statystyki

ZUS nie nadąża za młodym biznesem i odmawia świadczeń

autor: Michał Kuc11.06.2014, 07:38; Aktualizacja: 10.09.2014, 15:11
Weryfikacja ubezpieczenia

Weryfikacja ubezpieczeniaźródło: DGP

Standardowy zestaw pytań to sposób zakładu na weryfikację, czy działalność jest pozorna. W efekcie odmawia świadczeń osobom wynajmującym sprzęt.

Reklama


Reklama


Młoda dentystka z Torunia postanowiła praktykować w ramach działalności gospodarczej. Z założeniem firmy wiążą się jednak duże koszty, np. fotel dentystyczny to wydatek 60 tys. zł. Aby zaoszczędzić, wynajęła więc na godziny fotel w przychodni. Do pracy przychodziła trzy dni w tygodniu.

Nieszczęście zaczęło się, gdy zachorowała. ZUS postanowił sprawdzić jej działalność. Dostała zestaw kilkunastu pytań, m.in. ile czasu poświęca na prowadzenie firmy, czy ma faktury na zakup sprzętu i wyrobów medycznych, ile osób zatrudnia, w jaki sposób reklamuje swoje usługi, czy ma szyld. Z uwagi na specyfikę pracy większość odpowiedzi brzmiała „nie”. To wystarczyło, żeby jej działalność uznać za fikcyjną (żadnej kontroli w gabinecie nie było).

– Pytania kierowane do stron zależą od konkretnej sytuacji, co do której mamy wątpliwości. Wniosek w sprawie kontroli kierowany jest tylko wtedy, gdy dokumenty i wyjaśnienia nie rozstrzygają definitywnie sprawy – wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Toruniu.


Pozostało jeszcze 78% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • starzec.(2014-06-19 10:37) Odpowiedz 00

    Księgowy,piszesz sensownie i do rzeczy...

  • ZUS = mafia(2014-06-11 08:26) Odpowiedz 00

    Idiotyzm. Przedsiębiorców czepiają się o drobnostki, a u siebie nie widzą ogromnych niedociągnięć.

  • Dorota(2014-06-11 09:54) Odpowiedz 00

    A jak pobierają składki, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jak nic sie nie należy, to zwrot zapłaconych składek + odsetki! Prawo musi działać w obie strony.

  • ZUS - gangsterem(2014-06-11 10:14) Odpowiedz 00

    Czyli ZUS bierze czynny udział w przestępstwie bo nakazuje sobie zapłacić haracz od nielegalnej działalności. Ciekawy przypadek ... gangsterki.

  • Anka(2014-06-11 13:34) Odpowiedz 00

    Zgadzam sie powinni zwrócić składki skoro firma była fikcyjna... Kolejny powód żeby popłacić najniższy ZUS przez dwa lata a później "praca" w UK i ZUS mieć w... poważaniu. Przykre ale z naszym ZUSem nie chcę mieć nic wspólnego.

  • Jan(2014-06-11 16:21) Odpowiedz 00

    Znając życie ZUS przegra w sądzie i zapłaci odsetki i zaległe wypłaty dla tej Pani. Troszeczkę cierpliwości i będzie po sprawie. Ja też walczyłem z ZUS i sądy stawały po mojej stronie. To Zus musi udowodnić że nic nie robiła i była fikcja a nie że Zusowi się wydaje że nic nie robiła!!!. Wydawać to sie może liczą się fakty. Ona wystarczy że świadków przedstawi np: Pacjentów, umowa najmu fotela z przychodnia itd. Prosta sprawa do wygrania.

  • księgowy(2014-06-11 17:46) Odpowiedz 00

    ciekawe tylko od jakiej kwoty płaciła te składki i przez ile czasu. Z doświadczenia wiem, że kontrole dotyczą tych działalności które były prowadzone przez miesiąc lub dwa a deklarowana podstawa wymiaru składek to ok 9000 zł gdzie normalnie 99,9 % płaci od 2400 zł. Takich cwaniaków jest dużo w szczególności kobiety w 7-8 miesiącu ciąży nagle zakładają działalność i chcą ją prowadzić, jak tylko minie miesiąc L4 i chora przez następne pół roku. W ten sposób ludzie chcą wyciągnąć z ZUSu kilkadziesiąt tys. zł w ramach zasiłku płacąc 2000 zł składki. Na takich naciągaczy wszyscy muszą się składać i stąd są tak wysokie składki. To dobrze że ZUS kontroluje takie przypadki, moim zdaniem powinien to robić znacznie skuteczniej, a w przypadku udowodnienia próby wyłudzenia zasiłku powinny być obligatoryjnie kierowane wniosku do prokuratury, a w sądach orzekane maksymalne kary. Wówczas zasiłki brali by ci co powinni, a nie złodzieje i oszuści.

  • mikolaj(2014-06-11 18:32) Odpowiedz 00

    nie licze na nich, nawet jezeli chodzi o emerytury to zaczalem oszczedzac na lokacie w Getin