statystyki

Emeryci się skarżą. Płacą składkę rentową, a renty nie dostaną

autor: Katarzyna Ukos17.05.2014, 07:00
Genowefa Grabowska

prof. Genowefa Grabowska konstytucjonalistka, wykładowca na Uniwersytecie Śląskimźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy, co oznacza, że dana osoba opłacając ją powinna w zamian coś otrzymać. Pamiętać też trzeba, że jest ona obciążeniem tak dla emeryta, jak i jego pracodawcy - mówi prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim.

Reklama


Pracujący emeryci płacą składki na ubezpieczenia społeczne. Reguluje to ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.). Zgodnie z nią osoba pobierająca emeryturę i jednocześnie pracująca opłaca wszystkie składki: emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową, tak jak wszyscy pracujący. Jest to ogromne obciążenie.

Nie, o ile bowiem składki: emerytalna, chorobowa i wypadkowa dają korzyść ubezpieczonemu (w zamian za nie mogą liczyć na świadczenia), to ta rentowa nie daje kompletnie nic, ponieważ emeryt nigdy nie będzie rencistą. A przecież składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy, co oznacza, że dana osoba opłacając ją powinna w zamian coś otrzymać. Pamiętać też trzeba, że jest ona obciążeniem tak dla emeryta, jak i jego pracodawcy. Składkę tę finansują oni bowiem w części (1,5 proc. ubezpieczony i 6,5 proc. płatnik).

Sytuacja taka dotyczy zatrudnionych emerytów, których jest ok. 400 tys. A nie można przecież powiedzieć „niech nie pracują, skoro pobierają już świadczenie”. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.) wyklucza prawo pobierania renty przez osobę pobierającą już emeryturę. Nie ma takiej sytuacji, w której emeryt otrzyma rentę. Już bowiem w momencie przyznania prawa do pobierania emerytury wykluczone jest otrzymanie obok świadczenia rentowego. Jeżeli chodzi o konsekwencje finansowe, to mowa jest o kwocie ok. 40 mln zł, które wpływają do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast cały ten fundusz liczony jest w miliardach złotych, więc uszczerbek w zakresie 40 mln zł nim nie zachwieje.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (15)

  • ekonomista(2014-05-17 09:00) Zgłoś naruszenie 30

    To jest kompletny absurd, o którym mówię głośno już od dawna !!!

    Odpowiedz
  • macgiwer(2014-05-17 11:34) Zgłoś naruszenie 30

    Ukryta forma okradania nas.Służy za fundusz premiowy i pożyczkowy bez obowiązku zwrotu dla wybranych

    Odpowiedz
  • Roman(2014-05-17 14:29) Zgłoś naruszenie 10

    Takich absurdów jest więcej.

    Jeżeli strażak po przejściu na emeryturę zatrudni się aby dorobić do emerytury to potrącają mu składkę emerytalna ale w żaden sposób nie przełoży się to na wysokość jego emerytury.

    Albo inaczej: taki pracownik płaci składkę emerytalną i nic z tego nie ma.

    Odpowiedz
  • Joanna(2014-05-18 12:22) Zgłoś naruszenie 10

    Podobnie jest z Funduszem GWARANTOWANYCH świadczeń pracowniczych. Rzesza samo-zatrudnionych ma obowiązek opłacania tej składki , a w zamian - gwarancja figi z makiem, a przecież ta składka to ok. 50 pln /m-c, czyli kilkaset złotych rocznie.

    Odpowiedz
  • Ela(2014-05-17 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    To jest skladka dla tych co maja uklady.

    Odpowiedz
  • roza(2014-05-19 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    emeryci powinni korzystać z emerytury a nie pracować na etatach i zajmować miejsce młodym. Jak chcą, to niech załozą własną działalność i tu powinni być zwolnieni ze składek wszystkich !!! wtedy zwolnią się etaty dla młodych

    Odpowiedz
  • Ciekawa(2014-05-19 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    do Joanny: samozatrudniony nie płaci składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Płaci składke na Fundusz Pracy. to nie jest to samo.

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-05-17 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Mogą dostać tylko moi uprzywilejowani.
    A Wy! choćbyście ogłuchli i oniemieli , to i tak musicie robić do wieku 67 lat , na nich.

    Odpowiedz
  • emeryt(2014-05-17 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście że jest OKRADANIE i jakoś nie nagłaśnia się tego i żadna partia jeszcze na to nie wpadła!!!.???

    Jak SIĘ pracuje to można przyjąć, że jest ROZDZIELONE - składka NA emetyturę i składka NA rentę, ale GDY osiąga się wiek emerytalny, bo SIĘ nie zachorowało i przed "wiekiem" nie poszło się na "WOLNE", to TE PIENIĄDZE ZE SKŁADKI RENTOWEJ POWINNY PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ!!!

    My emeryci zacznijmy się UPOMINAĆ O TE NASZE PIENIĄDZE!!!

    Odpowiedz
  • Do Romana(2014-05-19 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    W tym przykładzie się mylisz. Jeśli emerytowi z to dodatkowej pracy potrącają składki emerytalne, może występować do ZUS co kwartał o doliczenie przepracowanego okresu do emerytury. Nie musi czekać, jak przestanie dorabiać, tylko może po każdym kwartale ( jest to opłacalne).

    Odpowiedz
  • Emeryt(2014-05-30 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kilkakrotnie pisałem w tej sprawie do RPO. Otrzymywałem odpowiedzi, że jest to składka solidarnościowa.
    ~~ Gerard poz. 8 Odczep się od emerytów mundurowych. A jeśli już tak cie to kręci to najpierw zorientuj się w przepisach emerytalnych służb mundurowych a potem zabieraj głos. Słowem głupio myślisz. Najpierw wiedza a potem krytyka tego o czym się czyta.
    ~~roza poz. 10. Przyjdziesz na stanowisko ochroniarza za 2 zł/godzinę? Jeśli tak to chętnie zwolnię kilku ochroniarzy i przyjmę do pracy całą twoją rodzinkę.

    Odpowiedz
  • Gerard(2014-05-17 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dla emerytów mundurowych i grup uprzywilejowanych całkowity zakaz pracy na emeryturze emerytura lub praca i to dla wszystkich włącznie z posłami

    Odpowiedz
  • Paryżanin(2014-05-19 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    Rentę dostaną, jeśli zrezygnują z emerytury. Jeśli pracują na emeryturze, to powiinny obowiązywać ich wszystkie potrącenia (składki), wiążące się z uzyskiwanym wynagrodzeniem. Mogą pracować na umowach zleceniach z korzyścią dla ich zleceniodawców.

    Odpowiedz
  • młody Polak(2014-05-17 20:31) Zgłoś naruszenie 01

    Zbóje pracujący emeryci zabrali prace młodym! Pognać to dziadostwo z pracy i zatrudnić młodych! Stare jełopy mają już emerytury i na pewno duże! A młodzi nie mogą założyć rodziny bo nie maja pracy i maleje ilość urodzeń dzieci a Polska staje się krajem starych pierdołów!

    Odpowiedz
  • Kaleta (2017-11-15 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na 100 % pewna że pracy starczy dla wszystkich chętnych bez względu na wiek, więc wara od emerytów, młodzi nie chcą pracować za takie pieniądze i tu jest problem.

    Odpowiedz