statystyki

Przełom roku nie zmieni rodzaju świadczenia chorobowego

autor: Mariusz Stępień22.12.2014, 07:52; Aktualizacja: 22.12.2014, 07:56
Rodzaj świadczenia za czas choroby przysługującego od 1 stycznia zależy od tego, jakie było wypłacane 31 grudnia.

Rodzaj świadczenia za czas choroby przysługującego od 1 stycznia zależy od tego, jakie było wypłacane 31 grudnia.źródło: ShutterStock

Od listopada korzystam ze zwolnienia lekarskiego. Lekarz twierdzi, że nie wrócę do pracy wcześniej niż w styczniu albo w lutym. W dziale płac powiedziano mi, że do połowy grudnia przysługiwało mi wynagrodzenie chorobowe, a obecnie zasiłek. Ponoć takie też świadczenie dostanę od stycznia. Czy pracodawca nie powinien w nowym roku rozpocząć wypłaty wynagrodzenia chorobowego? Czy od 1 stycznia podstawa świadczenia zostanie przeliczona w związku z moim awansem i podwyżką wynagrodzenia z 3200 zł na 4000 zł od tej daty?

Reklama


Nie. Rodzaj świadczenia za czas choroby przysługującego od 1 stycznia zależy od tego, jakie było wypłacane 31 grudnia. W myśl wyjaśnień ZUS jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do:

wynagrodzenia chorobowego, na podstawie art. 92 kodeksu pracy, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie (okres 33 albo 14 dni należy liczyć od 1 stycznia),

zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia nadal ma prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane