statystyki

Zasiłek czy świadczenie pielęgnacyjne? Zobacz zasady przyznawania i ich wysokość w 2015 roku

autor: Agnieszka Brzostek29.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 12.08.2015, 14:42
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom innym niż te, które mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom innym niż te, które mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.źródło: ShutterStock

W ostatnim czasie system świadczeń dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością uległ znacznym zmianom. Przedstawiamy nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych i zasiłków (specjalnego opiekuńczego i dla opiekuna) oraz podajemy, ile wyniosą w 2015 roku.

Reklama


Reklama


Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą się więc starać o trzy rodzaje pomocy. 

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom, faktycznym opiekunom, osobom będącym rodziną zastępczą spokrewnioną lub osobom niepełnosprawnego dziecka lub tym, na których ciąży wobec niego obowiązek alimentacyjny - o ile nie podjęły one lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki.

Przy czym niepełnosprawność osoby wymagającej opieki musiała powstać: nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

>>>Czytaj też: Świadczenie pielęgnacyjne dla obojga rodziców opiekujących się co najmniej dwójką niepełnosprawnych dzieci

Rodzice dzieci niepełnosprawnych wywalczyli sobie niedawno od rządu podwyżkę świadczeń pielęgnacyjnych. Zmiany weszły w życie już 1 maja 2014 roku, jednak wysokość świadczenia jest podnoszona stopniowo. Przedstawia się to następująco:

  • od 1 maja 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. wysokość świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie - w sumie opiekunowie dostają 1000 zł miesięcznie, bowiem do końca 2014 roku obowiązuje jeszcze rządowy program i dopłata w wysokości 200 zł;
  • od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. świadczenie wynosić będzie 1200 zł miesięcznie;
  • od 1 stycznia 2016 r. świadczenie będzie wynosić 1300 zł miesięcznie (równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia netto).

Ponadto od 1 stycznia 2017 roku świadczenie będzie również co roku waloryzowane i będzie rosło o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny.

Od 1 stycznia 2015 roku zmieniają się przepisy i o zasiłek będą mogły starać się również osoby, które z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podjęły zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Obecnie mają do niego prawo tylko ci, którzy w celu sprawowania opieki zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Ponadto od przyszłego roku o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogli ubiegać się również rolnicy, ich małżonkowie i domownicy.

>>>Czytaj też: Opiekunowie niepełnosprawnych obchodzą prawo, by dostać specjalny zasiłek opiekuńczy

O przyznaniu prawa do zasiłku decyduje także kryterium dochodowe - łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie może przekroczyć kwoty 664 zł (wysokość na okres od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2015 r.). Jeżeli próg ten zostanie przekroczony, zasiłek przysługuje, jeżeli uprawniony dostawał go w poprzednim okresie zasiłkowym.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Zasiłek dla opiekuna

Natomiast zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest przeznaczony tylko dla osób, które wskutek nowelizacji Ustawy o świadczeniach rodzinnych utraciły 1 lipca 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie nie spełniły kryterium dochodowego do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Uprawnionemu prawo do zasiłku przysługuje za okres:

  • od dnia 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r.,
  • okres od 15 maja 2014 r. (kiedy weszła w życie ustawa o zasiłku dla opiekunów) do momentu, w którym uprawniony przestanie spełniać warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zasiłek przysługuje więc opiekunowi dorosłej osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności w stałej wysokości 520 zł, niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie. Dodatkowo uprawnionym do zasiłku przysługują też ustawowe odsetki za czas niepobierania świadczenia.

Prawo do zasiłku dla opiekuna ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. Uprawnienie to będzie jednak weryfikowane co pół roku.

W orzeczeniu z 21 października 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego nie powinno być uzależnione od wieku powstania niepełnosprawności u podopiecznego. Prawdopodobnie wkrótce zmienią się więc przepisy w tej sprawie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

  • oszukiwany(2014-12-29 14:16) Odpowiedz 60

    Jak zwykle,a o samych ,niepełnosprawnych zapomniano,te dziadowskie 153 zł,nie będzie zwaloryzowane już dziesiąty rok?.Po prostu mamy prawo i niepełnosprawnych,w głębokim poważaniu.Przypominamy sobie dopiero gdy chcemy ich oskubać z pieniędzy/nowa karta parkingowa/ Łajdactwo urzędnicze.

  • balu(2014-12-29 20:48) Odpowiedz 60

    Do komentarza 6. Nie bierzecie jednego pod uwagę: że dorosłe osoby to nie tylko dziadkowie. Mam męża w śpiączce po 40-stce i mamy 3 dzieci na utrzymaniu (czyli ja i mój mąż) i jak mam pracować?Mąż ma rentę, ale są też dzieci na utrzymaniu, jestem opiekunem prawnym męża,ale mimo tego nie jestem osobą samotnie wychowującą dzieci, bo nie jestem ani rozwódką , ani wdową? Dalej uważacie ,że mam łatwiej od rodziców(często dwóch rodziców), którzy borykają sie z trudnościami ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • lili(2014-12-29 20:47) Odpowiedz 52

    Ja osobiście znam taką rodzinę z bardzo lekko niepelnosprawnym dzieckiem zaznaczam bardzo lekko prawie ze wcale i miesięczny dochód w tej rodzinie to ok 15 tyś zł i biorą zasiłek i gdzie tu sprawiedliwość o czym my mówimy a ja opiekując sie chora matką żyjemy ja za te nędzne 520zł a matka 500 czyli razem 1020zł brakuje na wszystko i jaka to sprawiedliwość ???

  • mery(2014-12-29 20:09) Odpowiedz 43

    az - zgadzam się z Tobą. Co innego opieka nad ON od urodzenia, co innego nad matką czy ojcem którzy wypracowali emerytury i ich dzieci też miały czas aby zarabiać. Matka, która ma dziecko chore od urodzenia ma mniejsze szanse na robienie kariery zawodowej a co za tym idzie rodzina staje się uboga i jej trzeba pomóc.

  • wpn(2015-12-13 23:32) Odpowiedz 40

    prosze o pomoc mam chore dziecko ja sama jestem na rencie czy moge ubiegac sie do gminy o swiadczenia lub zasilek

  • niepelnosprawna(2015-01-19 11:16) Odpowiedz 30

    straszne jedni maja wszystko inni nic..ja rozumiem ze niektorzy wywalczyli ale ...czym roizni sie dziecko od doroslego niepelnosparwnego? ano tym,ze dziecko jest lzejsze, ma inne potzreby adorsly? Matka neidowidzaca...sama podpala gaz i neidawno by wwalila blok caly ale niewazne...jejdzieci musz apracowac...bo zczego maja zyc? Matka ma ciut wiecej bo keidys jako zapobiegliwa osoba placila ZUS!!!i teeraz ma p[zrekroczenie i neistety nie ma prawa nitk zrodizny byc opiekunem ...keidys to odpukac mzoe sie źle slkonczyc ale komus zabraklo wyobrazni..Jest wielustarszych niepelnosparwnych..wielu i nie maja zadnej pomocy asadzicieze rodizna rzuci prace abys ie nimi opiekowac? A skad kiedys emeryture nabeda...?Ktos im powie tzra bylo amtke zostawic na pastwe losu i isc do roboty!!!RJa zycze 6tym wszysktim ktorzy reke do tego prztlozylizeby na starelata zostalis ami be zopieki bo im rodzina ...dzieci i inni powiedza..no coz ..masz więskz arente zcy emeryture boz wielka zeby byl opiekun ale zamala zeby opiekuna utrzymac czyli zostan sam!!!Zycze tym wsztstkim zcalego mojego chorego serca.

  • m&m(2014-12-29 22:06) Odpowiedz 12

    Nie wszystkie dzieci są niepełnosprawne od urodzenia. I nie wszystkie mają ciężkie dysfunkcje organizmu, żeby rodzic nie mógł podjąć pracy, tym bardziej gdy dziecko przebywa w szkole, a przede wszystkim przez cały roboczy tydzień w ośrodku szkolno wychowawczym.
    Inna sprawa , ze obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymać swoje dziecko i to bez względu czy jest bez orzeczonej niepełnosprawności czy tez z niepełnosprawnością. Obowiązkiem żadnego dziecka mającego już swoją rodzinę, swoje dzieci na utrzymaniu, nie jest całodobowo opiekować sie swoim rodzicem. On tylko obciązą w tym państwo, a więc i powinien otrzymać wsparcie państwa w sprawowaniu tej opieki.

  • km(2014-12-29 13:09) Odpowiedz 00

    Brawo dla komentarza ne 1!!! No to mamy równość wśród opiekunów ciężko chorych. HORROR!!!

  • jaska(2014-12-29 19:14) Odpowiedz 00

    no to jak maz otrzymuje swiadzenia na syna to czy ja moge ubiegac sie o zasiłek na swoja matke niepełnosprawna

  • mama(2014-12-30 20:05) Odpowiedz 00

    czy jeżeli mój mąż, który nie jest ojcem dziecka maże starać się o teki zasiłek, ja pracuję, ojciec dziecka nie ma do syna praw, ale płaci alimenty? Mój mąż zajmuje się moim synem

  • m&m(2014-12-29 22:17) Odpowiedz 00

    A do treści w ramce należałoby przypomnieć art. 190 ust. 1 konstytucji mówi, że orzeczenia trybunału mają moc powszechnie obowiązującą, czyli obowiązują wszystkie organy administracyjne. Natomiast ust 3 tego samego artykułu mówi, ze orzeczenia trybunału wchodzą w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku urzędowym. W tym przypadku miało to miejsce 23 października 2014 r., czyli od tego dnia obowiązuje nowy stan prawny, a nie od prawdopodobnej zmiany przepisów.

  • marzena(2015-11-24 10:21) Odpowiedz 00

    niedawno otrzymalam na dziecko 1200zl swiadczenia pielegnacyjnego lecz stawalam w lipcu na komisji nie otrzymalam wyrownania gdyz nikt nie poinformowal mnie w mops ze nie moge pobierac zasilku stalego czy mam szanse sie odwolac

  • Elżbieta(2016-01-03 16:04) Odpowiedz 01

    a żonę czy mężąa chorego np. paraliż, wylew, śpiączka, stwardnienie rozsiane.to co? żona ma go wywalić czy jak? ślubowali sobie na dobre i złe..i żona/mąż mają drugiego partnera w domu...opiekują się..zmiana pampersów ( 10000kg/65 kg żywej wagi 2 razy dziennie na łóżku SAMEMU przewracać) kaermienie 3 razy dziennie, podawanie lekow 3 razy dziennie. taką osobę należy przewracać tzw ZMIANA POZYCJI..co 3 h aby nie było oldezyn również w nocy tzn ostatania zmiana do 1 w nocy..rano pobudkla ok 7...i mycie karmienie itp. I co taka osoba nie może mieć zasiłku w kwocie 520 zl obecnie 800 zl? ZA WYKONYWANA HAROWKE? przy osobie? bo jest żoną mężem...a wiec wg prawa ma prawo do emerytury po tej drugiej osobie..ale to ze po 5/10 latach opieki nad taką osobą wysiadają mięsnie ścięgna kręgosłup i ze to ciezka harowka za która państwo powinno zapłacić to już nikt nie myśli? a jak umrze pierwsza to nie doczeka tej emerytury po tej osobie....To niezgodne z konstytucja która zabrania wykorzystywania osob..to jak praca za darmo w obozie pracy za miske zupy...czasem taka zona ma 20/25 a czasem 55 lat i ma prawo pobierac jak każdy ZA CIEZKA OPIEKE plus wliczone do lat pracy kwote 520 a obecnie 800 zł. DLACZEGO FEMINISTKI I INNE OSOBY TEGO NIE ZMIENIA? to nie jest sprawiedliwe.

  • az(2014-12-29 19:51) Odpowiedz 04

    Ja uważam że osoba starsza wypracowała emeryturę a opiekę pielęgniarki czy opiekunki powinna zapewnić Gmina .Nie pamiętam żeby płacili za opiekę nad dziadkami czy męże i żona .Dlatego się patologia naciągaczy .Co innego matka opiekująca się dzieckiem niepełnosprawnym tym się należy wsparcie .

  • kasia(2015-02-06 09:55) Odpowiedz 02

    Witam, pobieram świadczenie pielęgnacyjne z związku opieki nad dzieckiem. Otóż moje dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest już dorosłe i chciałoby podjąć pracę. I tu moje pytanie, czy kiedy pójdzie do pracy zostanie mi zawieszone wypłacanie świadczenia?Bym dziecko wtedy zawoziła i odwoziła do pracy i z pracy prosto.Wtedy byłoby bez mojej opieki jedynie te 7 godzin które spenidziłaby w pracy. Dziękuję za odpowiedź.

  • m&m(2014-12-29 11:25) Odpowiedz 01

    To sa zasady, które nie uwzględniają nowego stanu prawnego wprowadzonego wyrokiem trybunału z 21 października 2015r.
    I może pani redaktor zagłębiła by sie by problem, jak to jest z tym orzeczeniem.
    Dzielenie opiekunów ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest konstytucyjne czy też niekonstytucyjne?
    Jak niekonstytucyjne, to dlaczego nikt nie respektuje skutków orzeczenia i dalej tkwimy w starym podziale?