biblioteka prawnika
Instytucja stażu pracy jest w piśmiennictwie traktowana nieco po macoszemu. Dość wspomnieć, że ostatnia monografia na ten temat została wydana w 1980 r. To ogrom czasu, zważywszy na to, że we współczesnym prawie pracy staż pracy odgrywa niebagatelną rolę. Na jego podstawie kształtują się bowiem uprawnienia pracownicze. Dodatek za wysługę lat, odprawa pośmiertna, nagroda jubileuszowa, odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn nieleżących po stronie pracownika czy wreszcie urlop wypoczynkowy i wychowawczy, to przywileje, na które pracownik musi sobie „zapracować”. W książce „Staż pracy” opisano je wszystkie w sposób syntetyczny, ale jednocześnie wyczerpujący. Przeprowadzono w niej również wszechstronną analizę, zarówno samego pojęcia tytułowej instytucji, jak i jego znaczenia. Ale monografia – co jest jej niewątpliwym atutem – spory nacisk kładzie także na praktyczne aspekty. Przykładowo autorka odnosi się do zasad liczenia stażu pracy, co jest cenne, bo obecnie w przepisach brakuje jednolitych i wiążących kryteriów w tym zakresie. Wskazówki na pewno docenią zarówno prawnicy zajmujący się omawianą materią, jak i sami pracownicy.
Interesujące są również rozważania związane z zatrudnieniem niepracowniczym, które pozostaje dziś poza stażem pracy. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę obecną różnorodność form aktywności zawodowej. Autorka w opracowaniu postuluje uregulowanie tej problematyki w taki sposób, aby okresy świadczenia usług na innej podstawie niż stosunek pracy wliczały się do stażu. W jej ocenie takie rozwiązanie prawidłowo odczytuje potrzeby rynku oraz ideę elastyczności zatrudnienia.
Ważny element książki stanowią też cytowane i omawiane przez autorkę orzeczenia Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego czy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przepisy międzynarodowego i europejskiego prawa pracy. Całość jest spójna i dobrze się ją czyta.