Czeki opiekuńcze dla seniorów? Projekt ustawy trafi do premier Kopacz

autor: Michalina Topolewska12.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 12.12.2014, 08:20
emeryt-umowa

Autorzy projektu ustawy zakładają, że jej przepisy wchodziłyby stopniowo, zaczynając od osób z najcięższą niesamodzielnością.źródło: ShutterStock

1 tys. zł miesięcznie na pokrycie kosztów świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych będzie mogła otrzymać osoba z pierwszym stopniem niesamodzielności. Przy drugim i trzecim poziomie ma to być odpowiednio 850 zł oraz 650 zł. Czeki opiekuńcze to najważniejszy element projektu przygotowanego przez zespół ekspertów działających pod przewodnictwem Mieczysława Augustyna, senatora PO. Nie wiadomo, czy zgodzi się na niego Ministerstwo Finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (13)

  • gość(2014-12-13 03:50) Zgłoś naruszenie 00

    Nawiedził mnie pewien sen.
    Dawno,dawno temu w odległej galaktyce,gdzie Luke Skywalker jeszcze się nie narodził a Lord Vader uciekł na Planetę Brussels Sprouts , Imperium Zła rosło w siłę, niszcząc wszystko na swej drodze.
    Władzę przejęła zła księzniczka Gburia Furia i pod namowa swego nadwornego błazna którego wołali Wieńczysław Łebpusty zakazała rodzinom opieki i odebrała najbiedniejszym,schorowanym mieszkańcom galaktyki jedzenie,lekarstwa w zamian dając czeki na miecze świetlne. Czeki były piękne, kolorowe i błyszczące, jednak za małe aby napalić nimi w piecu, za śliskie aby się nimi podetrzeć i zbyt cuchnące aby ugotować z nich zupę. the end

    Odpowiedz
  • NIcola988(2014-12-14 05:50) Zgłoś naruszenie 00

    Poseł Augustyn pomylił się z powołaniem! Ciekawe jakie ma wykształcenie - kurs na hochsztaplera zapewne. Niech zajmie się lepiej realizacją, ratyfikowaną w 2012r Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych.Lub sprawdzi na jaki cel Kościół, otrzymał dodatkowe 20 mln zl z budżetu państwa.To oburzające ,że Kościół otrzymuje ogromne dotacje z budzetu ! Na chorych, niepełnosprawnych jak zwykle nie ma funduszy. Oczywiście to jest temat tabu.

    Odpowiedz
  • Nicola988(2014-12-20 06:07) Zgłoś naruszenie 00

    Taniej wyjdzie odnowienie bezpłatnych komór gazowych. Senator Augustyn winien się wyspowiadać ze swojej perfidii ! Kolejny raz chce się " przysłużyć " niepełnosprawnym, chorym i starym.Jak człowiek o takiej mentalności może być Senatorem ?

    Odpowiedz
  • niepelnosprawni dorosli.(2014-12-12 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    guno augistna dac normalnie swiadczenie , pielegnacyjne nieuk...

    Odpowiedz
  • polak mały(2014-12-12 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    czyli tak osoba zupełnie leżąca i niesamodzielna- 1000 zł, a osoba chodząca o lasce i niezależna w 100% od innych 650 zł???

    Co za kretyn to wymyślił.

    Odpowiedz
  • Obywatel(2014-12-12 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Po przeczytaniu artykulu nasuwa mi sie wniosek, ze wcale nie trzeba byc Prof. Balcerowiczem, aby stwierdzic, ze czeki opiekuncze dla seniora finansowane z publicznych pieniedzy to rozdawnictwo Sw. Mikolaja.

    Odpowiedz
  • Tom(2014-12-12 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    (Czeku nie będzie można łączyć z obowiązującymi obecnie formami pomocy, czyli świadczeniem pielęgnacyjnym, specjalnym zasiłkiem opiekuńczym oraz zasiłkiem dla opiekuna). A więc dla kogo ma być ta pomoc, skoro osoby z 1 grupom inwalidzką nie mogą go dostać, i opiekunowie również.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2014-12-13 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    "Czeki" będą ograniczone takimi warunkami ich otrzymania, że "zwykły" niepełnosprawny ich nie dostanie.

    Odpowiedz
  • AN(2014-12-12 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    "Czeku nie będzie można łączyć z obowiązującymi obecnie formami pomocy, czyli świadczeniem pielęgnacyjnym..." - czyli, nowa forma (czek dla pewnej grupy, określonej wg niejasnych i umownych kryteriów, uzależnionej od formalności, tj. decyzji takiego czy innego urzędnika, z możliwością realizacji na rzecz wybranej grupy podmiotów(!)) miałaby zastąpić dotychczasowe, w tym powszechny dodatek pielęgnacyjny dla WSZYSTKICH emerytów po ukończeniu 75 roku życia. Majstersztyk dla budżetu!
    W czasach "słusznie minionych" funkcjonowało porzekadło: "jak władza mówi że bierze - to bierze; jak mówi, że daje - to mówi". Dziś, jak widać, doprowadzono zasadę do perfekcji: władza zabiera, przekonując, że daje.

    Odpowiedz
  • an.(2014-12-13 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    kiełbasina wyborcza.prezydencka a potem parlamentalna.może Kopaczowa zatwierdzi.bo stołki na 4 lata są w cenne.moja mama ma 88 lat i dalej nie wiem czy go doczeka,a opiekujemy się nią całymi dobami.finanse nasze są skromne.najdroższe są leki dla mamy.. chciałabym wiedzieć co ten czek mnie pomoże konkretnie. ja już sił nie mam,kto za ten czek może nam pomóc. czy może być osoba do której mama ma zaufanie>zupełnie obca.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2014-12-12 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    a to gnoje z tej platformy na czele ztym nieukiem augistnim...debil...

    Odpowiedz
  • myszkaa58(2014-12-12 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Od kilkunastu lat jestem opiekunka osob starszych i zapewniam wszystkich,ze co najmniej polowa tych seniorow jest sprawna fizycznie.Opiekunki nie sa potrzebne im do wykonywania podstawowych czynnosci higienicznych czy tez przygotowywania posilkow lecz traktowane jako pomoce domowe do sprzatania,noszenia wegla,rabania drewna czy szorowania podlog.Uwazam,ze wiele tych osob nie zasluguje nawet na czek o wartosci 650zl

    Odpowiedz
  • NIcola988(2014-12-20 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Prostacka cwaniakowatosć posła Augustyna jest niesmaczna.Jakie wykształcenie ma ten człowiek ? Kolejny raz chce podłożyć świnię niepełnosprawnym i chorym. Mam ochotę imiennie podać go w skardze indywidualnej.

    Odpowiedz