Niepełnosprawny prowadzący firmę otrzyma pomoc z PFRON, jeżeli należności do ZUS wpłaci nie później niż 14 dni po terminie.
Osobom z uszczerbkiem na zdrowiu, które mają działalność gospodarczą, będzie łatwiej starać się o refundację opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne. Będą mogły uzyskać ich zwrot, nawet jeżeli przekroczą termin, w którym są zobowiązane wnieść je do ZUS. Taką zmianę przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa z 6 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Obecnie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dokonuje zwrotu należności wniesionych do ZUS, pod warunkiem że przedsiębiorca z dysfunkcją zdrowotną opłacił je w terminie wymaganym przez art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U z 2015 r. poz. 121). To oznacza, ż musi je wnieść do 10. dnia miesiąca następującego po tym, którego składki dotyczą. Nawet dzień lub dwa opóźnienia pozbawiały więc prowadzącego działalność gospodarczą refundacji składek. Po nowelizacji przepisów ich zwrot będzie możliwy, o ile termin opłacenia należności nie zostanie przekroczony maksymalnie o 14 dni.
– Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy uzyskają podobne uprawnienie, jakie przysługuje pracodawcom starającym się o dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników – mówi Mateusz Brząkowski, radca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).
Z opóźnienia w opłacaniu składek będą mogli korzystać też niepełnosprawni rolnicy oraz ci, którzy uiszczają należności do KRUS za domownika z dysfunkcją zdrowotną.
Jednak zarówno oni, jak i prowadzący firmy, nie będą karani utratą wsparcia z funduszu dopiero od 1 października 2015 r. Wprowadzenie vacatio legis wynika z konieczności dostosowania system informatycznego obsługującego refundacje.
Dodatkowo nowelizacja ustawy wprowadza zmiany dotyczące wnioskowania do prezesa PFRON o umorzenie w całości lub części, rozłożenie na raty oraz odroczenie terminu płatności należności względem funduszu. Takie prawo będą mieli niepełnosprawni przedsiębiorcy i rolnicy, którzy uzyskali nienależne refundacje.
– Nowelizacja zakłada, że wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty będą mogły złożyć również te osoby, które korzystały z refundacji na podstawie przepisów ustawy rehabilitacyjnej obowiązującej do 31 grudnia 2007 r. oraz w 2008 r. – wskazuje Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON).
Ponadto ułatwieniami związanymi ze zwrotem nienależnych dopłat do pensji zostały objęte firmy. Pracodawcy będą mogli składać wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty, ale tylko w stosunku do odsetek od dofinansowań.
Ważne
PFRON refunduje 100 proc. składek osobie z znacznym stopniem niepełnosprawności, 60 proc. z umiarkowanym, a 30 proc. z lekkim
Etap legislacyjny
Skierowanie ustawy do Senatu