statystyki

Przekręt "na agencję": Karuzela do oszukiwania firm i ZUS-u

autor: Sylwia Czubkowska16.07.2014, 07:00; Aktualizacja: 16.07.2014, 08:56
ZUS

Na jakiej zasadzie Centrum Niderlandzkie oferowało firmom Niderlandyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kłopoty ma 25 tys. pracowników i blisko 500 przedsiębiorstw z całego kraju.

Reklama


Reklama


W kryzysie firmy chętnie zmniejszały koszty, przekazując pracowników agencjom pracy. Te nie zawsze jednak działały uczciwie i odprowadzały składki do ZUS. Zdaniem prokuratury może chodzić nawet o 120 mln zł.

Ani pracownicy, ani ich macierzyste zakłady nie byli świadomi nieprawidłowości – do czasu aż ZUS upomniał się o pieniądze. Twórca przekrętu Zdzisław K. ma się dobrze. Wprawdzie jest ścigany listem gończym, ale ukrywa się za granicą i prowadzi blog, w którym narzeka na opresyjność polskiego państwa. Niedawno prokuratura postawiła mu zarzuty.

– Sprawa jest rozwojowa. Mamy już 120 tomów akt – mówi nam Piotr Kaleciński z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, która prowadzi postępowanie. Wynika z niego, że oszukiwały trzy powiązane z sobą agencje pracy tymczasowej: Centrum Niderlandzkie, Royal i K.U.K. Łączy je osoba właściciela – Zdzisława K.

Schemat ich działania na pierwszy, a także – jak przekonują pracodawcy i ich prawnicy – na drugi i trzeci rzut oka wydawał się legalny i bezpieczny. Agencja pracy tymczasowej zgłaszała się do przedsiębiorców z propozycją obniżenia kosztów pracy. Miała czystą historię w KRS i była wpisana do rejestru agencji pracy prowadzonego przez urząd marszałkowski. Oferta była kusząca: przejmujemy pracowników i zatrudniamy ich na takich samych warunkach, jakie mieli dotychczas. Następnie kierujemy ich do pracy w tej samej firmie. Przedsiębiorca płacił za to według schematu: pensja netto danego pracownika plus od 60 do 65 proc. składki ZUS i podatku dochodowego. Pozostałą część składki ZUS i podatku miały już regulować Centrum Niderlandzkie, Royal i K.U.K. Zapewniały, że mają na to pieniądze – z unijnej dotacji na tworzenie i podtrzymywanie miejsc pracy. Część dotacji miała pozostawać w ich kieszeni jako wynagrodzenie za pożyteczną działalność.

Chętnych było wielu. Od małych, liczących kilku pracowników firm rodzinnych po duże korporacje. Teoretycznie zyskiwali wszyscy. W praktyce potwierdzało się znów, że darmowych obiadów nie ma. Agencje po prostu latami nie opłacały składek do ZUS lub płaciły mniej, niż powinny.

ZUS zauważył problem, ale późno. Teraz domaga się zaległych składek. Jednak nie od agencji, ale przedsiębiorców, którzy byli klientami oszustów.

Poprosiliśmy zakład o komentarz. Twierdzi, że „odnotowywał zgłaszane przez płatników składek problemy”. Dopytywany, dlaczego nie zareagował wcześniej, odsyła nas do prokuratury.

Karuzela do oszukiwania firm i ZUS-u

Akta sprawy, którą zajmuje się prokuratura we Wrocławiu, puchną w zastraszającym tempie

Przedsiębiorcy z setkami tysięcy złotych zaległości w ZUS. Pracownicy bez składek emerytalnych. I Zdzisław K., który ucieka z Polski przed zarzutami prokuratorskimi. Taki jest finał przekrętu niderlandzkiego. Jego twórca żerował na pracodawcach tnących w firmach koszty. I ich wierze, że wszyscy mogą zyskać na obniżaniu zobowiązań wobec ZUS.

