Nazwa egzaminu kończącego naukę lekarzy i dentystów nie powinna mieć wpływu na możliwość pracy lub robienia specjalizacji poza granicami kraju
Tegoroczni absolwenci studiów medycznych mają problemy ze znalezieniem informacji o tym, czy zdanie przez nich lekarskiego egzaminu końcowego (LEK) pozwoli im na rozpoczęcie specjalizacji poza Polską. Powodem zamieszania jest to, że w 2012 r. zmieniono nazwę sprawdzianu, na podstawie którego polscy medycy uzyskują prawo wykonywania zawodu.
Podstawą do korekty było opublikowane w Dzienniku Ustaw 8 sierpnia 2012 r. rozporządzenie ministra zdrowia z 30 lipca 2012 r. w sprawie Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (Dz.U. z 2012 r. poz. 903). Wcześniej absolwenci studiów medycznych obowiązkowo zdawali lekarski egzamin państwowy (LEP). Oba sprawdziany są równoważne, ale to ten stary został wpisany do załącznika dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE L 255/22). Na podstawie tego dokumentu kraje członkowskie UE oraz państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcaria uznawały kwalifikacje polskich lekarzy.
– Tym samym zaistniała konieczność uaktualnienia treści załączników do tej dyrektywy o informacje dotyczące nowych nazw egzaminów państwowych składanych przez lekarzy i lekarzy dentystów – wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.
W praktyce jednak okazało się, że nastąpiło to z dużym poślizgiem. Resort zdrowia broni się, że już 28 sierpnia 2012 r. minister wystąpił do krajowego koordynatora ds. dyrektywy 2005/36/WE (przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego) o notyfikowanie Komisji Europejskiej zmiany nazwy z LEP na LEK. Ta opublikowała jednak niezbędny komunikat o nowych nazwach egzaminów dla lekarzy i dentystów dopiero w Dzienniku Urzędowym UE 28 czerwca 2013 r. Można go znaleźć w załączniku nr V do dyrektywy 2005/36/WE (Dz.Urz. UE 2013/C 183/02).
– Nie zostały w nim jednak uwzględnione wszystkie nasze informacje. Strona polska zgłosiła więc zastrzeżenia – dodaje Krzysztof Bąk.
W styczniu 2014 r. Polska zaopiniowała poprawioną, ostateczną wersję treści załącznika nr V do dyrektywy. Jak informuje DGP Ministerstwo Zdrowia, według informacji przekazanych mu przez krajowego koordynatora ds. dyrektywy 2005/36/WE ukaże się ona w pierwszym akcie delegowanym wydanym na podstawie przepisów tej znowelizowanej dyrektywy.
Resort zdrowia dodaje, że zgodnie z art. 6 ust. 11 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 277, poz. 1634 ze zm.) organem właściwym do wydawania medykom zaświadczeń niezbędnych w toku uznawania kwalifikacji w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej jest w Polsce okręgowa rada lekarska, w której zarejestrowany jest wnioskodawca.
Obecnie medycy uzyskują prawo do wykonywania zawodu po zdaniu lekarskiego egzaminu końcowego