Odpowiedz 00

  Srodni na aktywizacje zawodowa seniorow przezarly biurwy

 • Wiktoria(2015-02-24 20:56) Odpowiedz 00

  A co ze zdrowymi 60 latkami którzy są sprawnymi pracownikami a są grupą która służy pracodawcom do obniżania kosztów. W pierwszej kolejności zwalnia się pracowników starszych. Nie są im potrzebne żadne szkolenia gdyż na swoich stanowiskach są ekspertami. Szkolenia prowadzone przez żółtodziobów to często śmiech na sali i nabijanie kabzy firmom szkoleniowym.

 • wrocław potwierdza(2015-02-25 16:57) Odpowiedz 00

  pracownicy Urzędu Miejskiego we Wrocławiu potwierdzają tezy postawione przez p. Radwana :) Praca przewaznie lekka, niezle platna, ogromny wachlarz przywilejow ( wczasy pod grusza, premie, trzynastki, doplaty, tanie pozyczki itd itp), wszystkie osoby na kierowniczych stanowiskach mimo osiagniecia wieku emerytalnego uparcie trzymaja sie stolkow - w koncu co dwie wyplaty to nie jedna, z tego powodu w urzedzie kroluje pare niedowidzacych, niedoslyszacych i ledwo wiedzacych jak wlaczyc kompa Pan Dyrektorek. Poza tym pracujac w Urzedzie w odpowiednim dziale zawsze mozna przechwycic zlecenie dla firmy, ktorej szefem jest mąż czy żona :) A co, wolna konkurencja? Wolne zarty :)
  Oczywiscie wazne jest kto w jakiej partii siedzi ( ewentualnie powiazania rodzinne). W Urzedzie pracuja całe rodziny. Gdyby bylo tak zle to nikt nie wpychalby swojego pociotka na to marne stanowisko urzednicze...
  Sam prezydent moze spowodowac wypadek nad ranem wracajac od kochanki, walnac w tramwaj, i zadnej kary nie poniesie - w koncu nie jest byle robolem a URZEDNIKIEM :))))

 • J. z T.(2015-02-23 13:40) Odpowiedz 00

  Sznowni Czytelnicy tego artykułu i komentujący go.
  Tak się porobiło w tm naszym Sejmie i rządzie, że ważny jest jedynie interes partyjny (nasilony przed wyborami), a nie społeczny. W razie zadymy występuje jedynie troska typowa dla strażaka - ugasić zarzewie !!! Przykladów jest na tyle dużo, że ich wymienienie nia zmiści się w tym okienku!!!
  Najwyższy czas zmienić siłe polityczną w Sejmi poprzez wymuszenie "jednomandatowych okręgów wyborczych", czyli to na co Platforma Obywatelska zbierała podpisy 8 lat temu - a po wygraniu wyborów cały zasób list zmieliła w niszczarkach.

 • g(2015-02-25 08:00) Odpowiedz 00

  Napisali znowu złodziejom i oszustom, co o tym wszystkim sądzą, a oni nic partaczą dalej zamiast w kamieniłomach „z”, 200 tys. zł dotacji to bardzo dużo ale w skali ich defraudacji to nic, jednak te i podobne programy to w zasadzie jedna wielka fikcja, efektem jest brak jakiejkolwiek adekwatnej itp. pomocy dla tych co chcieliby coś rozwinąć, zatrudnić, w tym w urzędach pracy, lepiej wszystko przeznaczyć na rzeczywiste miejsce pracy, niech chociaż jeden zacznie pracować, gadających różne rzeczy i obowiazków dla kazdego zbędnych przybywa a pracy niestety ubywa w tejm oszukańczej fikcji !

 • asia(2015-02-25 07:58) Odpowiedz 00

  Aby zmienić stereotypy odnośnie osób 50+ należy zacząć od weryfikacji zdjęć jakie pojawiają się przy tym temacie. Osoby na zdjęciach, przy okazji poruszania tego tematu mają jakieś 80-90 lat! Drogi Wydawco, Czytelniku - rozejrzyjcie się wokół siebie - czy siwy włos, zmarszczki, okulary i plamy na skórze to wyznacznik osoby w wieku tzw. "produkcyjnym"? Pozostawiam do rozważenia...

 • e(2015-02-26 08:03) Odpowiedz 00

  w tym wieku już dawno powinni ci co chcą na godnych emeryturach przebywać tj. najlepiej od 40 lat najpóźniej 45, ostatecznie 50 lat, w innym przypadku to niezgodne z tzw konstytucją czy czymś podobnym, na co raz się powołują jak im pasuje innym razem nie, głosuje znaczna mniejszosć ok 1-10% na obecna sytuację="z" do śmierci bez konkretnych perspektyw=pieniedzy !

 • lika(2015-02-19 19:19) Odpowiedz 00

  Aktywizacja osób 60 + ma sens tylko wtedy kiedy jest mnóstwo pracy dla starych i młodych i brakuje rąk do pracy.Natomiast pracy dla młodszych nie ma,to utrzymywanie ,że starzy muszą pracować za wszelką cenę to niehumanitarne.@ nr 3 zawarła kwintesencję prawdy .Wychowywanie dzieci w latach 80-tych XX wieku,kiedy zdobycie podstawowych produktów spożywczych,odzieży,odżywek ,zeszytów ,książek graniczyło z cudem i wymagało ogromnego poświęcenia. Cała sprawa rozbija się o pieniądze na emerytury dla wyżu demograficznego ur 1950 i młodszych ,których po prostu nie ma,choć to pokolenie kończąc aktywność zawodową przepracowało nierzadko 45 lat i jeszcze ma mieć siły na szkolenia,studia .A kiedy odpoczynek ?Nadmieniam,że nie mam na myśli wiecznego odpoczywania.Amen.

 • ciekawski(2015-02-19 09:03) Odpowiedz 00

  ciekawi mnie czy ci co podnieśli wiek emerytalny by zatrudnili kogoś 60+

 • *(2015-02-19 09:17) Odpowiedz 00

  "...organizacje pozarządowe i inne instytucje uprawnione działające na rzecz osób starszych mogły liczyć nawet na 200 tys. zł dotacji"...ważne, że organizacje i instytucje zarobiły bo była kasa do wzięcia a podmiot szkolenia stał się przedmiotem.

 • bezrobotna 60(2015-02-19 16:43) Odpowiedz 00

  Do 3 powiedziałaś wszystko . Tak wlaśnie jest.

 • Krzysztof(2015-02-20 21:54) Odpowiedz 00

  Widzę, że nie do końca jest tutaj wyjaśniony problem. Załóżmy, że jestem pracodawcą.
  - Jeśli mam sklep spożywczy, szukam osoby sprawnej fizycznie, bo to czasem nawet 15 kg trzeba szarpnąć. Jednak będę szukał kobiety, bo trudno za 2 koła o wydajnie pracującego faceta (brutto, bez kosztów pracodawcy, dotyczy Poznania).
  - Jeśli mam biuro rachunkowe, szukam osób, które dobrze potrafią poruszać się po komputerze, często wymagam znajomości języka angielskiego, a i z wydajnością umysłową osób 50+, które nie pracują, nie dostosowują swoich kwalifikacji, jest problem.

  Mógłbym wymieniać dalej, ale głównie tu jest problem. Próbujemy sztucznie zaktywizować Romów, ludzi 50+, a jeżeli pracodawca może w to miejsce zatrudnić młodego, zaraz po studiach inżynierskich/magisterskich, to żaden program nie pomoże (oprócz komunizmu). Potrzebujemy silnej gospodarki, którą możemy stworzyć poprzez obniżkę podatków (zmniejszenie wydatków państwa), uproszczenie prawa, to powinno być zadaniem przyszłego rządu, a tego typu programy mogą być jedynie uzupełnieniem.

 • jura(2015-02-19 13:38) Odpowiedz 00

  Jeżeli minister pracy w godzinach swojej pracy zajmuje się kampanią wyborczą partyjnego kolegi to kto sie zajmuje jego pracą za którą bierze on pensję.Jeśli cała państwowa administracja tak działa to może trzeba komuś wypowiedzieć wojnę i się odrazy poddać bo boez okupanta nie da się żyć.

 • rencista nabity w butelkę(2015-02-21 10:23) Odpowiedz 00

  Witam
  Jestem w wieku 62 lat do tego 27 lat na rencie schorowany.Przez prawie cały okres renty prowadziłem własną działalność gospodarczą (raz było lepiej raz gorzej).Jako rencista byłem zwolniony ustawowo z opłacania składek ZUS-u , rentę mam naliczoną za okresy pracy przed uzyskaniem renty, czyli okres rentowy zaliczony jako lata bez składkowe.Moja renta wynosi obecnie ok 900 zł/brutto z tego od kilku nastu lat komornik potrąca mi 235 zł za zaległe długi , które pozostały z prowadzenia działalności , na rękę otrzymuję 560 zł/netto.
  Nasuwa się pytanie jak za tę sumę można żyć.Jestem po poważnych zabiegach operacyjnych po których praktycznie nie można pracować. Żeby jakoś utrzymać się na powierzchni moja żona musi pracować po 12 godz dziennie (świątek piątek i niedziela) na okrągło.Zarabia ok 1800 zł brutto. Ale mamy normalne wydatki mieszkaniowe , zakup leków dla mnie i inne drobne , na życie zostaje ok 800 zł , a ja po zabiegach muszę mieć odpowiednie wyżywienie ,ponawiam jak żyć?. Co robi nasz kochany Rząd ,żeby tą patologiczną sytuację w kraju "bardzo dobrze się rozwijającym" poprawić, żeby ludzie w starszym wieku ,schorowani ,bez możliwości dalszej pracy mogli godnie żyć , w kraju nazywanym "zieloną wyspą", cywilizowanym w XXI wieku. Nie ma się co dziwić , emeryci (prawie 2,5 mln poniżej progu ubóstwa) wołają KOMUNO WRÓĆ. Jak było tak było ,ale nikt nie głodował ,nie latał nie szalał za zdobyciem troch pieniędzy ,żeby dożyć do wypłaty.Warto i trzeba się nad tym faktem zastanowić się i to zmienić. Podwyższenie świadczeń rentowych do najniższej krajowej dla rządu jest nie możliwe (brak środków), ale na pierdoły, na premie i inne niepotrzebne wydatki, na wyrzucanie w błoto miliardów pieniądze znajdują. Wracając do zwolnienia rencisty ze składek ZUS (prowadz dział) nikt nie pomyślał przed wprowadzeniem reformy emerytalnej, nie było żadnych wiadomości co z tym fantem zrobić ,teraz jest wielki krzyk jak seniorów zmusić do pracy (żeby dziury załatać).Stworzone programy 50+ i 60+ nic kompletnie nic nie dają, seniorzy tego na co dzień nie odczuwają, sprawa prosta "DO PIACHU".
  Na ten temat można dużo mówić i pisać nasz rząd ma to w du...pie.

 • tarey(2015-02-19 11:28) Odpowiedz 00

  Nic mnie , emeryta, nie cieszy bardziej jak naukowe podejście do nowoczesnego handlu niewolnikami. Rynek jest przepełniony , wybór nijaki a zarobic na tym w zaden sposób..

 • za stary bezrobotny(2015-02-19 10:45) Odpowiedz 00

  Polska to chory kraj z prawem dla silnych i bogatych. 60 - cio latka wyrzuca się z pracy , a nie do niej przyjmuje.
  Tych co podnieśli wiek emerytalny interesują jedynie własne stołki, wybory wkrótce są.My starzy najlepiej abyśmy
  umarli ,zus cieszyłby się że nie musi na nas łożyć.Pracodawcy nawet w ogłoszeniach o pracę wypisują często,
  że chcą młodych i prędzej przyjmą kogoś z Ukrainy niż starego Polaka - dzięki ci Polsko, że jestem dziadem.

 • Vox61(2015-02-19 10:24) Odpowiedz 00

  Jako 62 letni bezrobotny ( ponad 6 lat ) wyrażam swój zdecydowany sprzeciw wobec instrumentalnego traktowania i zmuszania Nas na siłę do aktywizacji zawodowej tylko dlatego ,że są rządowe programy 50+ i 60+.Oczywiście jako target jesteśmy niezbędni twórcom tych projektów ale to czy te pieniądze do nas docierają już NIKOGO nie interesuje.Pisałem już o tym - powtórzę raz jeszcze .Środki na walkę z bezrobociem i aktywizację zawodową ( tylko tych , którzy tego chcą ) powinny być imiennie dedykowane osobom długotrwale bezrobotnym , zarejestrowanym w UP i MOPS-ach a nie kierowane do prywatnych agencji zatrudnienia czy firm szkoleniowych. A jest tak ,że przez ostatnie 6 lat (!) z PUP w Gdyni nie otrzymałem żadnej oferty pracy , stażu , szkolenia a z MOPS-u w Gdyni ( za sprawą decyzji kierowniczki DOPS nr 4 p. Elżbiety Paluch-Łątkowskiej ) otrzymałem właśnie decyzję o odmowie przyznania pomocy finansowej w postaci zasiłku celowego na zakup leków i leczenia oraz zakup posiłku i żywności ( a więc zaspokojenie podstawowych potrzeb egzystencjalnych ! ), bo nie podpisałem jawnego szantażu jakim jest tzw. kontrakt socjalny. Pytam więc ponownie - gdzie są pieniądze na MOJE wyjście z bezrobocia i na MOJĄ pomoc socjalną ?

 • do 12......dlatego inna formacja rządząca może....(2015-02-21 09:07) Odpowiedz 00

  cokolwiek zrobić,aby Polska była Polską bo dzisiaj jest stworzoną wyspą szczęśliwości dla ludzi PO+psl.Przeobraża się w to od czego odeszła 30 lat temu.Życzę powodzenia 100% PIS.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane