System emerytalny może zmusić do dłuższej pracy

autor: Bożena Wiktorowska12.02.2015, 07:40; Aktualizacja: 12.02.2015, 10:01
emeryt-senior

Z danych GUS wynika, że od 1950 r. średnie dalsze trwanie życia kobiet wydłużyło się o blisko 19 lat, a mężczyzn o około 17 latźródło: ShutterStock

W 2050 r. coraz mniej osób będzie utrzymywać zwiększającą się liczbę emerytów. I tak będzie pomimo tego, że w tym roku już wszyscy ubezpieczeni będą nabywać prawo do emerytury w wieku 67 lat. Tymczasem już teraz osoby powyżej 60. roku życia mają problem z utrzymaniem pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (18)

  • Qwerty(2015-02-12 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Brednie.emerytow bedzie coraz mniej, znowu , mowa o klamliwym raporcie dot.2015r

    Odpowiedz
  • 60(2015-02-12 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    do chrzanu taki system gdzie pomimo gigantycznego postępu technologicznego podmiot czyli człowiek ma coraz gorzej-albo trzeba zmienić system albo zarządzających którzy coraz więcej i bezprawnie odbierają owoców pracy wytwarzającemu je w pocie czoła uczciwemu człowiekowi a sami konsumują bez ograniczeń

    Odpowiedz
  • urzędas(2015-02-12 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Przede wszystkim należy przymusowo przenosić na emeryturę tych, którzy mają do tego prawo, zwłaszcza w budżetówce. W tej chwili siedzą na dobrze płatnych posadach ludzie, którzy już dawno powinni odejść na emeryturę, bo mają już wiek emerytalny. Niekiedy mają po 70 i więcej lat, a jak się można domyśleć nie mają zbyt wiele do roboty, za to biorą zarówno dużą pensję od państwa, jak i emeryturę, a młodzi nie mają pracy! Nie są niezastąpieni! Wręcz przeciwnie, ktoś inny na ich miejscu spisałby się być może lepiej, ale w obecnym stanie prawnym i zgodnie z orzecznictwem SN posiadanie prawa do emerytury nie jest wystarczającym powodem, żeby wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. Należałby mu udowodnić, że jest już np. nieudolny, no... ale jak tu takiemu "zasłużonemu" urzędnikowi to powiedzieć?... A pomijając wszystko, ja tych ludzi po prostu nie rozumiem,, bo można pracować nawet do śmierci, ale jak się ma pracę, która może być pasją, co dotyczy zapewne np. artystów, ale nie za urzędniczym biurkiem. Ja, jeśli dożyję do swoich 67 lat, nie zamierzam pracować ani dnia dłużej! Odejdę natychmiast i zwolnię miejsce pracy dla kogoś młodszego!

    Odpowiedz
  • wyjdziemy z poza bryły świata,panami będziem my...(2015-02-12 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    pogońmy to upierdliwe zarządzanie,okradanie bezmyślne ludzi długo pracujących 60+...60+...60+.

    Odpowiedz
  • jan(2015-02-12 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    ten artykuł jest bez sensu i ostatnio gazety prawnej nie kupuje !!! a gdzie reformy jak mozna pobierac emeryture 40 lat pracujac 25-30 lat adrudzy pobieraja 10-15 lat i pracuja 35 -45lat jak to mozliwe w demokracji czegos tu nie rozumie w tych kolejnych rzadach same partacze palanty itd wlasnego cienia sie boja i są bo śa ale nic nie robia a prawna glupoty pisze to juz nie gazeta nie to pokolenie tu nic konkretnego sie dowiedziec nie można jak przed laty

    Odpowiedz
  • Osa(2015-02-12 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Kraj jest zarzadzany w taki sposob, aby zarzadzajacy mogli sie bogacic. A to, ze kraj jest rozsprzedany to juz nieistotne. Nie dziwie sie ludziom, ktorzy wyjezdzaja. Do setki kaza nam pracowac i nadal nie bedzie na nic wystarczac ZUSowi bo jak ma wystarczac jak to wszystko jest rozkradane!!!

    Zmienic rzad, potem reszta sie pouklada. Jest szansa w maju. Ja mam dosc.

    Odpowiedz
  • 55 lat , 35 lat pracy.(2015-02-12 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Kretyńska pseudo reforma TUSKOeBUZKA.
    50+ mają już wypracowane składki w ZUS na emerytury , a młodym pracy w Polsce brakuje.
    Bezrobocie ok.12%.
    Dlatego młodzi bez pracy , nie mogą sobie wypracować przyszłych emerytur.

    Odpowiedz
  • ZG(2015-02-14 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    System emerytalny może zmusić do dłuższej pracy
    -PRZECIEŻ W POLSCE NIE MA ŻADNEGO SYSTEMU EMERYTALNEGO JEST TYLKO ZUS ORAZ WIDZIMISIE RZĄDU I PREZDENTA.

    Odpowiedz
  • korina(2015-02-14 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko POpaprańcy mogli wymyślić coś takiego. Młodzi ludzie nie mają pracy, pełni sił, zapału, wiedzy, energii i umiejętności. To oni powinni pracować. A oni wyjeżdżają za granicę. Natomiast pracować do us...j śmierci mają starzy. Widzę po sobie. Jestem zmęczona, bolą mnie nogi, chętnie ustąpiłabym miejsca młodym. Ale to jest specjalna robota, aby więcej ludzi umarło, bez dożycia do emerytury. Eksterminacja narodu polskiego pod pozorem reformy.

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2015-02-12 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    System emerytalny zmusi do pracy AŻ DO ŚMIERCI

    Odpowiedz
  • Obywatel(2015-02-12 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura naliczana wedlug zasady zdefiniowanej skladki, czyli ile odlozysz tyle masz, powinna byc dziedziczona w 80% przynaleznej kwoty swiadczenia. 20% mozna przeznaczyc na dzialanie zasady solidaryzmu spolecznego w systemie emerytalnym, ale nie 100%.

    Odpowiedz
  • babcia(2015-02-12 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    jede wielki blef prywaciarzy na państwowycyh stanowiskach

    Odpowiedz
  • Asia(2015-02-12 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Niech się państwo zabierze wymigujących się od płacenia składek czyli zatrudniających na śmieciówkach. Wprowadzi progresję dla prowadzących działalność, a nie że każdy płaci tyle samo cz zarabia tysiąc czy milion. Zlikwiduje ograniczenie w opłacaniu składek dla najlepiej zarabiających. Jeżeli każdy obywatel będzie tak samo obciążony łożeniem na wypłaty emerytur to się okaże że składki wcale nie muszą być procentowo tak wysokie.

    Odpowiedz
  • vb(2015-02-14 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    za przedłużeniem wieku emerytalnego miały iść programy osłonowe itp.,nic nie poszło ,a główny twórca opuścił zieloną wyspę i udal się na dobrze płatne stanowisko i świetną później emeryturę, tfuu

    Odpowiedz
  • Kecaj(2015-02-12 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Przeprowadza się szacunki demograficzne, ale jeszcze nie widziałem szacunków miejsc pracy do 2050 r. Może się okazać, że w 2050 r. nie będzie w Polsce 12,7 mln miejsc pracy z uwagi np. na automatyzację, zmniejszenie ludności i pogoń za maksymalizacją zysków.

    Odpowiedz
  • gutek(2015-02-14 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    podziękujmy platfusom w wyborach bo ich polityka do niczego nie prowadzi

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-02-12 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej emerytów ? Wydłużony wiek emerytalny z 65/60 na 67, likwidacja wielu wczesniejszych emerytur, emerytury pomostowe w wysokości 1/2 emerytury z odliczeniem od kapitału, zły stan opieki medycznej - to powody, że emerytów będzie CORAZ MNIEJ i będą CORAZ KRÓCEJ POBIERALI EMERYTURĘ. Wydatki na emerytury ZNACZNIE SPADNĄ a nie wzrosną. Jak można pisać i wierzyć w takie bzdury o 10 mln emerytów w 2050r !!! Będą nieśmiertelni ? Włączcie rozum a nie bezmyślną wiarę w to co mówią i piszą.

    Odpowiedz
  • Uprzywilejowana kasta liczy 280-tyś(2015-02-12 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    W obliczu kryzysu i wysokiego bezrobocia każdy demokratyczny kraj prócz POLSKI wysyłał na zasłużone emerytury najbardziej spracowanych starszych ludzi po 42-45-latach
    Skoro w Polsce ludzie mogą przejść na wcześniejsze emerytury po 20-25-latach ogólnego stażu zawodowego w obniżonym wieku emerytalnym to niech się AUTORKA nie dziwi ,że system emerytalny się wali Czym kierował się rząd dopisując do przywileju wcześniejszej emerytury, pracę i ochronę do 67-lat .? TO oznacza ,że trzeba będzie kolejny raz kogoś okraść wydłużając mu aktywność zawodową ,głosząc propagandę ,że to dla jego dobra

    Odpowiedz