statystyki

Składka uczciwego przedsiębiorcy dziewięć razy wyższa niż rolnika

autor: Bożena Wiktorowska01.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 01.10.2014, 08:19
Zasady ubezpieczenia w KRUS

Zasady ubezpieczenia w KRUSźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W przyszłym roku właściciele firm będą musieli wpłacić na ubezpieczenia o 45,34 zł więcej. Danina płacona przez rolników zwiększy się zaledwie o 4 zł

Reklama


Od stycznia przyszłego roku wysokość podstawowych składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez prowadzących firmy wzrośnie (bez składek na zdrowie) do 817,40 zł, czyli o 45,34 zł.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (13)

  • zusowiec(2014-12-24 05:16) Zgłoś naruszenie 00

    WYRÓWNAĆ SKŁADKI -- WSZYSCY PŁACMY W KRUSie to będzie sprawiedliwe, WRESZCIE...

    Odpowiedz
  • rolnik(2014-10-01 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    dodatkowo rolnik nie płaci podatku dochodowego i nie musi rozliczać się z US.

    Czyli w pełni legalna szara strefa :) dlatego polecam bucie rolnikiem , jak kupiłem ziemię to sam byłem w szoku jakie mam teraz przywileje

    Odpowiedz
  • guru122(2014-10-01 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba być skończonym durniem by oczekiwać ze w rok przed wyborami politycy będą podejmować jakiekolwiek kontrowersyjne reformy. Trzeba też być świadomym, że obciążenie rolników wysokim ZUSem i podatkami dochodowymi spowoduje podwyżkę cen żywności. Czy tego chcecie? Gospodarstwa rolne w Polsce są wciąż małe w stosunku do tych zachodnich, rolnicy traktowani preferencyjnie przez państwo mają pieniądze na zakup ziemi i powiększanie areałów. W dłuższej perspektywie to się opłaca wszystkim. Gdy już polskie gospodarstwa staną się dużymi przedsiębiorstwami produkcji żywności jak na zachodzie, wtedy się je opodatkuje.

    Odpowiedz
  • Vesemir(2014-10-01 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    @2
    czyli za 100 lat lub nigdy, bo przecież tylko idiota inwestowałby w ziemię po to aby następnie pogorszyć swoja sytuację ekonomiczną.

    Odpowiedz
  • podatek rolny 4,500 kwartalnie(2014-10-01 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    www.krus.gov.pl/krus/krus-w-liczbach/wymiar-kwartalnych-skladek-na-ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/

    Odpowiedz
  • helmut(2014-10-02 05:33) Zgłoś naruszenie 00

    to jest chore z tymi rolnikami kolega wrócił ze stanów ma rente amerykanska ale żeby sie mógl leczyc w kraju to szybko kupił kawalek ziemi i juz jest w krusie i calymi dniami okupuje osrodki zdrowia bo faktycznie jest chory i jak sie to ma do tych co zus placili przez 40 lat z tego co wiem to wiele grup zawodowych jest tak ubezpieczonych a rzad udaje ze nie wie co zty zrobic - wyrównac składki i bedzie to normalnie i wielu sie zastanowi jak sie ubezpieczac i nie ma co czekac

    Odpowiedz
  • ax(2014-10-01 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    @guru122: ale podnosić ZUSowskiego haraczu o kolejną stówkę rok przed wyborami rząd pani Kopacz się nie boi. Planuje też (choć może nie od 2015) obciążyć samozatrudnionych podwójnym haraczem na TVP.. Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników będą płacić "opłatę audiowizualną" od każdego pracownika, przy czym to, czy w firmie jest jakikolwiek telewizor, nie ma żadnego znaczenia. Tego jakoś pani Kopacz się nie boi. Boi się tylko bandy, która przyjedzie do Warszawy i obrzuci ją śrubami, bo wtedy botoks jej popęka.

    Co do "podwyżki cen żywności, to nie masz racji. Sam Sawicki tłumaczył kiedyś, że na "rolników" nie można nałożyć składki zdrowotnej, bo 80% jest tak biedna, że nie produkuje na rynek. A to oznacza, że 80% ubezpieczonych w KRUS nie jest rolnikami, tylko utrzymuje się z innych źródeł dochodu - zresztą, wystarczy rozejrzeć się dookoła. Co najmniej połowa KRUSiarzy to zwykli bewzględni oszuści, którzy kupili kawałek ziemi, żeby pasożytować na uczciwych podatnikach.

    Odpowiedz
  • RolnikomDOŚĆ(2014-10-01 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Mam już dość tych przywilejów dla rolników, górników itd.

    Odpowiedz
  • lokis(2014-10-01 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    A wystarczy tylko wprowadzić zapis, że rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą automatycznie przechodzi na składki ZUS. Zobzczycie ilu pseudorolników przestanie być konkurencją dla uczciwie prowadzących własną działalność gospodarczą.

    Odpowiedz
  • Tomek.(2014-10-01 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Mam mały zakład i kilku pracowników .Powiem wam na krótkim przykładzie jakie jest beznadziejne prawo i podatki.Zatrudniałem dziesięciu pracowników w styczniu i lutym nie miałem żadnej produkcji ani zleceń .Na wszystkie opłaty czyli ZUS ,postojowe dla pracowników i inne opłaty stałe straciłem 50 tys .50 tyś przez dwa miesiące straciłem cały zarobek z całego roku.Skutki- pracownicy poszli na zasiłek zwolniłem wszystkich ,nie wiem czy dalej będę utrzymywał zakład bo same nasze dwa zusy z żoną i innymi opłatami to około 5 tys na miesiąc .Nie liczę życia i utrzymanie samochodów które muszę mieć do prowadzenia mojej działalności . A w tym czasie rozmawiam ze znajomym który wrócił z Anglii i tam płacił 100 zł najprostszego ubezpieczenia.Powiem tak małe zakładziki takie do dziesięciu osób powinny być zwolnione w ogóle z opłat i podatku bo lepiej dla państwa jak się ta grupa utrzymuje sama, niż dopłacać do nich zasiłki i utrzymywać na kuroniówce .Może ktoś to przeczyta we władzach Polskich i zmieni ten chory system.mam działalność już dwadzieścia pięć lat i jestem tak wypalony wszystkimi stresami z prowadzeniem u nas działalności że mam już wszystkiego dosyć.Płaciłem podatki ZUS y i praktycznie nic z tego nie mam .Moi koledzy siedzą już na emeryturkach wojskowych policyjnych a ja mam pracować dalej na tych darmozjadów do 67 lat . Masakra jakaś nie dziwię się że ludzie uciekają z Polski .

    Odpowiedz
  • Ted(2014-10-01 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    Należy to zrównać lub lepiej zlikwidować KRUS.Wszyscy do ZUS-u na identycznych warunkach!!

    Odpowiedz
  • elka(2014-10-01 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    też jestem za zrównaniem składek krus z zus iskończyć z przywilejami ale kto na to się odważy psl?,tj niesprawiedliwe

    Odpowiedz
  • BRAWO(2014-10-03 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    ZA PO SKŁADKI ZUS WZROSŁY O OK. 47%. ZA TO SPÓŁKI ZAGRANICZNE ZNOWU BEZ PODATKU.

    Odpowiedz