Oświata
Inspektorzy nadzoru budowlanego w każdej chwili będą mogli skontrolować obiekty, w których uczniowie wypoczywają w czasie ferii lub wakacji. To jedna z nowości, które wprowadza przesłany właśnie do konsultacji projekt nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Większość zawartych w nim przepisów została jednak przeniesiona z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz.U. nr 12, poz. 67 ze zm.).
– Przeniesienie tych rozwiązań na grunt ustawowy i wprowadzenie kilku dodatkowych wymogów pozwoli na zagwarantowanie większego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ich wyjazdów na ferie zimowe i letnie – zapewnia Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej.
Zgodnie z projektem dokumenty i informacje przekazane w zgłoszeniu od organizatora kolonii czy obozu mają być przechowywane przez pięć lat od dnia ich wprowadzenia do publicznej bazy wypoczynku. Taki sam obowiązek będzie nałożony na organizatora. Obecnie te dane co roku do 31 marca są usuwane z bazy.
W przypadku wyjazdu uczniów za granicę kuratorium będzie mogło wystąpić o przekazanie związanych z tym dokumentów. Nadal będzie też decydowało o zakończeniu wypoczynku, jeśli zagraża on życiu i zdrowiu dzieci i młodzieży.
– Dzięki tak szerokim uprawnieniom będziemy mogli skutecznie kontrolować i egzekwować od organizatorów usunięcie wszelkich nieprawidłowości. Co roku zdarzają się przypadki, kiedy wydajemy zalecenie zamknięcia kolonii lub obozu – podkreśla Anna Wietrzyk, rzecznik Śląskiego Kuratorium Oświaty.
Kuratoria będą dokonywać analizy danych zawartych w bazie wypoczynku. Wnioski będą przekazywać w sprawozdaniu do resortu edukacji narodowej. Zwolnione zostaną natomiast z obowiązku wystawiania organizatorom zaświadczeń o zaakceptowaniu zgłoszenia do wypoczynku. Ta zmiana ma ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Rodzice i tak będą mogli w dalszym ciągu sprawdzać te firmy poprzez stronę internetową, w której znajduje się taki rejestr.
Projekt nie zmienia wymagań wobec kandydatów na opiekunów i kierowników kolonii i obozów. Muszą mieć skończone 18 lat, średnie wykształcenie i nie mogą być karani. Resort nie zdecydował się na wprowadzenie do ustawy zakazu dla firm, które organizują internetowe kursy (już od 100 zł) na opiekunów i kierowników wypoczynku. Taki proceder jest od dawna krytykowany przez ekspertów oświatowych, którzy wskazują, że np. trudno jest się zdalnie nauczyć udzielania pierwszej pomocy. W 2014 r. był nawet projekt zmian, które ukróciłyby takie kursy, ale został zablokowany m.in. za sprawą resortu administracji.
Projekt nowelizacji przewiduje też upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym minister edukacji określi m.in. wzory formularzy zgłoszenia wypoczynku i prowadzonych podczas niego dzienników. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2016 r.
Ważne
Kuratorium po zaakceptowaniu zgłoszenia o wypoczynku będzie je przesyłało inspekcji sanitarnej, inspektorowi nadzoru budowlanego oraz komendantowi powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej
Etap legislacyjny
Projekt trafił do konsultacji społecznych