statystyki

Do 2016 roku część rolników nie musi płacić składki zdrowotnej

autor: Beata Lisowska27.08.2014, 07:00; Aktualizacja: 27.08.2014, 09:12
Takie rozwiązanie rząd wprowadził już w 2012 r.

Takie rozwiązanie rząd wprowadził już w 2012 r.źródło: ShutterStock

Do końca 2016 r. rolnicy posiadający gospodarstwa poniżej 6 ha nie będą płacić składki zdrowotnej. Koszty ich leczenia pokryje budżet państwa. Natomiast właściciele gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 6 ha będą zobowiązani do płacenia składki w wysokości 1 zł za każdy hektar.

Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012–2014 (Dz.U. nr 123, poz. 1523 ze zm.). Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. i będą obowiązywały w latach 2015–2016.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (11)

  • Obserwator(2014-08-27 13:33) Zgłoś naruszenie 20

    Jak to jest? Ten rząd ma Konstytucje w ...Przecież Trybunał Konstytucyjny już dawno orzekł (wniosek złożył BCC) ,że sposób naliczania emerytur z KRUS nie jest sprawiedliwy dla reszty płacących ubezpieczenia. Czy Tusk o tym nie wie ,czy chce się tylko przypodobać PSL (jedyna w Polsce partia klasowa) i trwać z nimi w koalicji? Przecież to hucpa. Dno. W Polsce jak u Orwella są równie i równiejsi. Rolnik do 6 hektarów może nie płacić składki zdrowotnej bo koalicja musi trwać?! Skandal.Skoro mamy system ubezpieczeniowy, składkę powinno się płacić w zależności od dochodów, a nie czy się jest rolnikiem, czy robotnikiem harującym do godz. 23 w w supermarkecie. i Innym nalicza się składkę zdrowotną od dochody nawet najmniejszego.PSL w odstawkę! Skończyć z tym reliktem PRL-u Wszyscy maja być równi wobec prawa. Ile lat można dymać nasze społeczeństwo, panie Pawlak, panie Piechociński. Brakuje pieniędzy na służbę zdrowia, a wy tu prywatę partyjną w dealu z PO załatwiacie.

    Odpowiedz
  • MAGDA(2014-08-27 15:05) Zgłoś naruszenie 20

    Znam takich rolników co swoim dzieciom robią 18-tki jak wesela na 150 osób,ale są biedni i nie będą płacić skladek zdrowotnych,bo mają hektary pod szkłem.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-08-27 13:30) Zgłoś naruszenie 20

    A szpitale powiatowe to wieś wprost oblega. Bo darmocha.
    Tego to państwo buractwa nauczyło. Wszystko im się należy. Za darmo.

    Odpowiedz
  • Wkurznony(2014-08-27 21:55) Zgłoś naruszenie 10

    Na właśnie - nie będą płacić zdrowotnej - to jaką właściwie będą płacić ? A pisze się ciągle o mundurowych że darmozjady a Oni płacą i to wysokie składki zdrowotne... Widocznie rolnicy żywią i bronią NAS za mundurowych...PARANOJA... Zwykły zjadacz chleba jak chce założyć firmę to musi bebechy płacić pomimo, że nie zarabia a rolnikowi WSZYSTKO można ... Podziękuję PSL- owi przy najbliższych wyborach...

    Odpowiedz
  • Stachu(2014-08-27 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet emeryci i renciści płacą więcej na składkę zdrowotne jak KUŁAKI.To jest skandal !!!

    Odpowiedz
  • elka(2014-08-27 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    to skandal,co oni wyprawiają mają nas podatników za durni!

    Odpowiedz
  • ekonom(2014-08-27 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    to dlatego brakuje pieniędzy dla tych co płacą wysokie składki z każdego źródła utrzymania

    Odpowiedz
  • ela(2014-08-27 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Swiętych krów u nas nie brakuje.

    Odpowiedz
  • k(2014-08-27 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    1 zł tyle może powinien kosztować hektar ziemi pod zabudowę lub nawet z zabudową pod klucz, też nowy samochód w tym kraju dlaczego nie, to adekwatna cena do dochodów większości ludzi a gdzie jeszcze urządzenie pokoju np. dla dziecka za kilkadziesiąt tysięcy !, w tv jak pokazują to rolnicy biedni, rzadko jakiś tzw. „rozwojowy” się trafi jak pokazywali w komedii Kogel-mogel, gdzie tam naczelnik odpowiednika kołchozu dawał talon na kombajn, a do co zamożniejszych na wesele na wódę się stawiał, teraz chyba dotacja jak dostanie, jeden dostanie inny nie? , te składki różne stale rosnące biją w ludzi mocno, ew. płacić więcej można ale też zarabiać dużo, a t z reguły nie idzie w parze, jakoś tak system różnyhc wielu wynagrodzeń stworzyli ułomnie i nie chcą zmienić !

    Odpowiedz
  • pz(2014-08-27 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Może mam pomysł zwolnijmy się wszyscy z pracy co muszą płacić składki, może wtedy państwo zrozumie że tak nie może być. Mi pobierają 33% całej pensji a rolnicy żyją w dostatku. Apeluje do młodzieży uciekajcie za granicę bo to chore państwo

    Odpowiedz