– Sam mam kilkunastu klientów, w stosunku do których toczy się ponad 100 postępowań o zapłatę zaległego ZUS. Łącznie zgłosiło się do mnie jakieś 50 firm o pomoc i radę, bo dały się oszukać Centrum Niderlandzkiemu, Royal lub K.U.K. – zdradza DGP mecenas Paweł Bujko z Olsztyna. – Mówimy tylko o części przedsiębiorstw, z okolic Olsztyna – dodaje.

– Pomagam trzem firmom, które z tymi agencjami podpisały umowy na outsourcing 60 pracowników. Grozi im zapłata setek tysięcy złotych zaległych składek ZUS – komentuje mecenas Monika Gładoch, ekspert od prawa pracy z Warszawy. – Co chwilę kontaktuje się ze mną kolejny prawnik reprezentujący firmy, które także padły ofiarami tego procederu – dodaje prawniczka.

Kancelaria mecenasa Bujki przed kilkoma miesiącami uruchomiła blog i fanpage na Facebooku „Pracodawcy i pracownicy poszkodowani przez Royal Sp. z o.o. i K.U.K.-E.F.I.”. Za jego pomocą stara się zbadać skalę oszustwa.

Okazało się, że obok problemu zaległych składek jest jeszcze jeden. Pracodawcy, przekazując swoich pracowników do tych agencji, przekazywali także ich dokumentację pracowniczą, w tym świadectwa pracy.

– Kiedy te agencje ogłaszały upadłość lub gdy przedsiębiorcy odkrywali ich oszustwo i zrywali umowy, dokumentacja do firm nie wracała. Tysiące ludzi mają problem z odzyskaniem świadectw pracy – opowiada mecenas Bujko.

Łącznie, jak ocenia wrocławska prokuratura, sprawa dotyczy dziś prawie 500 firm, które do oszukańczych agencji przekazały blisko 25 tys. pracowników, za których nie odprowadzono 60 mln zł składek (ta suma może wzrosnąć do 120 mln).

Ofiarą procederu była m.in. huta szkła w Tarnowcu. Sprawę opisywał dwa lata temu portal Krosno24.pl. Firma, która nabawiła się kłopotów finansowych z powodu podwyżek cen gazu, by zaoszczędzić, podpisała umowę ze spółką Royal. Swoich 140 pracowników przekierowała do tej agencji, licząc na sporo niższe koszty pracy. Pracownicy pieniądze dostali w terminie tylko w pierwszym miesiącu. Potem zaczęły narastać zaległości, więc huta umowę zerwała, ale i tak stanęła na skraju upadłości. Wokół Royal zrobiło się zamieszanie.

Agencja ogłosiła upadłość i została przejęta przez strategicznego inwestora K.U.K.-E.F.I. Wokół sklonowanej agencji w styczniu 2013 r. też zrobiło się głośno, a prasa lokalna pisała o problemach z przelewami do ZUS. Na podobnej zasadzie działało równolegle Centrum Niderlandzkie, powiązane z K.U.K.-E.F.I. Prokuratura na razie nie wie, do kiedy kręcił się agencyjny biznes. Najpewniej ostatnie umowy dotyczące przeniesienia pracowników podpisano w marcu 2013 r. Wówczas próbowano założyć czwartą wersję Royala. Tym razem nieskutecznie. Rozpoczęła się za to kolejna odsłona sprawy. ZUS zaczął się domagać zaległych składek. Od firm, które padły ofiarą oszustów.

W sądach w całej Polsce toczą się setki spraw. Zapadł też wyrok w drugiej instancji. Dotyczy małej firmy gastronomicznej z Olsztyna. Zgodnie z nim mimo oszustwa i tak zaległe składki musi pokryć pracodawca. Grozi mu bankructwo.

– W podobnej sytuacji może być więcej firm. Szczególnie wówczas, gdy przyjdzie im zapłacić setki tysięcy czy może nawet miliony złotych zaległych składek ZUS – ocenia prokurator Piotr Kaliciński z wrocławskiej prokuratury.

Strategicznym udziałowcem wszystkich agencji jest, jak wynika z prokuratorskiego śledztwa, ta sama zarejestrowana w Niemczech spółka K.U.K.-E.F.I. International. Jej prezesem jest Zdzisław K., który jak opisywała wrocławska „Gazeta Wyborcza”, w latach 80. był funkcjonariuszem SB podejrzanym o pobicie działacza opozycji. Potem wsławił się jako „król europalet”, bo stworzył jedną z największych firm transportowych na Dolnym Śląsku.

Ogromnego kredytu zaciągniętego na początku lat 90. na zakup ciężarówek i chłodni nie spłacił. Wtedy po raz pierwszy zadarł z wymiarem sprawiedliwości – prokuratura postawiła mu zarzuty wyłudzeń kolejnych bankowych pożyczek. Na kilka lat zaszył się w Niemczech, by powrócić po 2000 r. do Polski z patentem na nowy biznes.

Zgodnie z KRS Centrum Niederlandzkie zarejestrowane było we Wrocławiu od 2002 r. W rzeczywistości zaczęło działać w 2004 r. Jako pierwsze zaczęło oferować swoje usługi. Upadłość ogłosiło w 2012 r. W jego miejsce uruchomiono zarejestrowane także we Wrocławiu Royal. A niedługo potem w Olsztynie pojawiła się spółka K.U.K. z tym samym składem właścicielskim.

Oszukani przedsiębiorcy największy żal mają do ZUS. Że nie zawiadamiał ich wcześniej o braku składek. Szczególnie że w niektórych przypadkach sami pracownicy pytali o swój stan ubezpieczenia i otrzymywali uspokajające odpowiedzi, że „są prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia”. Nam ZUS tłumaczy, że właściwie pracodawcy są sami sobie winni, bo „powinni mieć na uwadze możliwość wystąpienia dla pracodawcy i pracowników negatywnych następstw zawierania umów, które nie spełniają wszystkich warunków określonych w kodeksie pracy”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • TUPTUS-DREPTAK(2014-07-17 02:23) Odpowiedz 00

  Hola Hola Mości Państwo.
  Przeczytałem ten tekst z niedowierzaniem i to nie dla tego,że wreszcie ktoś napisał o mechaniźmie działania takich Agencji- bo TAK NA PRAWDĘ nie napisał
  Ale dlatego,że Szanowni Panowie przedsiebiorcy zatrudniaja całe tabuny Prawników Doradców i Innych"specjalistów" a w efekcie jak dzieci daja sie robić "w konia fiskusowi" przy wydatnym współudziale Aparatu "Wymiaru Sprawiedliwości" i wymuszać na nich nienależne Fiskusowi pieniądze.
  Warto by moze wywalić na "zbity pysk" tych "mecenasów,"'doradców" itp który głównie pomimo,że biora niebotycznie wysokie pensje to jeszcze "żywią sie niczym hieny" wpedzając Firm w kłopoty.

  Rozumiem,że ZUS znajduje sie w dramatycznj sytuacji finansowo -perspktywicznej.
  Nie lgitymuje to jednak tej instytucji ani żadnej innej do "naginania prawa" a wrecz jego łamania o w przyszłosci bardzo szerokich negatywnych skutkach społecznych (pracownicy tych firm bez pracy, robienie niesłusznie z Właścicieli tych Firm kryminalistów,niszczenie ich dorobku życia ,Rodzin itp.
  Szanowni Państwo Przedsiębiorcy OBUDŹCIE SIĘ I CZAS "TUPNAĆ NOGĄ" I nie pozwolic WYMUSZAĆ NA SOBIE HARACZY.
  Proszę zwrócić uwage na tak istotny fakt,że w danym okresie obowiazywały określone przepisy nakazujace Pracodawcom spełnianie obowiazków ponosznia kosztów ZUS i innych obciązen dla poszczgólnych typów umówi zwalniajace poszczgóln typy umów z tych obowiazków
  Agencje te zatrudniają osoby na Umowach o Dzieło i Umowach Zlecnie,które to do pewngo okresu były ZWOLNIONE z obowiazku odprowadzania składek na Zus i inne obciaznia i fundusze.
  Umowy o Dzieło tak mają do dziś.
  Na jakiej więc podstawie ZUS poprzez Sąd dochodzi odsetek wstecznie za 10 lat.Tym bardziej,że w tym okresie 10 lat wstecz istniał inny krótszy (5lat)okres przechowywania dokumentacji. Skad więc ten Pracodawca ma teraz ma wziać te usuwana zgodnie z prawem dokumentacje finasową?.
  A gdzie jest RZETELNOŚC SĄDÓW w rozpatrywaniu sprawy,która wręcz nakazywała by rozpatrywanie poszczgólnych lat i koniecznosci ponoszenia obciążeń w danym roku,a nie teraz kiedy do jednego wora bo tak łatwiej wrzuca się to wszystko bo tak łatwiej i wydaje wyrok "wg potrzeb" a nie zgodnie z prawem
  Zadziwiajace jak łatwo ulegamy tu zabiegom socjotechnicznym ,które maja na celu odwrócenie naszej uwagi od faktu ŁAMANIA PRAWA PRZEZ ZUS-Y SĄDY a potem inne instytucje które skutkiem tej HUCPY PSEUDOPRAWNEJ scigaja Przedsiebiorcę i robią z niego Bandytę a potem nie ponoszą materialnej odpowidzialnosci za wypłacone im odszkodowania i zadoscuczynienia od Skarbu Państwa,czyli znowu i tak za to płaca Podatnicy a nie HIENY,które to spowodowały A taka zniszczona ich działaniami osobao ile nie straciła Wszystkiego,Rodziny,Domu Majatku zlicytowanego przez "KOLESIA KOMORNIKA",i nie mając dosłowmnie grosza ,musi iść do kolejnej HIENY prawnika wyciągajacego łapę po piniądze.
  Co tu zreszta wyminiać prawników kiedy sam Sąd zachowujee sie jak HIENA ,żądając stwk UWAGA od 1.00 DO 5.00 PLN za JEDNA STRONE KSEROKOPII AKT - NIE WYSTAWIAJAC PRZY TYM ANI RACHUNKU ANI FAKTURY ZA TĘ USŁUGE!!!MIMO,ZE SAM PANIAKTÓRA ZAPOMNIAŁA WYDRUKOWAĆ PARAGONY"NA KILKA ZŁOTYCH" TRAKTUJE JAK NARODOWEGO PRZSTEPCE I WSADZA ZA KRATKI.
  Kiedy nawet Premier tego Kraju osoby (Obywatli tego kraju) dochodzące sprawiedliwości w Sądzie nazywa publicznie "pieniaczami" pomimo,ze do takiego stanu i bezprawnie albo naduzywając przepisów prawa ,stanowiska,itp doprowadzili URZĘDNICY I FUNKCJONARIUSZE nad działaniami których powinien mieć pieczę i ponosić za nich odpowidzialnosć
  Może zamiast koncentrować się nad kolejną formą haraczy naginaniem potem do tego prawa.Warto zwrócić uwage,że obecni zalgalizowana formą WYZYSKU EKONOMICZNGO I ZMUSZANIM DO OKREŚLONYCH ZACHOWAŃ W TYM NIEKORZYSTNEGO ROZPORZĄDZANIA MIENIEM są tzw. "STAŻE".
  Gdzie Osoby zatrudniane jako stażyści otrzymują wynagrodzenie daleko uragające normom prawnym i społecznym ,o wysokości nawet daleko poniżj zasiłku dla bezrobotnych,a mimo to wykonujac NORMALNĄ PRACĘ NA DANYM STANOWISKU przynoszą pośrednio i bezpośrednio dochód.
  Ludzie Ci zdani sa na "łask i niłaske'urzędników majac jedynie przyobican późnijsz zatrudnini,potm zaś staż jest przdłużany a potem"dziekujemy Pan/Pani si ni nadaje,...a dlaczego bo już trzeba kolejnego NIEWOLNIKA a jeszcze na nigo dostaje się dotacje za utworznie miejsca pracy itp ...To JEST PRAWDZIWY SKOK NA KASE I TO W BIAŁYCH REKAWICZKACH.
  A przodują tu w takiej formie zatrudniania INSTYTUCJE PAŃSTWOWE,URZĘDY,SĄDY- TE SAME,które są powołane do egzekwowania prawa

 • osw(2014-07-16 11:24) Odpowiedz 00

  A co z firmami które potworzyły spółki córki aby nie płacić ZUS, czy aby to ie to samo

 • agencje pracy to wymysł obchodzenia praw..........(2014-07-17 10:12) Odpowiedz 00

  pracowniczych,w celu dorabiania się oszustów !!!Winą obciążeni też są sami pracownicy zatrudniający się przez agencje,że nie żądali opłacania składek.Stworów takich jak agencje,amber goldy i nne były wprowadzane wraz z rynkiem europejskim do polski a polska do dziś ma nielojalnych prawników,sądy,TK,Sejm i inne ciała ustawodawcze które nagminnie naciągając prawo bezczelnie łamiąc prawa obywateli jeszcze żyjących ale przymierających.

 • lola(2014-07-17 00:15) Odpowiedz 00

  I to sa wlasnie prywatne posrednictwa pracy Nie moge zrozumiec jak panstwo moglo dopuscic do tego ze majac panstwowe posrednictwa pracy wposcilo na rynek prywatne posrednictwa a kto na tym traci najwiecej oczywiscie pracownik ktory placi haracz prywatnemu posrednikowi a z jego podatku miedzy innymi idzie rowniez na panstwowe posrednictwo i tak pracownik jest dwa razy w dupe bity

 • tra la la(2014-07-16 22:25) Odpowiedz 00

  Spoko, coko
  Poseł Mrzygłodzka już coś wymyśli w sprawie abolicji

 • Tra la la(2014-07-16 22:23) Odpowiedz 00

  Art -B , Amber Gold to nie jest ale zawsze coś

 • cde(2014-07-16 19:48) Odpowiedz 00

  do ,,,jz Taki Mamy Klimat...

 • JZ(2014-07-16 19:19) Odpowiedz 00

  Też tak uważam, państwo Polskie jest niezdarne, ma taka rzeszę pracowników na szczeblach centralnych i u marszałka. Jak można nie sprawdzać czy agencja pracy, którą rejestruje marszałek i dostaje pieniądze z unii działa zgodnie z prawem! Zawiłe przepisy w naszym państwie sprzyjają wszelkiej maści hochsztaplerom i kryminalistom. Ludzie i firmy, którzy starają się żyć i działać uczciwie to frajerzy. Nawet nie mamy wyboru albo pokrętne pełen frazesów i hipokryzji PO albo jeszcze gorzej mściwe, zajadłe i fanatyczne w najgorszym tego słowa znaczeniu PIS ehhh...

 • a(2014-07-16 16:44) Odpowiedz 00

  Kasy nie ma ZUS, pracownicy nie mają świadectw pracy i opłaconych składek ZUS, Państwo nie dostało PIT a I VAT został wyłudzony. W naszej prokuraturze pracują idioci. Zdzisław K i jego Centrum Niderlandzkie okradło ZUS tylko na ok. 120 mln, a Skarb Państwa drugie tyle w PiT i drugie tyle w VAT. Urzędnicy Skarbowi jeszcze do tego nie doszli.
  Niech skarbówka się przyjrzy VAT w usługach budowlanych - tam się musi dziać to samo.
  Niedawno dano mi propozycje świadczenia usług netto, a nawet kupna materiałów netto. VAT miał niby płacić przedsiębiorca. Zadało mi się tylko 1-o pytanie. Kto w końcu płaci. Ja ostatnie ogniwo nie, p-ca sobie odpisuje - czyli traci Skarb Państwa. - czyli nie będzie dla dzieci i słabszych, szpitali. Był oburzony moją kategoryczną odmową.
  I tak jak coś robię liczę wszystko brutto, a nie netto. Te nasze organu ścigania to są organy specjalnej troski. Tak samo jak nasze służby.

 • EMERYT(2014-07-16 16:15) Odpowiedz 00

  No to chyba trzeba szukać ROBOTY bo kolejna ABOLICJA się szykuje.

 • Tusk winny.(2014-07-16 10:16) Odpowiedz 00

  Uważam ,że to Donalda Tuska należy wsadzić do kryminału. To On POkazal ,że nie wolno przejmować się Narodem. Nie tylko ZUS jest ofiarą ale przedewszystkim Co co od 15zycia roku pracują i okradał Ich z emerytur choć w przypadku policji i wojska powiedział ,że się nie godzi itd.
  Dlaczego Prezesi i członkowie Zarządów Spółek mają się taaaaaaak dobrze nawet jeżeli bankrutuje firma ?? Przykładem niech będzie Amer Gold czy bankrutujące firmy budowlane.
  Oni wszyscy o tym wiedzą ,że w Polsce nie ma skutecznych przepisów blokujących Ich przeraźliwie wysokie płace bez względu na to w jakim stanie jest firma !że wszystko odbywa się na koszt akcjonariatu szczególnie tego drobnego a Rząd ma w tym udział bo to Oni w zarządach spółek mają rodziny! Dlatego giełda to ściema głównie dla prowizji maklerskich i golenia maluczkich..

 • Greg(2014-07-16 12:44) Odpowiedz 00

  Jednego nie rozumiem i nie zostało to wyjaśnione: Dlaczego to firmy mają płacić zaległe składki, skoro osoby, których te składki dotyczą, byli pracownikami agencji? Dlaczego firmy mają spłacać długi agencji?

 • wieloszczet(2014-07-16 11:16) Odpowiedz 00

  Na końcu tych wszystkich naruszeń prawa stoi PRACOWNIK. Nikogo nie widać, kto powie jasno i jednoznacznie: będziemy zabierać, żeby żyć, komu? znajdzie się...następne pokolenie pracowników. (Prowadzi takie postępowanie do awantury, ktoś pcha do wojny???)

 • juk(2014-07-16 07:57) Odpowiedz 00

  ZUS ma całkowitą rację. Prawie wszystkie agencje pracy nie są w porządku wobec pracowników.

 • ja(2014-07-16 10:55) Odpowiedz 00

  chytry 2 razy płaci...

 • podatnik(2014-07-16 10:24) Odpowiedz 00

  Nie do wiary to można się dać nabrać na tekst typu, że ktoś dopłaci do lichwiarskich składek zus? Jak to mówią za głupotę trzeba płacić najwięcej. Wielu też się nabiera na e-księgowość, chociaż takie coś nie istnieje. Nawet oszczędzać trzeba umieć.

 • Kuba(2014-07-16 10:19) Odpowiedz 00

  do Kapitalista - Masz racje ,oto przykład jak mozna jednym kraść wiek emerytalny a drugim umarzać ZUS .
  Niech się Ćpun zajmie dyrektorami.

 • Ciekawa(2014-07-16 10:14) Odpowiedz 00

  I znowu sprawdza się przysłowie: chytry dwa razy traci.
  Ale faktem jest, ZUS też nie jest bez winy. Mógł szybciej reagować. Tylko, że potem obywatele narzekają, że ZUS się czepia.

 • Kapitalista(2014-07-16 09:58) Odpowiedz 00

  Premier TUSK niedawno zapowiedział, że Kompania Węglowa nie będzie musiała odprowadzać zaległych składek ZUS za pracowników przez 10 lat!!! Czy to nie taki sami sam przekręt jak tu?!?!?! Tylko oczywiście zgodny z prawem, w końcu Premier to robi dla dobra górnictwa :-) - co z tego, że zapłacą wszyscy podatnicy. Prywatni przedsiębiorcy za takie przekręty idą siedzieć a firmy są zamykane, a państwowe mogą kraść i jeszcze są przez Tuska dotowane. Równość wobec prawa phi...

 • LUK(2014-07-16 09:36) Odpowiedz 00

  A ZUS jest od czego tylko później od ścigania, a tak to siedzimy i się opier... bo nie chciało się tego śledzić i sprawdzać lepiej powiedzieć że wszystko jest w porządku, a potem jest dym bo ktoś coś zauważył nagle!!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane