Jestem studentem ostatniego roku, nie mam już wielu zajęć, skupiam się na pracy magisterskiej. Od lutego podejmuję pierwszą stałą pracę, co ważne – w zawodzie i na pełnym etacie – cieszy się pan Tomasz. – Niestety, przez pierwsze trzy miesiące zaproponowano mi zaledwie najniższą płacę, czyli 1750 zł brutto – opowiada. – Potem – ewentualnie – mam dostać podwyżkę. Pracodawca nie powiedział jednak, ile to będzie na rękę. Czy, skoro jestem studentem, muszę płacić wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Wydaje mi się, że studenci powinni być z tych ciężarów zwolnieni...
Niestety, studenci podejmujący zatrudnienie na etacie nie mają żadnych przywilejów w porównaniu z innymi pracownikami. Tak jak i oni muszą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne bez względu na wymiar czasu pracy, liczbę etatów, rodzaj zawartej umowy, wysokość otrzymywanego wynagrodzenia ani też bez względu na posiadanie innych tytułów do ubezpieczeń. Po prostu trzeba płacić. Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne, która w przeważającej części refinansowana jest z podatku dochodowego. Trzeba też płacić sam podatek dochodowy – pracodawca będzie potrącał w tym celu comiesięczne zaliczki. Dokładne wyliczenie wszystkich obciążeń jest dość skomplikowane (dla własnych potrzeb można skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów wynagrodzeń), najogólniej jednak możemy przyjąć, że osoba zarabiająca najniższą pensję krajową brutto na rękę dostanie 1286 zł.
Z listu wynika, że dla pana Tomasza ważny jest fakt posiadania umowy o pracę. Gdyby jednak tak nie było, mógłby się rozejrzeć za zatrudnieniem na podstawie umów cywilnoprawnych – o dzieło (od których z zasady nie płaci się składek) albo umowy-zlecenia (od których studenci do ukończenia 26. roku życia nie płacą składek ani obowiązkowo, ani dobrowolnie).
Podstawa prawna
Art. 6, art. 18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).