Ochrona zdrowia
Do czerwca zostanie przygotowany i przekazany do parlamentu nowy narodowy program zwalczania chorób nowotworowych. Zgodnie ze wczorajszą zapowiedzią resortu zdrowia będzie on obowiązywał przez kolejne 10 lat.
Głównym celem programu na lata 2006-2015 miało być zahamowanie wzrostu zachorowań na nowotwory oraz osiągnięcie europejskich wskaźników wczesnego wykrywania schorzeń onkologicznych. Państwo od 10 lat przeznacza co roku na ten cel co najmniej 250 mln rocznie. Krytycznie jego dotychczasowe efekty oceniła w ubiegłym roku NIK. Zastrzeżenia miała m.in. do niskiej skuteczności profilaktyki – w kilku województwach odsetek kobiet korzystających z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych okresowo się zmniejszał.
NIK zwracała też uwagę, że od 2009 r. na wysyłkę imiennych zaproszeń na badania wydano 30 mln zł. W odpowiedzi na blisko 21 mln listów zgłosiło się nieco ponad 3,5 mln kobiet.
Pomimo zastrzeżeń do programu resort zdrowia uważa, że dzięki jego realizacji nastąpił znaczny postęp w leczeniu chorób nowotworowych. Dlatego będzie kontynuowany.
– Jeszcze w lutym przy Ministerstwie Zdrowia zostanie powołana rada ds. onkologii, która opracuje nowy program na kolejne 10 lat. Zostaną w nim uwzględnione wszystkie uwagi i zastrzeżenia, w tym te zgłoszone przez NIK – zapowiedział wczoraj w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. – Chcemy, żeby nacisk w nim był położony na profilaktykę.