Pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 osób na dzień 1 stycznia danego roku, powinni tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (fundusz). Mogą odstąpić od tego obowiązku na zasadach opisanych poniżej. Pracodawcy zatrudniający poniżej 20 osób mogą dobrowolnie tworzyć fundusz lub też wypłacać świadczenie urlopowe.
W obecnym stanie prawnym pracodawca zatrudniający powyżej 20 osób może zawrzeć w układzie zbiorowym pracy postanowienia o nieutworzeniu funduszu. Może też odstąpić od wypłacania świadczenia urlopowego.
Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym, wówczas może powyższe postanowienia zawrzeć w regulaminie wynagradzania. Takiej decyzji nie może jednak podjąć samodzielnie. Konieczne jest uprzednie uzgodnienie decyzji o nieutworzeniu funduszu lub niewypłacaniu świadczenia urlopowego z przedstawicielem pracowników. Taki przedstawiciel powinien być wybrany przez pozostałych pracowników do reprezentowania ich interesów. Ustawa nie określa szczegółowo zasad wyboru przedstawiciela pracowników.
Po dokonaniu uzgodnienia z przedstawicielem pracowników pracodawca musi dokonać zmiany regulaminu wynagradzania. Zmiana w tym zakresie wejdzie w życie po upływie dwóch tygodni od dnia ogłoszenia. Z uwagi na to, że świadczenia z funduszu nie są wynagrodzeniem za pracę, w mojej ocenie nie jest konieczne indywidualne wypowiadanie warunków pracy i płacy pracowników. Przemawia za tym dodatkowo argument, iż ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje odrębnie tryb wprowadzania odstępstwa od konieczności tworzenia funduszu do regulaminu wynagradzania.
Pracodawcy powinni pamiętać o dopełnieniu powyższych formalności. W przeciwnym razie mogą się narazić na karę grzywny. W zakładach, w których działają związki zawodowe, mogą one wystąpić do sądu pracy z żądaniem przekazania należnych środków na fundusz.
KATARZYNA DULEWICZ
radca prawny i partner CMS Cameron McKenna
MUŚKA(2009-06-18 14:25) Zgłoś naruszenie 00
moja firma zatrudnia mniej niz 20 pracowników jednak nie otrzymujemy nc z funduszu socjalnego zadnych paczek bonów na świeta ni otrzymujemy ubrań roboczych wszystko kupujemy za prywatne pieniadze czy to jest zgodne z prawem. Dodam jeszcze że pracodawca nie uzgadnieł z nami że nie bedzie nam wypłacał świadczeń z funduszu socjalnego
Odpowiedzjezu(2009-08-11 12:58) Zgłoś naruszenie 00
Czytaj ze zrozumieniem. Obowiazek powyzej 20 pracownikow!
Odpowiedzjaro(2009-11-17 23:09) Zgłoś naruszenie 00
u mnie w firmie jest ponad 80 osób i nie ma funduszu nie ma żadnej informacji na temat tworzenia lub nie tworzenia funduszy i nie ma też żadnych pieniędzy z tego funduszu . ot sztuka !
Odpowiedzesterka(2010-02-13 12:31) Zgłoś naruszenie 00
czy pracodawca zatrudniający tylko 10 osób i nie prowadzący funduszu socjalnego ma prawo nie wypłacić wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, osobom którym należy się 26 dni urlopu płatnego za przepracowane lata?
Odpowiedzoszukany(2010-03-19 19:01) Zgłoś naruszenie 00
w mojej firmie pracuje 50 osób i była informacja ze w 2009 roku nie będzie fundusz bo jest kryzys, ale ja pracuje tam od 2001 roku i nigdy żadnych pieniążków z tego funduszu nie dostałem , i co z tymi latami wstecz? piękny kapitalizm.
Odpowiedzzawiedziony(2011-02-24 22:44) Zgłoś naruszenie 00
u mnie w firmie tez doszli do wniosku ze mogą ukraś jeszcze kilka groszy i zlikwidowali fundusz za przyzwoleniem wspaniałomyślnych związków typu SOLIDARNOŚĆ
Odpowiedznieszczesliwa(2011-12-13 15:01) Zgłoś naruszenie 00
U mnie w zakładzie do tej pory był fundusz, ale zmienił się prezes i fundusz chce ot tak sobie znieść. Jestem bardzo ciekawa czy to jest zgodne z prawem. Pracownicy chcą żeby fundusz był, ale ktoś nam robi problemy.
Odpowiedz