statystyki

Składka emerytalna za nieobecnego celnika będzie wyższa

autor: Bożena Wiktorowska23.04.2014, 09:21; Aktualizacja: 23.04.2014, 09:22

Do 24,4 proc. może wzrosnąć wysokość składki emerytalnej opłacanej za funkcjonariusza Służby Celnej nieobecnego w pracy z powodu opieki nad chorym członkiem rodziny.

Reklama


Reklama


Celnicy są ostatnią grupą służb mundurowych, która nadal ma prawo do pełnego uposażenia w czasie choroby. Jak pisaliśmy wczoraj, od 1 stycznia 2015 r. może się to zmienić za sprawą przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw. Obniżenie do 80 proc. wypłaty w czasie choroby spowoduje jednak także zmiany dotyczące wysokości obciążeń na przyszłą emeryturę.

W niektórych przypadkach w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim celnicy z własnej kieszeni będą musieli zapłacić 9,76 proc. podstawy wymiaru, zaś płatnicy składek zostaną zobowiązani do odprowadzenia 14,64 proc. podstawy wymiaru. Obowiązek opłacania składek w takiej wysokości będzie dotyczyć osób nieobecnych na służbie m.in. z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat, np. w przypadku zamknięcia przedszkola lub żłobka. Podobnie będzie, jeśli mundurowy weźmie zwolnienie lekarskie na opiekę – ze względu na konieczność zajmowania się chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem, żoną, rodzicami czy teściami. Musi być jednak przy tym spełniony warunek, że chorzy podopieczni pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z funkcjonariuszem w okresie wskazanym w zwolnieniu lekarskim.

Wprowadzenie konieczności opłacania wyższych składek w opisanych sytuacjach ma spowodować, że osoby nieobecne na służbie nie otrzymają niższej emerytury.

Podwyższenie daniny na świadczenie wypłacane na starość to nowość. Takie rozwiązanie nie zostało wprowadzone przy obniżaniu wysokości chorobowego innym służbom. W ustawie z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym m.in. funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 667 ze zm.), a także w ustawie z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 666 ze zm.) wskazano, że zmniejszenie uposażenia z powodu choroby nie wpłynie na zasady wyliczenia świadczeń emerytalnych. Jednocześnie ustalono, że do ich wyliczenia będzie uwzględniane dodatkowe uposażenie roczne lub nagroda roczna w wymiarze wynikającym z ostatnio zajmowanego stanowiska.

19,52 proc. podstawy wymiaru wynosi powszechna składka emerytalna

Etap legislacyjny

Projekt ustawy w trakcie konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • maxsiu(2014-04-24 10:46) Odpowiedz 00

  Policja, wojsko, SG, KW itp nie opłacają w ogóle składek emerytalnych, wiec ich 80% chorobowego nie ma żadnego wpływu na wysokość przyszłej emerytury i nie musiały być one podniesione.

 • JA(2014-04-24 16:58) Odpowiedz 00

  A czy "mundurki" to inna kategoria ludzi !?!?! Niech wszyscy mają 80% na zwolnieniu! Już był jeden taki co widział nadludzi i resztę!

 • dupek(2014-04-27 08:19) Odpowiedz 00

  Co za baran to napisał celnicy nie są służbą mundurową

 • ty(2014-04-24 22:30) Odpowiedz 00

  a celnik to ta niby reszta? :-)

 • fred(2014-04-25 13:38) Odpowiedz 00

  Wlasnie, kto wie w społeczeństwie ze celinik to taka formacja mundurowa które mundurowa nie jest? Niby sluzba i mundurki a do 67 lat trzeba robic by mieć groszowe emeryturki? To tylko w POlandii możliwe by taki twor funkcjonowal, mimo wyrokow TK, iż ta formacja powinna mieć takie same przywileje a ich nie ma. Co rusz to rząd rowna do mundurowych ale to co zabiera. Proponuje wreszcie wszystkim innym mundurowym zabrać wszystko i dac to co ma sluzba celna- zobaczymy ile się ostanie mundurowych!!! Poza tym, w innych sluzbach mundurowych maja 13-tke bez względu na iloisc dni spędzonych na zwolnieniu. A tu sluzba celna będzie "bita podwojnie" bo za 1 dzień chorobowego w miesiącu traci 1/12 z 13-tki. Teraz jeszcze 80% uposażenia. Komu tu się będzie chciało robic i narazac? Gdzie sa zwiazki zawodowe tej formacji? Wyglada ze podstawiają glowe pod topor i dziekuja za to ze ostry...

 • radi(2014-04-27 15:23) Odpowiedz 00

  bo nie są

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane