statystyki

Świadczenia z KRUS dla rolników bez żadnej kontroli. Korzystają z nich bezprawnie

autor: Michał Kuc18.08.2014, 07:48; Aktualizacja: 18.08.2014, 09:32
Kilkanaście miesięcy po wyrejestrowaniu się z urzędu pracy rolnicy z Łukowa złożyli w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego w związku z założeniem własnej firmy. Kasa musi je zaakceptować, przy czym ubezpieczeni ponoszą pełną odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych danych

Kilkanaście miesięcy po wyrejestrowaniu się z urzędu pracy rolnicy z Łukowa złożyli w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego w związku z założeniem własnej firmy. Kasa musi je zaakceptować, przy czym ubezpieczeni ponoszą pełną odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych danychźródło: ShutterStock

Rolnicy prowadzący działalność gospodarczą korzystają bezprawnie ze świadczeń KRUS. Dzieje się tak, bo kasa nie ma obowiązku dokładnej weryfikacji ich oświadczeń o objęcie ubezpieczeniem

Reklama


Reklama


Rolnicy z Łukowa w woj. lubelskim otrzymali niedawno decyzje z ZUS, które mogą poruszyć każdego ubezpieczonego. Zakład żąda od każdego z nich kilkudziesięciu tysięcy złotych zaległych składek za okres kilku lat wstecz. Rolnicy deklarują, że odprowadzali do KRUS należności jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, gdyż spełniają wszystkie warunki ubezpieczenia w kasie z tego tytułu. W dodatku co roku informowali ją o wysokości podatku dochodowego z działalności i nigdy nie mieli sygnału, że coś jest nie w porządku. Są zaskoczeni, że teraz muszą ponieść konsekwencje, choć ich zdaniem zawinił KRUS.

Nie każdy skorzysta

Wymogi prawne dla rolników, którzy chcą kontynuować ubezpieczenie rolnicze w czasie prowadzenia własnej firmy, są wyśrubowane. Wymienia je art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1403). Są to 3 lata nieprzerwanego ubezpieczenia rolniczego, kontynuowanie pracy w gospodarstwie rolnym o powierzchni nie mniejszej niż 1 hektar, brak uprawnień emerytalno-rentowych oraz kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy z pozarolniczej działalności na odpowiednim poziomie (w 2013 r. nie więcej niż 3011 zł). Przy czym zainteresowani muszą złożyć w KRUS specjalne oświadczenie.

Wysokość ubezpieczenia społecznego

Wysokość ubezpieczenia społecznego

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Nie jest to kwota mała, biorąc pod uwagę, że działalność gospodarcza jest dodatkowym źródłem dochodu rolnika. Tym bardziej że chodzi o wysokość podatku, a nie przychód, który jest pomniejszany o kwotę wolną i koszty jego uzyskania – wyjaśnia radca prawny Andrzej Radzisław z kancelarii Lex Consulting.

Kto nie pyta, ten błądzi

Kłopoty rolników zaczęły się w chwili, gdy kilka lat temu zgłosili się do urzędu pracy po zasiłek dla bezrobotnych (mogli tak uczynić jako posiadacze gospodarstwa nieprzekraczającego 2 hektarów). W tym momencie stracili ciągłość ubezpieczenia w KRUS, gdyż każda osoba pobierająca takie świadczenie jest zgłaszana przez urząd pracy do ubezpieczeń emerytalno-rentowych i zdrowotnego w ZUS.

– Zgłoszenie osób bezrobotnych do ubezpieczeń społecznych następuje na wniosek samych zainteresowanych. Jeżeli osoby takie mają prawo do zasiłku, otrzymują zaświadczenie do KRUS, że z tego tytułu będą opłacane ich składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na poinformowanie kasy mają 14 dni – wyjaśnia Regina Chrzanowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.

Rolnicy w okresie bezrobocia nie zaprzestali jednak płacenia składek do KRUS, dlatego obowiązek poinformowania kasy o objęciu ich powszechnym systemem uznali za zbędny. Nie dopytywali też w urzędzie pracy, czy mogą równocześnie pozostawać w dwóch państwowych ubezpieczalniach.

Tymczasem prawnicy zwracają uwagę, że urząd nawet jeżeli informuje petentów o konsekwencjach ich działań, to nie zawsze robi to w sposób jasny i precyzyjny. Świadczą o tym orzeczenia sądów.

I tak Sąd Najwyższy w wyroku z 12 sierpnia 2009 r. (sygn. akt II BU 9/09) stwierdził, że pouczenie musi być na tyle zrozumiałe, aby ubezpieczony mógł je odnieść do własnej sytuacji.

Podobne orzeczenie wydał Sąd Apelacyjny w Krakowie 21 marca 2013 r. (sygn. III AUa 1311/12). W uzasadnieniu wyroku skład sędziowski jednogłośnie stwierdził, że informacja na urzędowych dokumentach powinna być jednoznaczna, logiczna, zrozumiała i przede wszystkim adekwatna do stanu faktycznego sprawy.

Oceniają, nie oceniają

Kilkanaście miesięcy po wyrejestrowaniu się z urzędu pracy rolnicy z Łukowa złożyli w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia rolniczego w związku z założeniem własnej firmy. Kasa musi je zaakceptować, przy czym ubezpieczeni ponoszą pełną odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych danych.

– Nie można tutaj mówić o błędzie pracowników KRUS. Nie posiadając informacji o przerwie w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, brak było możliwości przeprowadzenia bieżącej weryfikacji spełniania wszystkich warunków do jego kontynuacji po podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej – stwierdza w piśmie do DGP biuro komunikacji społecznej KRUS.

Adwokat Marta Gołębiowska z kancelarii adwokacko-radcowskiej Gujski Zdebiak potwierdza, że każda osoba zakładająca własną firmę ma obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń w ZUS.

– Możliwość pozostania rolników przedsiębiorców w KRUS jest rozwiązaniem wyjątkowym, dlatego tego typu wnioski powinny być szczególnie starannie weryfikowane – dodaje prawniczka.

Kasa o błędzie rolników dowiedziała się z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten wskazał, że grupa ubezpieczonych ma podwójnie opłaconą składkę zdrowotną za pewien okres, i poprosił o wyjaśnienia.

KRUS od razu wyłączył rolników z ubezpieczenia rolniczego i poinformował o sprawie ZUS. Zakład wydał decyzje o zapłacie różnicy w wymiarze składek pod groźbą egzekucji administracyjnej. Każdy z nich musi teraz odprowadzić zaległe składki wraz z karnymi odsetkami.

By rolnik przedsiębiorca pozostał w KRUS, wystarczy, że złoży oświadczenie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • bobo57(2014-08-18 09:44) Odpowiedz 20

  Jak to jest - rolnik jest w KRUS, handluje na bazarze butami czy innym chłamem i ma uprawnienia z KRUS???
  A składki płaci jako rolnik, czyli prawie wcale a świadczenia emerytalne chce mieć normalne. jak wszyscy z ZUS!!!
  S k a n d a l w RP!!!

 • Jaromir(2014-08-18 14:03) Odpowiedz 20

  Mnie wystarczył tytuł artykułu: "Świadczenia z KRUS dla rolników bez żadnej kontroli. Korzystają z nich bezprawnie", a i tak im ciągle MAŁO!
  Rolnicy narzekają, że mają najniższe emerytury - 850 zł, które wypłaca im KRUS. Ale to PODATNICY, a nie KRUS czy też budżet (skąd on bierze pieniądze?) finansują 90 proc. rolniczych świadczeń – emerytur i rent, a otrzymywana w porównaniu z składką emerytura jest bardzo wysoka. Inaczej - emerytura rolnicza tak, jak i pracownicza (najniższa) wynosi 844,45 zł, z czego JEDYNIE 85 zł stanowią SKŁADKI rolników! Ja też bym tak chciał – wpłacać 10%, a pobierać 10 RAZY WIĘCEJ! I jeszcze ciągle narzekać, że za mało! I dlatego NALEŻĄ SIĘ IM PODWÓJNE EMERYTURY!
  Porównanie obciążenia UBEZPIECZENIOWEGO JEDNEGO pracownika (z najniższym wynagrodzeniem) i JEDNEGO rolnika. Pracownik Z NAJNIŻSZYM wynagrodzeniem brutto 1.680,00 zł wraz z pracodawcą płacił składki ZUS w wysokości 707 zł/miesiąc. Rolnik płaci następujące składki z gospodarstwa o powierzchni do 50 ha: emerytalno-rentowe 73,00 zł oraz wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie 42,00 zł, co razem czyni 115 zł/miesiąc. Trzeba jeszcze dodać składkę zdrowotną w wys. 1 zł z 1 ha, więc właściciel gospodarstwa od 6 do 50 ha płaci 50 zł. Wszystkie rolnicze składki razem to 165,00 zł/miesiąc. I porównanie: za pracownika 707 zł/m-c, za rolnika 165 zł/m-c, czyli PONAD 4 RAZY MNIEJ płaci rolnik. A co powiecie na WYSOKOŚĆ emerytur pracowniczych i rolniczych: najniższa emerytura pracownicza od 1 marca 2014 r. wynosi 844,45 zł, a rolnicza…TYLE SAMO! Składki do ZUS/KRUS to proporcja 4,28:1 na korzyść rolniczej, a emerytury 1:1. Rolnicy płacą ponad CZTERY RAZY MNIEJ składek, a otrzymują TO SAMO! To tak jakby ceny dla rolników były 4 razy NIŻSZE, np. pracownik płaci za benzynę - 5,32 zł/l, a rolnik 1,24 zł. Za 1 kg kiełbasy po 20 zł rolnik zapłaci 4,67 zł i.t.d. Dodam, że polski budżet dopłaca do emerytur rolniczych 90%, a niemiecki 70%.

  Do: 2: qw z IP: 83.26.197.*
  A i to jeszcze ma potem wymówkę, że urzędnik mu kazał, więc on nie jest winien fałszerstwa, wyłudzenia i czego tylko chcecie..

 • Nie-Rolnik(2014-08-18 16:39) Odpowiedz 20

  wystarczy mieć działke, nawet w miescie, zrobić z niej ziemie rolną i opłacac składke. nawet nie pracować. Emerytura murowana. Szoda mi tylko tych naprawde ciężko pracujacych rolników.

 • wika(2014-08-18 08:23) Odpowiedz 20

  I bardzo dobrze, niech oszuści i cwaniacy wreszcie zapłacą tak jak pozostali obywatele RP

 • Nie-rolnik(2014-08-18 16:32) Odpowiedz 20

  a co powiecie o takiej sytuacji? facet ma działkę w srodku dużego miasta. Przekwalifikował ja na zieme rolną (tak naprawde rosnie tam trawa i drzewa lisciatse i iglaste) i nie pracując, opłaca sobie składkę na emeryture rolniczą. To przecież nie jednostkowy przypadek. Gdyby nie było przepisów umozliwiajacych mu to, nie robiłby tego, tak?

 • Milena(2014-08-18 14:06) Odpowiedz 20

  Niech rolnicy odczują na własnej skórze jak się płaci ZUS z odsetkami.

 • Kuba(2014-08-18 09:45) Odpowiedz 20

  Kurde ,jaki biedny rolnik? -jedź do niejednego na wieś i oszacuj mająteczek !
  Mieszczuch dla Nich to dziadostwo i nędza.
  Byle żebrak z miasta bez pracy jak otworzy działalność to musi płacic taki ZUS a tutaj co ?

 • qw(2014-08-18 09:32) Odpowiedz 20

  jeżeli nie wiedzieli że tak będzie mogli zapłacić za poradę adwokatowi ale oni nawet tego nie chcieli zrobić bo po co biednemu rolnikowi to najlepiej wypełnić wszystkie papiery i jeszcze wskazać gdzie biedaczek ma się podpisać żeby mu za ciężko nie było

 • wjw(2014-08-18 10:12) Odpowiedz 20

  Zaskoczeni ? A to dopiero. Kantują na każdym kroku a teraz rżną głupów.
  Czas najwyższy zrównać rolników z przedsiębiorcami i "zaskoczenia" nie będzie.

 • petent(2014-10-30 13:33) Odpowiedz 10

  Do gośc - pełna zgoda.

 • Górnik uprzywilejowny emeryt(2014-08-18 11:06) Odpowiedz 00

  My też bezprawnie bierymy wczesne pynzyje z ZUS w wieku 43 lot.
  A wcześniej som my urlopowani przez Kopalnie.

 • 007KAL(2014-08-18 11:20) Odpowiedz 00

  A może warto na to popatrzeć "na zimno". W III RP jest KRUS i jest jasno określone kto i na jakich zasadach może być w nim ubezpieczony. W III RP jest też ZUS i jest jasno określone kto i na jakich zasadach ma być w nim ubezpieczony. W III RP jest też NFZ, który korzystając (w teorii) z baz danych KRUS-u i ZUS-u ma dbać o porządek w pobieraniu opłat "na zdrowie". W III RP jest też administracja dotująca bezrobotnych... I cały ten system (miliony urzędników) znowu coś spaprał a może złapał wybranych jeleni ze wsi do zastawionych sideł. Tak , czy inaczej to nie jest fair...

 • :)(2014-08-18 14:16) Odpowiedz 00

  ...ten "górnik uprzywilejowany emeryt" to idiota i w Interii , GW itp. też wkleja ten sam komentarz :)

 • gość(2014-08-18 18:02) Odpowiedz 00

  Chciałbym zaledwie, aby obywatel tego państwa mógł czuć się *bezpieczny* w relacji z urzędnikami lub funkcjonariuszami administracji państwowej. Chodzi w sumie o to, aby obywatel po latach nie był przedstawiany jako "złodziej" i "kombinator" w sytuacji, kiedy przez ten cały czas liczony w tatach działające urzędy nie informowały go o podobno oczywistych nieprawidłowościach związanych ze statusem prawnym wspomnianego obywatela. Obywatel powinien być i czuć się jak najbardziej LEGALNYM mieszkańcem tego państwa. Dziękuję za uwagę.

 • nowal(2014-10-30 13:37) Odpowiedz 00

  Do Jaromir - jak już jesteś tak kompetentny , to może powiesz jakie składki odprowadzają prawnicy / np . prokuratorzy, sędziowie/ i jakiej wysokości otrzymują emerytury z budżetu ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane