statystyki

MPiPS: kobiety po 50. roku życia mogą być aktywne zawodowo

20.10.2014, 07:23; Aktualizacja: 20.10.2014, 07:23

"Przekroczenie 50. roku życia nie powinno oznaczać kresu życia zawodowego. Może być to moment przełomowy. Z domu odchodzą dorosłe dzieci, zaś kobieta zaczyna mieć więcej czasu na realizację swoich planów. To może być najlepszy moment, aby wrócić do wcześniej zaniedbywanych pasji i odnaleźć zawodowe powołanie w nowym miejscu" - przekonuje MPiPS.

Reklama


Reklama


"50-tka to także dobry wiek na powrót do zawieszonej aktywności zawodowej. Pomóc w tym powrocie może zaangażowanie społeczne – wśród wolontariuszek aż 80 proc. kobiet to osoby po 50. roku życia" - dodaje resort. Poza tym kobiety chętniej niż mężczyźni decydują się na studia podyplomowe oraz kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe.

Porady dla osób w wieku 50+ oraz pełna lista instrumentów i form wsparcia, z jakich skorzystać mogą osoby dojrzałe dostępna jest w internecie (50plus.gov.pl) - poinformowała Marta Cieślikowska z Biura Promocji i Mediów MPiPS.

Cieślikowska podkreśliła, że poszukujące pracy kobiety w wieku 50+ mogą liczyć na pomoc instytucji publicznych. "Urzędy pracy oferują szereg instrumentów umożliwiających utrzymanie zatrudnienia, powrót do pracy i podnoszenie kwalifikacji. Osoby w wieku 50+ mają ponadto atrakcyjne możliwości dofinansowania do szkoleń i kursów" - zaznaczyła.

Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+ we wszystkich krajach Unii Europejskiej, ale w Polsce znacząco wyższa od unijnej średniej - przypomina MPiPS. Według ministerstwa tak niska aktywność zawodowa kobiet wynika z zakorzenionego w społeczeństwie przekonania o roli kobiety, jako osoby skupiającej się na życiu rodzinnym, wychowującej dzieci i wnuki, opiekującej się starszymi rodzicami.

Ze względu na stereotypowe spojrzenie dojrzałym kobietom znacznie trudniej jest też przekonać do siebie pracodawców, a trudna sytuacja na rynku pracy osób 50+ potęguje zjawisko dyskryminacji kobiet, przejawiające się m.in. w średnio niższych zarobkach - podkreśla resort.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

 • To zaklinanie rzeczywistości......(2014-10-20 08:15) Odpowiedz 00

  Po 50tce praca tylko po znajomości...

 • mwieczorek(2014-10-27 21:03) Odpowiedz 00

  Zdecydowanie tak, w każdym wieku można zadbać o swoje wykształcenie, podnieść swój poziom wykształcenia i rozwijać się. Dobrym ku temu rozwiązaniem będzie niewątpliwie ukończenie studiów podyplomowych dzięki którym można to osiągnąć. Dlatego też zapraszam na studia podyplomowe do oddziałów Wyższych Szkół Bankowych. Naszą ofertę edukacyjną oraz pełną listę dostępnych kierunków można odnaleźć na naszej stronie internetowej.

  Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
  Online Ekspert WSB

 • animatka(2014-10-20 11:30) Odpowiedz 00

  Zaczyna mieć więcej czasu na realizację swoich planów...? Taaak, jeśli pomarli jej rodzice, jeśli dorosłe dzieci (z wnukami) wyjechały za granicę, jeśli ma pieniądze na życie...np. wcześniejszą emeryturę lub pracę to faktycznie może zacząć malować, uczestniczyć w życiu towarzyskim, być wolontariuszką itd itp

  Natomiast jeśli ma dorosłe dzieci i wnuki "na miejscu", do tego starych rodziców lub jedno z nich i jeszcze pracuje i "prowadzi własny dom nawet z pomocą dobrego męża... to tylko pozazdrościć i wysyłać na doszkalanie ...

 • lika(2014-10-20 22:03) Odpowiedz 00

  @ animatka ma rację,po 50+ ma się więcej czasu na realizację marzeń,ale pod warunkiem,że dorosłe dzieci wyemigrowały i pomagają finansowo .Można bywać i udzielać się gdy nie ma się starych rodziców wymagających opierania,sprzątania,zdrowotnego doglądania. A co ważne jakąś emeryturę też trzeba mieć ,a tu pracować trzeba do 67 lat,a najczęściej to bezrobocie lub świadczenie przedemerytalne.Pracodawca woli młodego wydajnego, niż starego steranego życiem/w siermiężnych czasach/ . Specjalnie likwiduje fikcyjnie stanowiska pracy by zwolnić starych a potem tworzy inne i zatrudnia młodego.Ambicje można mieć,można chcieć się realizować ale życie brutalnie i prozaicznie te plany niweczy.Taką mamy rzeczywistość.

 • postęp(2014-11-05 09:59) Odpowiedz 00

  Dzieci w wieku 11 lat już zdolne do podjęcia pracy zarobkowej?

 • mgz(2014-10-23 21:36) Odpowiedz 00

  Ja 50+. Na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy mówią, że spełniam ich wszystkie oczekiwania i jestem idealnym kandydatem i chętnie by mnie zatrudnili, gdybym miała o jakieś ~~ 15 lat mniej. I tak od 2 lat jestem już bezrobotna. Może ktoś mi powie jak mam się aktywizować i spełniać zawodowo ??? i za co żyć?. Co na to urzędasy z MPiPS ?. A te atrakcyjne instrumenty, aktywizacji zawodowej kobiet 50+, których mówi MPiPS to jedna wielka fikcja. Są dla niewykwalifikowanych, dla ludzi bezrobotnych z wyższym wykształceniem technicznym nie ma nic sensownego. Finansowanie przez PUP Studiów podyplomowych praktycznie niedostępne . Wymagane zaświadczenie od pracodawcy o zatrudniu po ukończeniu szkolenia. A żaden pracodawca nie będzie czekał 1 rok na pracownika.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane