Obecnie umowy zlecenia nie są ozusowane - nie jest od nich odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, tak jak od umów o pracę. Poprawkę przewodniczącej Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej (PO) poparła w środę większość członków podkomisji; przeciw był jedynie Tadeusz Tomaszewski (SLD).

Przewodnicząca wydłużenie vacatio legis uzasadniała dbaniem o sytuację firm, które muszą dostosować się do zmienianych przepisów, które spowodują wzrost kosztów zatrudnienia dla tych pracodawców, którzy stosują umowy zlecenia, zamiast umów o pracę.

Zgodnie z poprawką Mrzygłockiej od 1 stycznia 2015 r. ozusowane zostaną wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Projekt dotyczący obłożenia składką na ubezpieczenie społeczne wynagrodzeń rad nadzorczych i umów zleceń był ostatnim uzgodnionym w Komisji Trójstronnej projektem, zanim w czerwcu 2013 r. związki zawodowe zawiesiły w niej prace. Związki uważały, że w komisji nie jest prowadzony autentyczny, a pozorowany dialog.

"Decyzja sprzed ponad roku o wyjściu z komisji była słuszną, pokazują to środowe decyzje rządzącej większości i postawa pracodawców, którzy mają za nic podjęte wtedy porozumienie" - ocenił po posiedzeniu podkomisji Henryk Nakonieczny z Solidarności.

Za dwa tygodnie sprawozdaniem podkomisji zajmie się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, a potem projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych trafi na posiedzenie Sejmu.