statystyki

Kiedy można skrócić urlop macierzyński

31.01.2008, 17:32; Aktualizacja: 29.02.2008, 12:59
Wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, które dziecko urodziła matka oraz od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Czy pracownica, która chce wcześniej wrócić do pracy, może skrócić urlop macierzyński?

Reklama


Reklama


Urlop macierzyński jest uprawnieniem przysługującym każdej pracownicy z tytułu urodzenia dziecka. Uprawnienia tego nie można się zrzec. Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi: 18 tygodni przy pierwszym porodzie, 20 tygodni przy każdym następnym porodzie oraz 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Co do zasady urlop macierzyński powinien być wykorzystany w całości i w sposób nieprzerwany. Pracownica może jednak wykorzystać dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego przed przewidywanym terminem porodu, a po porodzie - resztę urlopu, aż do wyczerpania całego powyżej wskazanego okresu. Ponadto po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego najpóźniej na siedem dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku dołącza zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika - ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Powyższe oznacza, że do skrócenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę niezbędne jest spełnienie następujących warunków: pracownica wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu po urodzeniu dziecka oraz ojciec-pracownik wychowujący dziecko wystąpi z pisemnym wnioskiem o wykorzystanie pozostałej części urlopu przysługującego pracownicy. Długość urlopu przysługującemu ojcu będzie stanowiła różnica pomiędzy wymiarem urlopu macierzyńskiego przysługującego matce a 14 tygodniowym urlopem, który matka ma obowiązek wykorzystać po urodzeniu dziecka. W zależności od tego, który to jest poród oraz ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie, ojciec dziecka może maksymalnie przebywać na urlopie: cztery tygodnie (przy pierwszym porodzie), sześć tygodni (przy każdym kolejnym porodzie) oraz 14 tygodni (jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie). W przypadku braku możliwości wykorzystania pozostałej części urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka, matka nie może skrócić urlopu macierzyńskiego.

AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK

radca prawny kancelaria Linklaters

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • henry(2010-05-11 23:34) Odpowiedz 00

    a co w przypadku gdy ojciec prowadzi działalność gospodarczą

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane