statystyki

Porozumienie zawarte między pracodawcami nie rozwiązuje umowy

autor: Renata Kulpa, Karolina Romanowska02.10.2014, 09:04; Aktualizacja: 02.10.2014, 09:21
Powitanie, uścisk rąk

Co do zasady, zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcami, dotyczące przejścia pracownika z jednego zakładu do drugiego jest dopuszczalneźródło: ShutterStock

Pracowałam w firmie X i miałam wynagrodzenie 2 tys. zł. Otrzymałam informację, że muszę zostać zatrudniona w innej firmie Y (w obu firmach prezesem jest ta sama osoba), ze względu na konieczność obniżenia kosztów ZUS w firmie X. W nowej firmie otrzymuję wynagrodzenie w wysokości najniższej krajowej – również ze względu na uniknięcie kosztów ZUS. Do zwolnienia dochodzi na mocy porozumienia międzyzakładowego. Firma Y zwraca się z prośbą do firmy X o przeniesienie pracownika na mocy porozumienia międzyzakładowego, wraz z całym zaległym urlopem (łącznie 30 dni). Firma X odpowiada na pismo i wyraża zgodę na przekazanie pracownika. Pracownik nie otrzymuje żadnego dokumentu do podpisania, jedynie świadectwo pracy oraz ustną informację, że nie zostanie mu wypłacony ekwiwalent. Czy pracodawcy mogli w taki sposób przenieść pracownika?

Reklama


Co do zasady, zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcami, dotyczące przejścia pracownika z jednego zakładu do drugiego jest dopuszczalne. Jednak tego rodzaju porozumienie nie stanowi jednocześnie odrębnego sposobu rozwiązywania dotychczasowego stosunku pracy. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 31 stycznia 1977 r., sygn. akt I PRN 141/76 (OSNC 1977/8/147) „(...) zmiana pracy w wyniku porozumienia zakładów następuje wówczas, gdy porozumienie to jest połączone z rozwiązaniem stosunku pracy między pracownikiem i dotychczasowym zakładem pracy i nawiązaniem przez tego pracownika stosunku pracy z nowym zakładem pracy (...)”. Oznacza to, że nie będzie wystarczające zawarcie jedynie porozumienia międzyzakładowego między pracodawcami. Tego rodzaju porozumienie powinno obejmować także inne elementy, takie jak rozwiązanie umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą, a także zawarcie nowej umowy o pracę pomiędzy pracownikiem a nowym pracodawcą. Nie omawiamy tu kwestii związanych z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę w trybie art. 23 1 kodeksu pracy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane