Niepełnosprawni
Zatrudnienie osoby z uszczerbkiem na zdrowiu w pełnym wymiarze czasu pracy w miejsce takiej, która pracowała na pół etatu, pozwala firmie ubiegać się o dofinansowanie do jej pensji.
Tak wynika z wyjaśnienia udzielonego przez biuro pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych (BON) w odpowiedzi na pytanie Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). Firmy miały bowiem wątpliwości, czy w przypadku takiego zatrudnienia wystąpił tzw. efekt zachęty, który jest jednym z warunków uzyskania dofinansowania do pensji osoby z uszczerbkiem na zdrowiu.
Zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) spełnienie tego wymogu może być wykazane metodą ilościową lub jakościową. W przypadku tej pierwszej, efekt zachęty uważa się za osiągnięty, jeżeli przyjęcie do pracy osoby niepełnosprawnej w danym miesiącu spowodowało w firmie wzrost zatrudnienia ogółem. Natomiast przy zastosowaniu metody jakościowej, uzyskanie dofinansowania do pensji jest możliwie, gdy nowo zatrudniona osoba z uszczerbkiem na zdrowiu została przyjęta do pracy na miejsce innej, z którą umowa uległa rozwiązaniu na podstawie jednego z powodów wskazanych w art. 26b. ust. 4 ustawy rehabilitacyjnej. Wymienia on m.in. złożenie wypowiedzenia przez pracownika lub przejście na rentę z tytułu niezdolności do pracy.
OBPON zapytał się, czy w wykazywaniu efektu zachęty metodą jakościową ma znaczenie wymiar czasu pracy w sytuacji, gdy odchodząca z firmy osoba wykonywała swoje obowiązki zawodowe na pół etatu, a jej następca został zatrudniony na cały. Jak tłumaczy BON, kwestia ta jest ważna, o ile wakat w firmie jest zajmowany w przypadku, o którym mowa w art. 26b ust. 5 pkt 2 ustawy rehabilitacyjnej. Dotyczy on sytuacji, gdy poprzednik wykonywał obowiązki służbowe w niepełnym wymiarze czasu pracy na swój wniosek. Wówczas następca nie może być zatrudniony na więcej niż na tę część etatu, która została przez niego zwolniona.
Natomiast, jak podkreśla BON, w pozostałych przypadkach wymiar czasu pracy nie ma znaczenia, ponieważ poprzednik całkowicie opróżnił dane stanowisko. Na powstałym w ten sposób wakacie następca może być zatrudniony w dowolnym wymiarze czasu pracy.