Powiatowe pośredniaki przy wyborze agencji, która zajmie się aktywizacją bezrobotnych, mogą zastosować procedurę preferującą organizacje pozarządowe. Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przesłanego w odpowiedzi na pytanie DGP.

Po ostatniej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.) organizacje pozarządowe mogły czuć się wykluczone, bo model zlecania aktywizacji bezrobotnych przez wojewódzkie urzędy pracy faworyzuje agencje komercyjne. Przewiduje bowiem, że wybrany podmiot będzie się musiał zająć minimum 200 osobami z każdego powiatu. Resort pracy wskazuje jednak, że NGO-sy będą mogły skorzystać z preferencji w innej procedurze, organizowanej przez powiatowe urzędy pracy.
PUP zasadniczo zlecają usługi na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych. W przypadku agencji, które zostały utworzone przez organizacje pozarządowe, mogą jednak zastosować inny tryb – otwarty konkurs ofert na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przewiduje to art. 61b ustawy o promocji zatrudnienia.
– Obowiązujące od 27 maja nowe brzmienie przepisu nie wpłynęło na procedurę wyboru agencji zatrudnienia. W dalszym ciągu odbywa się on po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, na zasadach określonych w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub przez zakup tych usług, w trybie przepisów o zamówieniach publicznych – informuje MPiPS.
Od decyzji konkretnego pośredniaka zależeć więc będzie, czy powierzy zadania firmom komercyjnym, czy agencjom utworzonym przez organizacje non profit.
– Interpretacja ministerstwa wskazuje jasno, z jakich możliwości mogą skorzystać urzędy pracy. Tryb wyboru realizatora działań aktywizacyjnych przewidziany w ustawie o działalności pożytku publicznego jest prostszy, a tym samym dogodniejszy dla urzędów pracy, co może je zachęcić do nawiązywania współpracy z trzecim sektorem – przekonuje Marcin Krzyżanowski, ekspert Fundacji Imago z Wrocławia.
Jego zdaniem na rzeczywiste zainteresowanie pośredniaków wpływ będą miały także dotychczasowe doświadczenia współpracy na linii samorząd – NGO.
Po nowelizacji starosta może zawrzeć z agencją zatrudnienia umowę o znalezienie pracy dla bezrobotnego na co najmniej 6 miesięcy. Przed zmianą przepisów wymagany był minimum rok