statystyki

Nowy pomysł zamiany ZUS na KRUS. Oszczędności? 11 tys. zł rocznie

18.08.2014, 08:25; Aktualizacja: 18.08.2014, 08:28
Nie trzeba kupować ziemi i udowadniać prowadzenia działalności rolniczej.

Nie trzeba kupować ziemi i udowadniać prowadzenia działalności rolniczej. źródło: ShutterStock

Na rynku pojawiła się nowa oferta zamiany ZUS na KRUS. Oszczędności mogą wynieść nawet 11 tysięcy złotych rocznie - informuje "Rzeczpospolita".

Reklama


Reklama


Gazeta pisze, że firmy z całej Polski otrzymują ofertę, iż zamiast 1050 złotych miesięcznie jako przedsiębiorcy w ZUS zapłacą 380 złotych na kwartał. Zainteresowanie jest olbrzymie.

Pomysł jest prosty. Wystarczy, że rolnik odsprzeda przedsiębiorcy ubezpieczonemu w ZUS udział w gospodarstwie. Nowy współwłaściciel, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest już traktowany jako rolnik i może ubezpieczyć się w KRUS - czytamy w "Rzeczpospolitej". Nie trzeba kupować ziemi i udowadniać prowadzenia działalności rolniczej. Przedsiębiorczy księgowy za niewielką opłatą zobowiązuje się do opłacania obowiązujących składek.

- To ewidentna próba ominięcia prawa. Ktoś kto z tego korzysta okrada innych - oburza się Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Zauważa zarazem, że dopóki obok siebie będą istniały ZUS i uprzywilejowany KRUS, wiadomo że przedsiębiorcy będą szukali oszczędności.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • Robotnik(2014-08-18 09:53) Odpowiedz 00

    Ja się nie oburzam ,dlaczego Bogaty cwaniak ma płacić KRUS a biedny robotnik ZUS i byc oszukiwany przez Tuska i Mafie.

  • Rower(2014-08-18 10:18) Odpowiedz 00

    Ty Mordasewicz siedział byś cicho. Bogatemu może to obojętne. Ale większość co ma z tych 1050 zł. Nic. Więc skoro mam przepłacać to czemu nie skorzystać albo przenieść do Anglii. I kto na tym skorzysta.

  • Piotr(2014-08-18 10:33) Odpowiedz 00

    Panie Mordasewicz, to ja ciągle czuję się okradany przez Państwo!!! !1050 zł miesięcznie niezależnie czy osiągnę dochód. Bierz kredyt by zapłacić Państwu haracz. Nie płacisz, to zlicytujemy Twój majątek. Co w zamian? Opieka zdrowotna na poziomie Państw Trzeciego Świata, obiecanki, że za 30 lat wypłacimy Ci emeryturę. Kto głośniej krzyknie pod sejmem ten dostaje przywileje - kupowanie wyborców kosztem całego społeczeństwa. Takich Brunonów K. zrodzi się jeszcze więcej w Naszym Państwie. Nie jestem za tym, ale jak widzę Państwo upodlające szarego obywatela to działanie takie jest w dużej części uzasadnione. Przekrętów u władzy nie da się zliczyć, nepotyzm i rozdawanie stołków!!!

  • Tuskoebus(2014-08-18 11:04) Odpowiedz 00

    Nie POdskakiwać mi tu wrogo do PSL-u.
    Bo to jest mój koalicjant na wieki i w dodatku uprzywilejowany.

  • marek(2014-08-18 12:15) Odpowiedz 00

    Składki Zus są niewspółmiernie za wysokie. Jeśli ktoś ma 1 osobową firmę i minimalne dochody np 1000 żlotychmiesięcznie to powinien płacić minimalną składke Zus, a nie taką samą jak ktoś kto ma dochód 10,000 miesięcznie. To jest polski absurd i stąd ciągłe poszukiwania małych przedsiębiorców tańszej opcji płacenia na Zus

  • jank(2014-08-18 12:41) Odpowiedz 00

    Art. 5a. 1. Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej ( ...)

    Zanim tak się ktoś zacznie ekscytować i wprowadzać w błąd warto poczytać ustawę.

  • ala(2014-08-18 12:57) Odpowiedz 00

    Osoba prowadząca obecnie działalność gospodarczą, która chciałaby zamienić ZUS na KRUS ma nieco utrudnione zadanie. Zakładając, że osoba taka posiada już więcej niż 1 ha ziemi, musiałaby najpierw wyrejestrować prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą. Następnie przez 3 lata musiałaby nieprzerwanie opłacać składki do KRUS, nie uzyskując jednocześnie dochodów z działalności ani z etatu (może jednak uzyskiwać dochody np. z umów o dzieło), po czym po 3 latach może zarejestrować na nowo działalność gospodarczą. Tym razem z pominięciem ZUS.
    Osoba taka musi również pamiętać, aby kwota podatku dochodowego, a co za tym idzie, roczny dochód z działalności gospodarczej był odpowiednio niski.

  • płatnik ZUS(2014-08-19 09:08) Odpowiedz 00

    Kolejny raz tendencyjny artykuł jeśli chodzi o KRUS. Przestanę chyba Was czytać. Zainteresowanych odsyłam na stronę Rzeczpospolitej.

  • Uprzwilejowany KRUS(2014-08-19 09:59) Odpowiedz 00

    No cóż każda Partia potrzebuje solidnego Koalicjanta...

    A PSL jest takim Koalicjantem każdej wygranej Partii... a to jest cena owej Koalicji

  • chłop(2014-08-18 15:31) Odpowiedz 00

    Płacenie niewielkiego podatku dochodowego przez rolnika powoduje , że wylatuje on z KRUSU. Nie pamiętam wysokości tego podatku.Parę lat temu wystarczały zarobki na poziomie niecałych 2000zł miesięcznie aby z mocy ustawy wylecieć z KRUSU i podlegać ZUSOWI.

  • gość(2014-08-18 17:56) Odpowiedz 00

    Składka ZUS powinna zależeć od wysokości dochodu przedsiębiorcy. Np mały przedsiębiorca zarobi 2000 zł miesięcznie a dentysta 50 000 miesięcznie. A składka taka sama. Nic dziwnego że ludzie o niskich dochodach nie mają innego wyjścia niż ucieczka do KRUS. Lub działają w szarej strefie i nie płacą żadnych składek.

  • jank(2014-08-18 21:18) Odpowiedz 00

    Już dawno nie czytałem tak nierzetelnego artykułu. Jest sprostowanie KRUS tych bajek z Rzepy.

    Polecam też na stronie KRUS przeczytać "Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej ".

  • Patriota(2014-08-19 16:30) Odpowiedz 00

    Sorki mały błąd: Miało być ::--podwyższyć kwotę zwolnioną z opodatkowania podatkiem dochodowym. W niemczech to kwota 17000 euro w Polsce ok 3000 PLN (780 euro)

  • Patriota(2014-08-19 16:26) Odpowiedz 00

    Okrada to ZUS ludzi z wpłacanych przez nich pieniędzy. Okradani jesteśmy wszyscy. Kto tu kogo okrada - najpopularniejszy sposób na emeryturę w Polsce : Odbębnij 15 lat służby mundurowej i masz emeryturę: Później przedsiębiorcy płacąc ZUS i podatki i za nie utrzymują niejednokrotnie 38 letnich mundurowych emerytów - kto tu kogo okrada. Do tego należy dołączyć 3 min polskich urzędasów Co zrobić aby się poprawiło? Zwolnic 20 % urzędasów- zabrać lub ograniczyć pseudoemerytury mundurowych - podwyższyć podstawę opodatkowania podatku dochodowego co spowoduje wzrost zarobków o ok 20%

  • sprzedawca(2015-02-18 17:42) Odpowiedz 00

    Ile sklepik musi sprzedać bułek lub piw żeby zarobić na jeden ZUS?
    kilka tysięcy sztuk - czy rząd zdaje sobie z tego sprawę jak ciężko zarobić na tą piramidę finansową opłacając składkę za jedną osobę...?
    Zwłaszcza że handel prawie żaden obecnie bo każdy zaciska pasa.