statystyki

Nie ma równości w Europie. Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni

06.12.2014, 16:50; Aktualizacja: 06.12.2014, 16:50

Kobiety w Europie zarabiają mniej niż mężczyźni, choć bywają od nich lepiej wykształcone i ciężej pracują.

Reklama


Reklama


Do takich wniosków doszli eksperci Światowej Organizacji Pracy. Różnica płac wynosi od stu do siedmiuset euro miesięcznie- stwierdza raport Organizacji. Częściowo- jak sugerują pośrednio autorzy dokumentu- odpowiada za to dyskryminacja. Gdyby brać pod uwagę nie płeć, tylko wykształcenie, produktywność czy zaangażowanie w pracy, w wielu przypadkach tych różnic w wynagrodzeniu by nie było. Inny czynnik to macierzyństwo.

"W Szwecji kobiety zarabiają o cztery procent mniej niż mężczyźni. Ale gdyby usunąć ten czynnik (macierzyństwa), to kobiety zarabiały o12 procent więcej”- tłumaczy BBC rzeczniczka Światowej Organizacji Pracy Kristen Sobeck. Ponadto bezdzietne kobiety zarabiają więcej niż te, które mają potomstwo. Są też przyczyny, których ekonomiści nie rozumieją. 

W Polsce te różnice są stosunkowo niewielkie. W rankingu 30 państw nasz kraj jest na czwartym miejscu pod względem największej równości płac. Największe nierówności obserwowane są w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najmniejsze różnice są w Szwecji, na Litwie i w Słowenii.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • Szkiełko i Oko(2014-12-06 19:17) Odpowiedz 00

    Światowa Organizacja Pracy a co takiego?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane