statystyki

Niepełnosprawni mogą liczyć w Polsce na ułatwienia w życiu codziennym i zawodowym

autor: Danuta Pawłowska16.01.2015, 07:44; Aktualizacja: 16.01.2015, 07:53
niepełnosprawni, praca, pracownik, wózek inwalidzki

Osoba uznana za niepełnosprawną w innym kraju Unii nie zyskuje od razu tego statusu w Polsce.źródło: ShutterStock

Po kilkunastu latach emigracji planuję z żoną powrót do Polski. Jestem osobą niepełnosprawną, ale aktywną zawodowo. Chciałbym wiedzieć, jakie będą mi przysługiwały w Polsce uprawnienia i ulgi w codziennym życiu – pyta pan Łukasz z Brukseli.

W prawie Unii Europejskiej brak jest niestety jednolitych przepisów porządkujących status osoby niepełnosprawnej, a Polska nie jest stroną umowy międzynarodowej, na mocy której można by uznać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność wydane poza granicami. Systemy orzekania o niepełnosprawności bazują na różnych kryteriach. Osoba uznana za niepełnosprawną w jednym kraju niekoniecznie uzyskałaby taki status w Polsce. Zgodnie z ustawą niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu naruszenia sprawności, czyli niemożność lub trudności w codziennej aktywności. O niepełnosprawności i jej stopniu orzekają powiatowe, miejskie lub wojewódzkie zespoły orzecznictwa, a także rejonowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych jako organ odwoławczy. Potrzebny jest wniosek i oczywiście dokumentacja medyczna.

Od 1997 r. obowiązuje w Polsce Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, dokument wskazujący najważniejsze obszary, w których niezbędne są intensywne działania. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach widać znaczą zmianę i łatwiej żyje się osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Coraz więcej budynków, restauracji, urzędów, środków komunikacji jest dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Przepisy prawa dają uprawnienia niepełnosprawnym w całym kraju, ale oczywiście najlżej funkcjonuje się im w większych miastach, które oferują różne ułatwienia w życiu codziennym i zawodowym.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

  • ON(2015-01-19 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Jako osoba niepełnosprawna napiszę krótko: zrobisz największą głupotę jeżeli tu wrócisz

    Odpowiedz
  • aabc(2015-01-19 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli umie liczyć, niech liczy na siebie. Wiem to po sobie. Instytucje i fundacje dobrze się wywiązują z zadań tylko przed ekranem TV. Po wyłączeniu kamer nie ma nic.

    Odpowiedz
  • Bzdury(2015-01-17 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Władza robi wszystko aby wyeliminować ON z życia społecznego i nie tylko, aby pozbyć się kłopotu, a głoszona propaganda nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i jest robiona pod publikę zeby wmawiać ze coś robi ale to tylko bajki dla dzieci?

    Odpowiedz
  • paco(2015-01-19 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Niepełnosprawny nie może kupić biletu na IC w internecie dla siebie i opiekuna obok siebie. System nie przewiduje takiej możliwości, wyrzuca zakup kolejnego biletu, obok juz nie ma miejsca. Bilety kupuje sie dla inwalidów indywidualnie, nie ma opcji kupna dwóch na raz. Tak chciałem kupić i nie mogłem kupić dla opiekuna, system pokazywał błąd. Więc cofnąłem bilet, co mnie kosztowało 15% wartości biletu (zwrot). Musiałem pojechać na dworzec i tam dopiero kupiłem. Paranoja, tak się pomaga niepełnosprawnym. Jakie to ułatwienie?

    Odpowiedz
  • AGA(2015-01-17 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba przyznać, że w ostatnich latach widać znaczą zmianę i łatwiej żyje się osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Coraz więcej budynków, restauracji, urzędów, środków komunikacji jest dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych...BOSZ CO TY KOBIETO WYPISUJESZ...NIE STAC ICH NA CHLEB LEKI REHABILITACJE ...DNO I PŁACZ

    Odpowiedz
  • senior(2015-01-17 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Na co ten gość liczy,przecież w Polsce chory człowiek z założenia jest już przestępcą,jeden przykład,chory pracownik dostaje ,zwolnienie od pracy z racji choroby,te zwolnienie wystawia praktykujący lekarz/czyli ten co leczy/. A tego chorego ,zaczyna ścigać ZUS,jak by chory sam sobie wypisał te zwolnienie,i wzywa chorego przed oblicze orzecznika/czyli pseudo lekarza na etacie Tego ZUS /który jest tylko urzędnikiem z wytycznymi ,swoich mocodawców/Jak taką grandę nazwać,jak nie inaczej czyli łajdactwo i terror.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2015-01-18 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    jestem osoba znaczego stopnia opieka pleszewie wogule sie nie takimi osbami nie zajmuje.

    Odpowiedz
  • smarttrep(2015-01-18 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej być młodym mundurowym "inwalidą". Heheh

    Odpowiedz
  • Joanna Żakowska(2015-01-16 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce niepełnosprawność często oznacza biedę dotykającą całą rodzinę . Ja też w tej chwili nie mogę przeczytać całego artykułu bo zwyczajnie mnie na to nie stać . W skrócie powiem , że przepisy przepisami ale jak się nie ma środków to rozpacz i nie ma zmiłuj .. U nas nawet RPO dyskryminuje.

    Odpowiedz
  • marian(2015-01-17 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    Człowieku , siedż w Brukseli. Popiłeś czy co ?

    Odpowiedz